Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami, obniżył stopy procentowe o 25pb, w tym stopę depozytową do poziomu 3,25%. W naszej ocenie decyzja o obniżce na październikowym posiedzeniu wskazuje na przesunięcie funkcji reakcji EBC w kierunku większej koncentracji na wzroście gospodarczym, przy zachowaniu czujności w ocenie postępów w dezinflacji.
WięcejInflacja bazowa w Polsce wzrosła we wrześniu, choć głównie za sprawą statystycznych efektów bazowych. Wiceprezes NBP M.Kightley oczekuje szczytu inflacji w 1q25. Dziś oczekujemy decyzji EBC - spodziewamy się obniżki stóp o 25pb, którą uzasadniałaby dalsza dezinflacja i wątłe perspektywy wzrostu gospodarczego w strefie euro.
WięcejDziś w Dzienniku piszemy przede wszystkim o finalnym odczycie inflacji CPI we wrześniu, która zgodnie ze wstępnym szacunkiem wyniosła 4,9% r/r. Opisujemy również dane o produkcji przemysłowej w strefie euro, indeks ZEW w Niemczech, raport NBP o rynku nieruchomości oraz strategię migracyjną Polski na lata 2025-2030, którą wczoraj przyjął rząd. Czekamy na dane o inflacji bazowej, której główna miara wzrosła wg nas do 4,3% r/r.
WięcejInflacja CPI we wrześniu wzrosła do 4,9% r/r z 4,3% r/r w sierpniu, zgodnie z szybkim szacunkiem GUS. Ceny towarów wzrosły o 4,2% r/r, a usług o 6,8% r/r, w obu przypadkach silniej niż w sierpniu. Spodziewamy się, że zarówno inflacja CPI, jak i inflacja bazowa utrzymają się w okolicach bieżących poziomów do końca 2024. Powrotu inflacji do szeroko rozumianego celu (1,5%-3,5%) oczekujemy dopiero w 2h25.
WięcejWczorajsze dane o bilansie płatniczym pokazały głębszy od oczekiwań deficyt spowodowany, m.in spadkiem eksportu, związanym ze słabym popytem z Niemiec. Dziś w centrum uwagi znajdą się dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro i o nastrojach niemieckich inwestorów (ZEW). W kraju najistotniejszą publikacją będzie inflacja CPI za wrzesień.
Więcej