Kwiecień w Polsce przyniósł pogorszenie koniunktury konsumenckiej, natomiast w Niemczech nastroje przedsiębiorców poprawiły się. P.Litwiniuk (RPP) zadeklarował, że złoży wniosek o obniżkę stóp w maju, członkowie EBC są podzieleni co do oceny wpływu niepewności na sytuację w strefie euro, a przedstawiciele Fed wskazują na możliwości obniżek jeszcze w 1h25. Chiny planują wprowadzenie zmian celnych deeskalujących wojnę handlową.
WięcejW Dzienniku piszemy m.in. o sprzedaży detalicznej w Polsce, której spadek przesądza o obniżce stóp procentowych w maju. Opisujemy również wskaźniki PMI w Niemczech, strefie euro i USA, wypowiedzi członków RPP, a także kolejne doniesienia w sprawie polityki handlowej głównych gospodarek świata - USA sugerują złagodzenie ceł nałożonych na import z Chin, zaś Chiny proponują Kanadzie partnerstwo przeciwko USA.
WięcejPodaż pieniądza M3 w marcu wzrosła o 10,3% r/r, po wzroście o 9,1% r/r w lutym, nieco szybciej od naszych oczekiwań. Wzrost kredytów dla przedsiębiorstw spowolnił do 3,4% r/r z 5,1% r/r w lutym i (wraz z przyspieszeniem w ujęciu m/m) wpisuje się w ożywienie kredytowe obserwowane w segmencie korporacyjnym.
WięcejSprzedaż detaliczna w marcu spadła o 0,3% r/r – to wynik lepszy od naszej prognozy, choć niższy od konsensusu. Kluczowym czynnikiem oddziałującym na sprzedaż w marcu był efekt kalendarzowy – w ub.r. Wielkanoc wypadła w marcu, co silnie obniżyło sprzedaż. W strukturze sprzedaży najwyższy wzrost odnotowano w kategorii samochodów o 18,4% r/r. Perspektywy na kolejne miesiące są ostrożnie optymistyczne. Dane za 1q24 pokazują, że wzrost PKB mógł być nieco słabszy niż zakładaliśmy.
WięcejW Dzienniku piszemy o ważnych danych z polskiego rynku pracy, które przypieczętowują obniżkę stóp procentowych w maju, a także o rozczarowujących danych o produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej. Dziś w centrum uwagi znajdą się niemieckie, europejskie i amerykańskie dane o wskaźniku PMI oraz krajowe dane o sprzedaży detalicznej i podaży pieniądza.
Więcej