Dynamika PKB w 4q24 przyspieszyła do 3,2% r/r z 2,7% r/r w 3q24, a ostateczne dane były zgodne z wstępnym szacunkiem. Wartość dodana zwiększyła się natomiast o 2,1% r/r i 1,2% q/q (sa). Głównym motorem wzrostu była konsumpcja prywatna, której dynamika wyraźnie przyspieszyła – do 3,5% r/r. Inwestycje wzrosły o 1,3% r/r, co choć nie imponuje, okazało się wynikiem lepszym od prognoz.
WięcejW Dzienniku piszemy o potwierdzonej przez Prezydentów USA i Ukrainy umowie o partnerstwie, zapowiedziach amerykańskich ceł na import z UE, a także niższej sprzedaży nowych domów w USA i pogorszeniu nastrojów konsumentów w Niemczech. Dziś poznamy szczegółowe dane o wzroście PKB Polski w 4q24, który zgodnie ze wstępnym odczytem wyniósł 3,2% r/r. Poza tym czekamy na dane o PKB z USA i wskaźniki koniunktury ze strefy euro.
WięcejBank Węgier utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Płace negocjowane w strefie euro w 4q24 wzrosły o 4,1% r/r, hamowanie presji płacowej wpisuje się w oczekiwania dalszych obniżek stóp EBC. Ukraina i USA osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego rozwoju ukraińskich zasobów naturalnych. Izba Reprezentantów USA przegłosowała budżet zakładający obniżkę podatków o 4,5 bln USD oraz ograniczenie wydatków o 2 bln USD w ciągu najbliższej dekady.
WięcejSprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 4,8% r/r względem 1,9% r/r w grudniu, wyraźnie powyżej prognoz. Najsilniejsze wzrosty odnotowano w sprzedaży samochodów (21,9% r/r) oraz mebli, RTV i AGD (13,6% r/r). Kredyty ogółem (skor. o FX) wzrosły w styczniu o 5,3% r/r, a depozyty o 10,5% r/r, głównie dzięki silnemu wzrostowi depozytów instytucji rządowych. Relacja kredytów do depozytów spadła do 64,8%, najniższego poziomu w historii, co odzwierciedla wysoką płynność sektora niefinansowego, ograniczenia regulacyjne mające wpływ na podaż kredytu oraz słaby popyt na finansowanie. Dziś GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny, w którym warto zwrócić uwagę na styczniową stopę bezrobocia oraz nowe zamówienia przemysłowe.
WięcejPodaż pieniądza M3 w styczniu wzrosła o 9,4% r/r po wzroście o 9,3% r/r w grudniu, ponownie przebijając oczekiwania. Należności sektora bankowego (skor. o FX) w styczniu wzrosły o 5,3% r/r, podobnie jak przed miesiącem. Wzrost depozytów ogółem (skor. o FX) przyspieszył do 10,5% r/r z 9,7% r/r w grudniu. Relacja kredytów do depozytów w polskim sektorze bankowym kontynuuje spadki, a w styczniu 2025 wyniosła 64,8% i była najniższa w historii szeregów agregatów monetarnych, wyrównując poziom z grudnia 1996.
Więcej