Solidny wzrost wydatków amerykańskich konsumentów, wskazuje na niesłabnącą siłę popytu konsumpcyjnego, sporym zaskoczeniem są natomiast pogarszające się nastroje niemieckich konsumentów. Wydarzeniem tygodnia jest posiedzenie FOMC, które może przygotować grunt pod przyszłe obniżki, ale warto zwrócić też uwagę na inne banki centralne (MNB, BoE, Riksbank). Wśród licznych publikacji danych makro najważniejsza będzie styczniowa inflacja ze strefy euro oraz dane z amerykańskiego rynku pracy. W kraju mamy szacunek PKB za 2023 oraz styczniowy wskaźnik PMI.
WięcejYear-end economic revival (p.2) - Monthly data indicates an acceleration of GDP growth in4q23, but somewhat weaker than we have estimated so far (2.4% y/y). GDP growth forecast for 2024 stays unchanged at 3.9%.
WięcejOpublikowane wczoraj dane z USA wzmocniły wiarę w „miękkie lądowanie” amerykańskiej gospodarki – PKB w 4q23 utrzymał solidne tempo wzrostu, a dynamika cen konsumpcji ustabilizowała się w okolicy celu Fed. Europejski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych. W czasie konferencji prasowej Ch.Lagarde przyznała, że Rada Prezesów uznała, iż jest zbyt wcześnie na dyskusję dotyczącą obniżek stóp procentowych.
WięcejEuropejski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych. W czasie konferencji prasowej Ch.Lagarde przyznała, że Rada Prezesów uznała, że jest zbyt wcześnie na dyskusję dotyczącą obniżek stóp procentowych. Jednocześnie nie wycofała się ze stwierdzenia, którym posłużyła się w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, kiedy zasugerowała, że do obniżek może dojść już latem.
WięcejIndeksy PMI wskazują na hamowanie spadków aktywności w europejskim przemyśle, a w USA nawet na jej poprawę. Wczoraj w kraju poznaliśmy grudniowe dane o bezrobociu i podaży pieniądza M3 które zwiastują nadchodzące ożywienie gospodarcze. Główny punkt programu na dziś to wynik posiedzenia EBC, ale na drugim planie też będzie ciekawie z decyzją Norges Bank, niemieckim Ifo za styczeń oraz sporą porcją danych makro z USA, w tym wstępnym PKB za 4q23.
Więcej