Sprzedaż detaliczna w lipcu obniżyła się realnie o 4,0% r/r (PKO: -4,4% r/r kons.: 3,8% r/r). Tym samym spadek sprzedaży hamował już trzeci miesiąc z rzędu i to pomimo lipcowego spadku płac w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu realnym (-0,3% r/r). Według GUS po wyeliminowaniu czynników sezonowych sprzedaż wzrosła o 1,3% m/m.
WięcejProdukcja przemysłowa (w cenach stałych) w lipcu spadła o 2,7% r/r (PKOe: -1,8% r/r) wobec -1,1% r/r w czerwcu. Poziom produkcji (po odsezonowaniu) pozostaje od początku roku w trendzie spadkowym. Słabość była widoczna w szeregu branż. Pozytywnym sygnałem dla procesów dezinflacyjnych jest pierwsza od końca 2020 deflacja PPI (spadek cen produkcji w ujęciu rocznym).
WięcejPrzeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu o 10,4% r/r (PKO: 11,1% r/r; kons: 11,0% r/r) wobec 11,9% r/r w czerwcu, co oznacza, że po czerwcowym wzroście w ujęciu realnym wynagrodzenia ponownie obniżyły się (o 0,3% r/r). Jednocześnie można oczekiwać, że wraz z dalszym spadkiem inflacji lipiec okaże się być tymczasowym przełamaniem trendu wzrostowego płac realnych.
WięcejGDP in 2q23 fell by 0.5% y/y and we expect it to be the low point of this economic downturn.
WięcejRoczna dynamika PKB w 2q23 obniżyła się głębiej poniżej zera, dokładnie zgodnie z naszą prognozą do -0,5% r/r z -0,3% r/r w 1q23 (kons: -0,3% r/r; PKOe: -0,5% r/r). Drugi kwartał wyznaczył wg nas najniższą roczną dynamikę w tym cyklu i w kolejnych kwartałach przewidujemy powrót do dodatniej dynamiki PKB w ujęciu r/r, głównie za sprawą ożywienia konsumpcji.
Więcej