Od
Do

Wszystkie

2025-03-24

Rynek Mieszkaniowy 1q25: W oczekiwaniu na niższe stopy procentowe

Wzrost cen transakcyjnych mieszkań w 4q24 dalej spowalniał w ujęciu r/r. Porównanie poziomu cen z poprzednim kwartałem wskazuje na stagnację rynku w większości analizowanych stolic województw, a w kilku największych wystąpiły niewielkie spadki na rynku wtórnym. Wyhamowywanie wzrostu cen jest konsekwencją wysokich stóp procentowych powodujących schłodzenie popytu.

Więcej
2025-03-10

Rynek nieruchomości biurowych: Stabilizacja na niższym post-covidowym poziomie

Sytuacja na krajowym rynku biurowym obecnie wskazuje oznaki stabilizacji na niższym, lecz cały czas dodatnim poziomie absorpcji oraz nowej podaży. Sytuacja w Polsce jest relatywnie lepsza niż na wielu rynkach Europy Zachodniej, gdzie od początku 2023 odnotowuje się negatywną absorpcję.

Więcej
2025-03-06

Puls Nieruchomości: Potencjał popytowy drzemie w obniżkach stóp

Wysokie stopy procentowe NBP są barierą dla popytu inwestycyjnego. Obniżają relatywną atrakcyjność inwestycji w lokale na wynajem, a jednocześnie zwiększają zainteresowanie depozytami bankowymi i innymi aktywami, z których stopa zwrotu jest wprost powiązana z wysokością stóp procentowych NBP. Silna akumulacja oszczędności gospodarstw domowych w ciągu ostatnich 3 lat stanowi potencjał dla rynku mieszkaniowego w sytuacji rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Więcej
2025-02-10

Deweloperzy Mieszkaniowi 1q25: Deweloperzy mieszkaniowi dostosowują się do trudnego otoczenia

Rok 2024 rozpoczął się w warunkach wysokiego popytu na mieszkania i rosnącej liczby rozpoczynanych projektów, do czego inwestorów zachęcały spadek oferty i silna tendencja wzrostowa cen mieszkań. Kolejne kwartały przyniosły wyhamowanie popytu, na które złożyły się zamknięcie BK2%, odległa perspektywa obniżek stóp procentowych NBP (kluczowego czynnika aktywności na rynku mieszkaniowym) i wysoka oferta na rynku. Osłabienie popytu skutkowało wyhamowaniem wzrostu cen mieszkań i słabszymi wynikami sprzedażowymi deweloperów.

Więcej
2025-02-10

Rynek nieruchomości handlowych 1q25: Rynek wykazuje pewne oznaki ożywienia

Rynek powierzchni handlowych w 1-3q24 wskazuje na poprawę pod względem obrotów, sprzedaży jak i spadających pustostanów. Wzrost zasobów w 1-3q24 był wysoki, lecz nie jest to trend długotrwały, a większość przyrostu stanowią parki handlowe głównie w mniejszych ośrodkach. Sytuacja na rynkach Europy Zachodniej również się poprawia, a w 2025 odwiedzalność CH może powrócić do stanu z 2019. Długoterminowa przyszłość części obiektów handlowych nadal stoi pod znakiem zapytania. Obiekty marginalne mogą nie przetrwać transformacji.

Więcej

Kategoria