Od
Do

Wszystkie

2024-06-14

Poland Macro Weekly: Fiscal institution reforms on the horizon

Fiscal institution reforms on the horizon (p. 2) – There has been a lot of news on fiscal policy recently, including draft law on creation of Fiscal Council. We analyze them and asses that MinFin’s desire is to slowly reduce deficit while (partly) implementing new government election promises.

Więcej
2024-06-14

Makro Flash: Powrót do celu

Inflacja CPI w maju wzrosła do 2,5% r/r z 2,4% r/r w kwietniu i była dokładnie w celu NBP. Finalny wynik był zgodny z szybkim szacunkiem GUS. Na wzrost inflacji wpłynęły przede wszystkim ceny paliw, a obniżały ją pozostałe kategorie koszyka. Dynamika cen towarów wzrosła do 1,2% r/r (wobec 1,1% r/r w kwietniu) zaś inflacja w usługach ustabilizowała się na poziomie 6,2% r/r. W ujęciu miesięcznym inflacja CPI wyniosła 0,1%, zgodnie ze wstępnym odczytem.

Więcej
2024-06-14

Makro Focus: Czy polityka fiskalna utrudni powrót inflacji do celu?

Według RPP głównym czynnikiem ryzyka dla trwałego sprowadzenia inflacji do celu jest ekspansywna polityka fiskalna, wskazywana jako przeciwwaga dla argumentów za obniżeniem stóp procentowych. Z naszej analizy opartej na dostępnych obecnie informacjach o kształcie polityki fiskalnej w 2024 i 2025 wynika, że nie będzie ona stanowić istotnego zagrożenia dla poziomu inflacji.

Więcej
2024-06-14

Dziennik Ekonomiczny: Pogorszenie salda obrotów bieżących w regionie

W dzisiejszym Dzienniku skupiamy się na pogorszeniu salda obrotów bieżących w Polsce i regionie EŚW, danych o produkcji przemysłowej oraz krajowych założeniach do projektu budżetu państwa na 2025. Wyczekujemy także ostatecznych danych o inflacji CPI w Polsce.

Więcej
2024-06-13

Makro Flash: Miesięczny deficyt i roczna nadwyżka

W kwietniu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, pojawił się pierwszy w tym roku deficyt obrotów bieżących (‑241 mln EUR, kons.: +194 mln EUR, PKOe: ‑218 mln EUR). Jednak w ujęciu płynnego roku (suma 12 mies.) nadwyżka w relacji do PKB zwiększyła się do 1,5% z 1,2% po marcu, co było zasługą głębokiego deficytu w kwietniu 2023. Dynamiki eksportu i importu w kwietniu 2024 powróciły w dodatnie rejony, co wynikało z efektu kalendarzowego. W danych widoczny był też napływ pożyczek z KPO.

Więcej

Kategoria