Pierwsza połowa 2024 to dalszy silny wzrost liczby wydawanych pozwoleń na budowę. Deweloperzy do większej aktywności motywowani są spadkiem inflacji, a w ślad za nim oczekiwaniem na obniżki stóp procentowych i większy popyt na nieruchomości. Silnym motywatorem zarówno w przypadku deweloperów, jak i inwestorów indywidualnych, są zmieniające się przepisy o planowaniu przestrzennym, w szczególności zmiany w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy, a także stabilizacja cen materiałów budowlanych. Powyższe powinno być źródłem ponownego zwiększenia popytu na działki budowlane i prowadzić do wzrostu ich cen i to wydanie Pulsu Nieruchomości poświęcamy właśnie rynkowi gruntów.
WięcejW 1h24 na rynku nadal widać było osłabienie widoczne w 2h23 niemniej sytuacja się poprawiła, dynamika przyrostu pustostanów zdecydowanie osłabła, a spadki zarówno strony popytowej jak i podażowej nieco spowolniły. Sam 2q24 był jeszcze bardziej udany z minimalnym przyrostem pustostanów, wzrostem absorpcji oraz wzrostem popytu brutto.
WięcejSytuacja na polskim rynku inwestycyjnym pod względem płynności w 2q24 poprawiła się gwałtownie. Na szerokim rynku europejskim również widoczne są dalsze oznaki po-prawy płynności.
WięcejW 2q24 utrzymywał się wzrost cen transakcyjnych mieszkań – silny na rynku wtórnym, wolniejszy w przypadku mieszkań na rynku pierwotnym. Popyt, choć mniejszy o ok. 30% po zamknięciu BK2%, był znaczący z uwagi na wzrost realnych wynagrodzeń i stabilne oprocentowanie kredytów.
WięcejPo gwałtownych zmianach w 2023 w 1h24 rynek ustabilizował się. Odbudowa podaży jest powolna z uwagi na kilkuletni okres budowy, a także deficyt dostępnych cenowo działek budowlanych. Istotna jest także niepewność otoczenia regulacyjnego.
Więcej