Od
Do

Wszystkie

2024-04-19

Poland Macro Weekly: Limited boost to inflation from energy price increases

Polish government presented a proposal regarding electricity price for households under which we estimate that CPI inflation at the end of the year would not exceed 5%.

Więcej
2024-04-19

Dziennik Ekonomiczny: Nastroje konsumentów w trendzie wzrostowym

W kwietniu koniunktura konsumencka kontynuowała poprawę, aczkolwiek konsumenci sygnalizowali narastanie obaw o przyszłość. Prezes URE ocenił, że cena energii w taryfie obowiązującej do końca 2025 może wynieść poniżej 600 PLN/MWh, co będzie miało znaczenie dla inflacji od nowego roku.

Więcej
2024-04-18

Dziennik Ekonomiczny: Podwyżki cen energii nie podbiją istotnie inflacji

Propozycje energetyczne rządu oznaczałyby wzrost cen energii elektrycznej o ok. 21%, co przy założeniu utrzymania pozostałych składowych rachunku bez zmian przełożyłoby się na wzrost inflacji CPI ogółem o 0,5 0,6pp r/r. W takim scenariuszu szacujemy, że inflacja CPI na koniec roku nie przekroczyłaby 5% r/r.

Więcej
2024-04-17

Dziennik Ekonomiczny: Słodko-gorzki raport MFW

MFW we flagowym raporcie dostrzegł odporność globalnej gospodarki i bardziej optymistycznie ocenił perspektywy gospodarcze. Według ekonomistów MFW nie spełniły się pesymistyczne prognozy kryzysu gospodarczego, bankowego czy żywnościowego, a inflacja spada prawie tak szybko jak wzrosła. MFW przeanalizował też przyczyny systematycznego pogarszania się średnioterminowych perspektyw gospodarczych.

Więcej
2024-04-16

Dziennik Ekonomiczny: Dołek inflacji jednak z "2" z przodu

Inflacja CPI w marcu spadła do 2,0% r/r (wstępne dane: 1,9% r/r) z 2,8% r/r w lutym. Dzisiaj poznamy dane o inflacji bazowej w Polsce, która w marcu wg naszych szacunków wyniosła 4,6-4,7% r/r. Na rynkach światowych zainteresowanie wzbudzą dane z amerykańskiego przemysłu i rynku nieruchomości za marzec. Z kolei w Niemczech istotną publikacją będzie kwietniowy indeks ZEW.

Więcej

Kategoria