Wzrost płac negocjowanych w 3q24 nieoczekiwanie przyspieszył do 5,4% r/r (poziomu najwyższego w historii strefy euro od 1999) wobec 3,5% r/r w 2q24. Dziś w kraju czekamy na dane o produkcji budowlano-montażowej za październik i wskaźniki koniunktury konsumenckiej za listopad. W USA warto zwrócić uwagę na kolejne dane z rynku nieruchomości.
WięcejZapraszamy serdecznie do lektury raportu Bankowość Przedsiębiorstw – Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, przygotowanego przez Departament Analiz Ekonomicznych i Departament Strategii PKO Banku Polskiego.
WięcejMKiŚ przedstawiło projekt ustawy, który zakłada utrzymanie maksymalnej ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł/MWh w okresie od 1 stycznia do 30 września 2025. Jednocześnie, w przypadku pozostałych odbiorców, w tym przedsiębiorstw, zrezygnowano z mechanizmu maksymalnej ceny. Członkowie RPP H.Wnorowski oraz I.Dąbrowski stwierdzili że przesłanki do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych mogą pojawić się w okresie od 1q do 2q25. Koszty pracy w UE w 3q24 wzrosły o 5,3% r/r.
WięcejW Dzienniku Ekonomicznym piszemy przede wszystkim o spadku inflacji bazowej w październiku do 4,1% r/r oraz o konsekwencjach przedłużenia ceny maksymalnej za energię elektryczną i zawieszenia pobierania opłaty mocowej dla inflacji CPI. Cytujemy wypowiedzi bankierów centralnych, przede wszystkim ze strefy euro oraz zapowiadamy dzisiejsze dane o inflacji w strefie euro, dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz decyzję Banku Węgier.
WięcejSzczegółowe dane o krajowej inflacji CPI nie zaskoczyły - październik przyniósł jej wzrost do 5,0% r/r. G.Masłowska (RPP) wskazuje, że pierwsza obniżka stóp może nastąpić dopiero w II połowie 2025. Deficyt budżetowy po październiku wyniósł blisko 130 mld PLN. Z EBC płyną kolejne wezwania do obniżek stóp procentowych, a z Fed głosy podkreślające, że z obniżkami nie trzeba się spieszyć.
Więcej