Sprzedaż detaliczna we wrześniu spadła o 3,0% r/r po wzroście o 2,6% r/r w sierpniu. Wrześniowe dane znajdowały się pod negatywnym wpływem czynników kalendarzowych. Dodatkowo, negatywnie na dynamikę roczną działał efekt wysokiej bazy statystycznej w sprzedaży paliw i żywności. Podaż pieniądza M3 we wrześniu wzrosła o 6,5% r/r wobec 7,8% r/r w sierpniu. Deficyt fiskalny po 2q24 pogłębił się do 6,0% PKB z 5,1% po 1q24.
WięcejPodaż pieniądza M3 we wrześniu wzrosła o 6,5% r/r (kons.: 6,8% r/r, PKOe: 6,9% r/r) wobec 7,8% r/r w sierpniu. Słabszy od oczekiwań wynik to głównie efekt wyhamowania dynamiki agregatu M2 (w szczególności depozytów i innych zobowiązań do 2 lat) przy pewnym wzroście dynamiki agregatu M1 (szczególnie w przypadku depozytów i innych zobowiązań bieżących). Po stronie czynników kreacji pieniądza obserwujemy kontynuację wzrostów kredytów oraz zadłużenia netto jednostek rządowych.
WięcejSprzedaż detaliczna we wrześniu spadła o 3,0% r/r po wzroście o 2,6% r/r w sierpniu, a dane były znacznie gorsze od oczekiwań. Wrześniowe dane znajdowały się pod negatywnym wpływem czynników kalendarzowych (jedna sobota mniej niż we wrześniu 2023 i mniejsza liczba dni handlowych ogółem). Dodatkowo, negatywnie na dynamikę roczną działał efekt wysokiej bazy statystycznej w sprzedaży paliw, związanej z „przedwyborczymi promocjami” na stacjach benzynowych. Szacujemy, że bez tych efektów jednorazowych sprzedaż we wrześniu znalazłaby się na lekkim plusie, nieco mniejszym niż przed miesiącem.
WięcejProdukcja przemysłowa we wrześniu spadła o 0,3% r/r wobec spadku o 1,2% r/r w sierpniu. Produkcja budowlana spadła o 9,0% r/r. Dziś w centrum uwagi ponownie znajdą się dane z Polski. Obraz aktywności gospodarczej z 3q24 uzupełnią dane o sprzedaży detalicznej za wrzesień. Opublikowany zostanie również raport World Economic Outlook z prognozami MFW. Rozpoczyna się też trwający do jutra szczyt BRICS w Rosji.
WięcejPrzeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosło 8140,98 PLN, co oznacza nominalny wzrost o 10,3% r/r, czyli o 0,8pp wolniejszy od oczekiwań. Od wiosny impet wynagrodzeń pozostaje w trendzie spadkowym i obecnie wskazuje na dynamikę roczną zbliżoną do nieznacznie dwucyfrowego poziomu. To powinno niwelować obawy RPP o nadmierną presję płacową. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6462,4 tys. etatów i zgodnie z oczekiwaniami obniżyło się o 0,5% r/r oraz o 0,1% m/m.
Więcej