Po gwałtownych zmianach w 2023 w 1h24 rynek ustabilizował się. Odbudowa podaży jest powolna z uwagi na kilkuletni okres budowy, a także deficyt dostępnych cenowo działek budowlanych. Istotna jest także niepewność otoczenia regulacyjnego.
WięcejSytuacja na krajowym rynku biurowym po względnie udanym 2h23 ponownie zaczyna przypominać bardzo słaby 1h23. Struktura popytu wskazuje, że najemcy są jeszcze dalecy od osiągnięcia wymaganej przez nich przy dominującym modelu pracy hybrydowej powierzchni najmu. Ten proces w Polsce może jeszcze potrwać około trzech lat. Maleje liczba nowych umów, a renegocjacje rzadziej skutkują ekspansją powierzchni.
WięcejSytuacja na polskim rynku inwestycyjnym pod względem płynności w 1q24 pogarszała się zarówno w ujęciu r/r, jak i 4q skum r/r. W 1q24 krajowy rynek odnotował spadek wolumenu r/r o 53%. Był to wynik, który bardzo negatywnie kontrastował z niewielkimi wzrostami jaki odnotowano w Europie oraz w samym regionie CEE.
WięcejCeny mieszkań w 1q24 pozostawały w trendzie wzrostowym. Jest to konsekwencja ograniczonej podaży mieszkań (której zwiększenie wymaga czasu) przy nadal relatywnie wysokim popycie. Popyt, choć znacząco mniejszy po zamknięciu programu Bezpieczny Kredyt 2%, pozo-stał relatywnie wysoki z uwagi na wzrost realnych wynagrodzeń, niższe o ok. 1pp r/r oprocentowanie kredytów jak i obawy potencjalnych nabywców przed dalszym wzrostem cen mieszkań.
WięcejOd 28 kwietnia 2023 nieruchomość mieszkaniowa powinna posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej przy sprzedaży lub wynajmie. Liczba wydawanych świadectw idzie zatem w parze z transakcyjnością rynku mieszkaniowego. Wprowadzenie obowiązkowych świadectw mocno „popsuło” statystyki standardu energetycznego budynków względem okresu, gdy świadectwa były nieobowiązkowe. Standard energetyczny istniejącego zasobu jest daleki od wymagań stawianych przed nowym budownictwem.
Więcej