Od
Do

Wszystkie

2024-07-16

Dziennik Ekonomiczny: Gasnące ożywienie w przemyśle

Ożywienie w europejskim przemyśle słabnie, co budzi obawy o kondycję całej gospodarki. W USA prezes Fed dostrzegł postępy w dezinflacji. W Polsce inflacja CPI za czerwiec nieznacznie wzrosła, z kolei nadwyżka bieżąca w ujęciu rocznym utrzymała się. Po połowie roku deficyt fiskalny wzrósł do 69,9 mld PLN, osiągając 38% całorocznego limitu.

Więcej
2024-07-15

Makro Flash: Pierwszy w tym roku deficyt towarowy

Deficyt obrotów bieżących w maju wyniósł 63 mln EUR, co oznacza wynik słabszy od naszej prognozy (+359 mln EUR, kons.: +12 mln EUR). W ujęciu płynnego roku nadwyżka bieżąca utrzymała się na poziomie z kwietnia (1,8% PKB; po rewizji danych kwartalnych i miesięcznych). W kolejnych miesiącach oczekujemy stopniowego spadku nadwyżki, do ok. 1% PKB na koniec 2024.

Więcej
2024-07-15

Makro Flash: Ostatni taki miesiąc

Inflacja CPI w czerwcu wzrosła do 2,6% r/r z 2,5% r/r w maju, a finalne dane potwierdziły tzw. szybki szacunek GUS. W ujęciu m/m poziom cen zwiększył się o 0,1%. Na wzrost inflacji w ujęciu r/r wpłynęły ceny żywności, przy nieznacznie ujemnym oddziaływaniu cen paliw i inflacji bazowej. Podtrzymujemy szacunek, że inflacja bazowa w czerwcu wyhamowała do 3,7% r/r z 3,8% r/r miesiąc wcześniej.

Więcej
2024-07-15

Dziennik Ekonomiczny: Niespokojny weekend

W sobotę doszło do próby zabójstwa byłego prezydenta USA D.Trumpa w czasie wiecu wyborczego w stanie Pensylwania, w wyniku której został on postrzelony w ucho. Według komentarzy może to dodatkowo wzmocnić szanse D.Trumpa na zwycięstwo w listopadowych wyborach. W tym tygodniu kluczowym wydarzeniem na rynkach finansowych będzie czwartkowe posiedzenie EBC, ale nie spodziewamy zmiany parametrów polityki pieniężnej. Krajowe publikacje zaczynamy dzisiaj finalnymi danymi inflacyjnymi za czerwiec oraz bilansem płatniczym za maj.

Więcej
2024-07-12

Poland Macro Weekly: Cautiously with restrictive monetary policy

The MPC is becoming increasingly hawkish and monetary policy in Poland is to remain highly restrictive in the following quarters. We examined its potential negative effects, including a plausible shift to foreign financing, as well as costs to real economy outweighing the benefits of marginally stronger disinflation.

Więcej

Kategoria