Makro Flash: Wyhamowanie płac wspiera obniżki stóp

Pobierz raport

  • Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosło 8140,98 PLN, co oznacza nominalny wzrost o 10,3% r/r, czyli o 0,8pp wolniejszy od oczekiwań (PKOe i kons.: 11,1% r/r). W ujęciu realnym płace wzrosły o 5,2% r/r, najwolniej od grudnia 2023.
  • W ujęciu m/m przeciętne wynagrodzenie obniżyło się o 0,6%, co stanowi słaby wynik na tle września w ostatnich latach (wzrosty m/m), ale spójny z tendencjami obserwowanymi przed pandemią. Od wiosny impet wynagrodzeń pozostaje w trendzie spadkowym i obecnie wskazuje na dynamikę roczną zbliżoną do nieznacznie dwucyfrowego poziomu. To powinno niwelować obawy RPP o nadmierną presję płacową. W ujęciu branżowym najwyższy wzrost wynagrodzeń (17,5% r/r, 5,1% m/m) odnotowano w górnictwie, gdzie dynamika była podbijana przez wypłaty premii. Oprócz tego szybciej niż przeciętnie (r/r) płace rosły w sekcjach PKD związanych z m.in. rolnictwem, dostawą wody, a także w budownictwie. Relatywnie niską (i jednocyfrową) dynamikę płac odnotowano w przypadku informacji i komunikacji, gdzie przeciętny poziom wynagrodzeń jest najwyższy wśród wszystkich sekcji PKD oraz w transporcie (pokłosie słabej koniunktury w tej branży), pozostałej działalności usługowej i w wytwarzaniu energii.
  • Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6462,4 tys. etatów i zgodnie z oczekiwaniami obniżyło się o 0,5% r/r oraz o 0,1% m/m. Kolejny miesiąc z rzędu redukcja zatrudnienia (m/m) była kontynuowana w przetwórstwie przemysłowym, które ma największy udział w danych o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. Nadzieją na odwrócenie tych negatywnych tendencji może być ostatnia ankieta PMI, która pokazała stabilizację zatrudnienia w przetwórstwie, po ponad 2-letnim okresie raportowania jego redukcji. Niższe niż przed rokiem zatrudnienie dotyczyło również budownictwa, relatywnie lepiej na tym tle radziły sobie usługi, w tym przede wszystkim zakwaterowanie i gastronomia (5,1% r/r). Niezmienny pozostaje brak wrażliwości stopy bezrobocia na słaby popyt na pracę – według szacunków MRPiPS wskaźnik ten na koniec września utrzymał się na poziomie 5,0%, a liczba zarejestrowanych bezrobotnych była najniższa od początku pomiaru.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl