Makro Flash: Wrześniowe potknięcie kredytów konsumpcyjnych

Pobierz raport

  • Podaż pieniądza M3 we wrześniu wzrosła o 6,5% r/r (kons.: 6,8% r/r, PKOe: 6,9% r/r) wobec 7,8% r/r w sierpniu. Słabszy od oczekiwań wynik to głównie efekt wyhamowania dynamiki agregatu M2 (w szczególności depozytów i innych zobowiązań do 2 lat) przy pewnym wzroście dynamiki agregatu M1 (szczególnie w przypadku depozytów i innych zobowiązań bieżących). Po stronie czynników kreacji pieniądza obserwujemy kontynuację wzrostów kredytów oraz zadłużenia netto jednostek rządowych.
  • Należności sektora bankowego (skor. o FX) we wrześniu wzrosły o 4,3% r/r wobec 4,4% w sierpniu. W ciągu miesiąca wolumen kredytów wzrósł o 0,4%. Nadal głównym motorem napędowym wzrostu kredytów pozostają gospodarstwa domowe – rosną wolumeny kredytów mieszkaniowych złotowych (9,4% r/r) i konsumpcyjnych (4,8% r/r). W ujęciu miesięcznym obserwujemy relatywnie stabilną dynamikę kredytów mieszkaniowych złotowych (0,5-0,7%), podczas gdy we wrześniu wzrost kredytów konsumpcyjnych złotowych praktycznie się zatrzymał (0,1% m/m) i był najsłabszy od początku roku. Uważamy jednak, że to tylko jednorazowe „wahnięcie”. Ważnym sektorem odpowiedzialnym w tym roku za wzrost kredytów są niemonetarne instytucje finansowe (m.in. ubezpieczyciele, leasing, fundusze) z dynamiką 12,8% r/r. Nadal niemrawo wygląda akcja kredytowa dla niefinansowych podmiotów gospodarczych. Choć dynamika roczna była na niewielkim plusie (1,3% r/r), to w ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 0,1% m/m. W szczególności spadek dotyczył kredytów dla przedsiębiorstw (-0,1% m/m) i przedsiębiorców (‑0,9% m/m). Po dwóch miesiącach relatywnie mocnych wzrostów (% m/m) wrześniowe spadki wskazują na kruche ożywienie akcji kredytowej w segmencie podmiotów niefinansowych.
  • Zobowiązania sektora bankowego (skor. o FX) we wrześniu wzrosły o 8,4% r/r wobec 9,3% r/r w sierpniu, najwolniej od maja 2023. Hamowanie wzrostów miało miejsce w szeregu kategorii. Depozyty osób prywatnych wzrosły o 10,5% r/r, najwolniej od marca 2023. Zdecydowanie głębiej hamuje dynamika depozytów terminowych (2,6% r/r) niż bieżących (12,5% r/r). Pod presją znajdują się depozyty niefinansowych podmiotów gospodarczych – depozyty złotowe spadły o 0,1% r/r, co zdarzyło się pierwszy raz od połowy 2017. Depozyty przedsiębiorstw spadły o 0,4% r/r, a przedsiębiorców wzrosły o 2,0% r/r. Może to odzwierciedlać presję, pod którą znajdują się podmioty gospodarcze – ich przychody spadają w otoczeniu nadal szybko rosnących kosztów pracy, co wymusza obniżanie marż.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl