Dziennik Ekonomiczny: Słaby koniec kwartału w produkcji

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Na giełdzie amerykańskiej wzrosty indeksów akcyjnych wczoraj wytraciły impet a wczorajsza sesja upłynęła w atmosferze oczekiwania na raporty o zyskach kolejnych firm (Boeing, Tesla, United Parcel Service). Rentowności obligacji na rynkach bazowych rosły, a dolar nieznacznie umocnił się wobec euro. Tendencje na rynkach globalnych nie sprzyjały walutom regionu. Na krajowym rynku powróciło osłabienie złotego. EURPLN wzrósł w okolice 4,32 a USDPLN – do ok. 3,98. Rentowności obligacji wzrosły, zwłaszcza na dłuższym końcu krzywej, podążając za rynkami bazowymi.
  • Dziś w centrum uwagi ponownie znajdą się dane z Polski. Obraz aktywności gospodarczej z 3q24 uzupełnią dane o sprzedaży detalicznej za wrzesień. Jej wzrost wg nas utrzyma się wyraźnie poniżej dynamiki realnych dochodów i wyniesie 1,4% r/r, przy utrzymującym się przesunięciu preferencji wydatkowych w kierunku usług. Istotne będą również pierwsze informacje o koniunkturze gospodarczej w październiku, które pomogą ocenić nastroje w przetwórstwie, budownictwie, handlu i usługach na początku 4q24.
  • Zwieńczeniem dzisiejszych krajowych publikacji będą dane o podaży pieniądza M3, która wg nas wzrosła o 6,8% r/r vs 7,8% r/r w sierpniu, a spowolnienie wynika z efektu wysokiej bazy. W tle znajdą się dane fiskalne za 2q24 dla UE i Polski, w tym m.in. o długu, deficycie oraz inwestycjach publicznych.
  • Dzisiaj opublikowany zostanie raport World Economic Outlook z prognozami MFW. Rozpoczyna się też trwający do jutra szczyt BRICS w Rosji.
  • W regionie CEE najistotniejsze będzie posiedzenie węgierskiego MNB, który powinien pozostawić stopy procentowe bez zmian (st. bazowa 6,50%). Zeszłotygodniowa wypowiedź wiceprezesa B.Viraga, sugeruje pauzę w cyklu obniżek w kolejnych miesiącach. Większa ostrożność MNB może wynikać z pogorszenia otoczenia zewnętrznego oraz obaw przed proinflacyjnym wpływem osłabienia forinta.
  • Warto również śledzić wystąpienia przedstawicieli EBC (Prezes Ch.Lagarde, weźmie udział w panelu MFW, poza tym przemawiać będą P.Lane, K.Knot, R.Holzman) oraz przedstawiciel Fed (P.Harker).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Produkcja przemysłowa spadła o 0,3% r/r (kons. i PKOe: +0,3% r/r) wobec spadku o 1,2% r/r w sierpniu (rewizja z -1,5% r/r). W ujęciu odsezonowanym jej poziom jest relatywnie stabilny od połowy 2022. Wśród głównych ugrupowań przemysłowych obserwujemy spadek produkcji dóbr zaopatrzeniowych (-2,6% r/r) i inwestycyjnych (-1,2% r/r) przy wzroście dóbr konsumpcyjnych. W dalszym ciągu oczekujemy ożywienia w krajowym przemyśle, choć jego skala będzie mniejsza niż do niedawna sądziliśmy. Więcej w MakroFlashu: Słaba jesień w produkcji – czekamy na wiosnę.
  • POL: Produkcja budowlana we wrześniu spadła o 9,0% r/r (kons.: −9,6% r/r, PKOe: −8,7% r/r) wobec spadku o 9,6% w sierpniu. To efekt negatywnego wpływu okresu przejściowego między unijnymi perspektywami finansowymi, spadku inwestycji prywatnych i w budownictwie mieszkaniowym (efekt wysokich stóp proc.). W 2025, wraz z rozruchem projektów z KPO, odbiciem inwestycji prywatnych i obniżkami stóp NBP, oczekujemy poprawy.
  • POL: Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wzrosło o 10,3% r/r, czyli o 0,8pp wolniej od oczekiwań (PKOe i kons.: 11,1% r/r). W ujęciu realnym płace wzrosły o 5,2% r/r, najwolniej od grudnia 2023. Zatrudnienie w sektorze obniżyło się o 0,5% r/r, zgodnie z oczekiwaniami. Więcej w MakroFlashu: Wyhamowanie płac wspiera obniżki stóp.
  • POL: Deflacja PPI we wrześniu wyniosła 6,3% r/r wobec 5,5% r/r w sierpniu. Za spadki cen w przetwórstwie (-5,5% r/r i -0,4% m/m) odpowiadają m.in. niższe ceny w branży naftowej. Deflacja nadal występuje jednak w większości branż.
  • POL: Z Szybkiego Monitoringu NBP wynika, że kondycja sektora przedsiębiorstw w 3q24 była osłabiona, jednak prognozy poprawiły się, zarówno na następny kwartał, jak i w perspektywie rocznej. Przyczyniła się do tego wyższa oczekiwana dynamika popytu krajowego. Jednocześnie prognozy wzrostu popytu zagranicznego, mimo nieznacznej poprawy, pozostają niskie. W danych finansowych wciąż obecna jest dywergencja nominalnego i realnego obrazu sektora – w ujęciu nominalnym przychody ze sprzedaży spadają (choć skala spadku r/r uległa zmniejszeniu), zaś w ujęciu realnym widać ożywienie (jednak dodatnia dynamika przychodów realnych r/r obniżyła się w 2q24). Mimo spadku przychodów nominalnych na poziomie całego sektora przedsiębiorstw, wzrost przychodów odnotowano w 48 spośród 76 analizowanych działów PKD. Koszty ogółem przedsiębiorstw niefinansowych w 2q24 obniżyły się o 3,3% r/r, a ich spadek był słabszy od spadku przychodów ogółem o 1,2pp. Największy wkład do spadku kosztów operacyjnych miały koszty surowców i materiałów oraz wydatki na towary przeznaczone do dalszej odsprzedaży (za sprawą m.in. spadku cen zaopatrzenia w kraju oraz umocnienia kursu złotego). Spadek kosztów dalej był ograniczany przez dwucyfrową dynamikę kosztów pracy. Jednocześnie szacunki NBP wskazują, że wzrost tej kategorii kosztów ma najsilniejszy wpływ na zyskowność przedsiębiorstw. Dane ankietowe wskazują, że w 3q24 odsetek podmiotów informujących o występowaniu presji płacowej nie zmienił się względem poprzedniego kwartału (67,0%), mimo że udział przedsiębiorstw, w których naciski na wzrost wynagrodzeń nasiliły się w stosunku do poprzedniego kwartału nieco się obniżył (o 1,1pp, do 14,3%). Jednocześnie odsetek firm planujących zwiększanie wynagrodzeń w następnym kwartale spadł, osiągając najniższy poziom od 4q20, jednak pozostając powyżej wieloletniej mediany. Realna dynamika inwestycji w 2q24 pogorszyła się względem 1q24 i wyniosła −7,9% r/r, jednak była zróżnicowana ze względu na wielkość przedsiębiorstw. W dużych nastąpił spadek o 10,8% r/r, zaś w sektorze MŚP trwa ożywienie, a inwestycje wzrosły o 9,0% r/r. Spadek nakładów inwestycyjnych był szczególnie widoczny w przedsiębiorstwach publicznych (−16,7% r/r) oraz samorządowych (−31,9% r/r) i wynikał m.in. z zakończenia perspektywy finansowej UE. Optymizm inwestycyjny przedsiębiorstw w 4q24 poprawił się po przejściowym spadku w poprzednim kwartale – wzrosła liczba firm zainteresowanych rozpoczynaniem nowych inwestycji i kontynuowaniem już rozpoczętych. Wzrosły również planowane zmiany nakładów inwestycyjnych, w perspektywie roku silniej niż w perspektywie kwartału, co sugeruje, że spadek apetytu na inwestycje może być przejściowy. W 3q24 wskaźniki płynności przedsiębiorstw uległy nieznacznemu pogorszeniu względem poprzedniego kwartału, jednak pozostają znacznie powyżej wieloletniej średniej, a w perspektywie 12 miesięcy oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji płynnościowej.
  • EUR: P.Kazimir (EBC) powiedział, że dezinflacja ma "solidne podstawy" i możliwe są dalsze obniżki stóp, zastrzegając, że „wszystkie opcje pozostają na stole” do grudniowego posiedzenia EBC. G.Simkus i M.Kazaks (EBC) ocenili, że koszty finansowania zewnętrznego zostaną jeszcze bardziej obniżone, jeśli utrzyma się tendencja spadkowa inflacji.
  • USA: L.Logan (Dallas Fed, niegłosująca przedstawicielka FOMC) rekomenduje obniżanie stóp procentowych w ostrożnym tempie, ponieważ otoczenie gospodarcze pozostaje niepewne. Według L.Logan mniej restrykcyjna polityka monetarna pomoże zrównoważyć ryzyko zarówno dla inflacji, jak i rynku pracy. N.Kashkari (Minneapolis Fed, niegłosujący przedstawiciel FOMC) powiedział, że spodziewa się mniejszej niż na ostatnim posiedzeniu skali obniżek w kolejnych kwartałach. W jego ocenie głębsze cięcie byłoby możliwe gdyby pojawiły się prawdziwe dowody, że koniunktura rynku pracy szybko się pogarsza. M.Daly (San Francisco Fed, z prawem głosu w FOMC) stwierdziła, że nie widzi powodów, aby cykl luzowania polityki pieniężnej miał zostać przerwany, dodając, że poziom stóp jest już restrykcyjny jak na gospodarkę, w której inflacja zmierza do 2% i nie chciałaby widzieć głębszej dekoniunktury na rynku pracy. J.Schmid (Kansas City Fed, z prawem głosu w FOMC) powiedział, że preferuje wolniejsze tempo redukcji stóp na kolejnych posiedzeniach, biorąc pod uwagę niepewność odnośnie do ich docelowego poziomu.
  • GER: Ceny produkcji przemysłowej we wrześniu obniżyły się o 0,5% m/m i 1,4% r/r, a skala spadku marginalnie przewyższyła oczekiwania. Główną przyczyną deflacji cen producentów w ujęciu rocznym była kontynuacja obniżek cen energii (o 1,5% m/m i 6,6% r/r).
  • POL: Prezydent podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa wprowadza zmianę w sposobie ustalania dochodów JST z tytułu udziałów w podatkach dochodowych. Dochody te mają być obliczane jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl