Dziennik Ekonomiczny: Powrót scenariusza „soft landing”

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Wyraźnie lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy przywróciły wiarę w siłę gospodarki USA i oddaliły oczekiwania na głębsze obniżki stóp przez Fed. W piątek nastroje sprzyjały wzrostom cen akcji na Wall Street, umacnianiu dolara (EURUSD spadł poniżej 1,10) oraz zwyżkom rentowności obligacji (10-letnie Treasuries wzrosły o 13pb.). Rentowności polskich obligacji rosły w ślad za rynkami bazowymi a złoty osłabiał się najbardziej tracąc do dolara (USDPLN pod koniec dnia przekraczał 3,93) i nieco mniej do euro (EURPLN zakończył tydzień zbliżając się do 4,32).
  • W tym tygodniu w centrum zainteresowania rynków znajdą się dane inflacyjne, przede wszystkim z USA, gdzie w czwartek poznamy inflację CPI za wrzesień. Poza USA, wrześniowe dane inflacyjne napłyną z Węgier i Czech (czw.) oraz Rumunii (pt.). Uwaga rynków będzie też skierowana na główne banki centralne – w środę zostanie opublikowany opis dyskusji z ostatniego posiedzenia FOMC, a w czwartek z posiedzenia EBC. Kalendarz krajowych publikacji na ten tydzień jest pusty, a w centrum uwagi może być polityka fiskalna (w tym m.in. możliwa publikacja ścieżki konsolidacji fiskalnej).
  • W USA we wrześniu kontynuowany był proces dezinflacji, a inflacja CPI najpewniej obniżyła się we wrześniu do 2,3% r/r z 2,5% r/r w sierpniu. Nieco bardziej uporczywa inflacja bazowa najpewniej utrzymała się na poziomie 3,2% r/r. Procesy inflacyjne dalej normalizowały się na Węgrzech i w Rumunii, gdzie oczekiwany jest spadek inflacji CPI do odpowiednio 3,1% r/r oraz 4,7% r/r. W Czechach, gdzie inflacja jest już bardzo niska, oczekiwany jest jej niewielki wzrost, do 2,4% r/r.
  • Publikowane w środę minutes z wrześniowego posiedzenia FOMC rzucą nieco więcej światła na dyskusję, która zaowocowała nietypową obniżką stóp o 50pb. J.Powell po posiedzeniu tłumaczył, że był to ponadstandardowy ruch, który wesprze rynek pracy, zanim rozpoczną się na nim zwolnienia, i zapowiadał, że kolejne działania Fed będą ostrożne.
  • Dzień później poznamy zapis z dyskusji EBC. Komunikat po posiedzeniu, które odbyło się 12 września i na którym obniżono stopy o 25pb, był raczej powściągliwy – dalsze decyzje mają nadal zapadać pod wpływem kolejnych danych. Te, które poznaliśmy w ciągu ostatnich trzech tygodni, z jednej strony pokazały szybszą od oczekiwań dezinflację, a z drugiej dalsze pogorszenie koniunktury w Niemczech. Taki mix uzasadnia naszym zdaniem obniżkę stóp na posiedzeniu w październiku, chociaż taka sugestia nie musi się znaleźć w czwartkowych minutes.
  • Wobec silnego pogorszenia perspektyw niemieckiej gospodarki ciekawe będą zaplanowane na ten tydzień sierpniowe dane z tamtejszego sektora przetwórczego. Dziś zaczynamy od zamówień, jutro poznamy dane o produkcji, a w środę o eksporcie i imporcie. Konsensus nie pozostawia złudzeń i zakłada dalsze spadki.
  • W Polsce, ze względu na puste kalendarium makroekonomiczne, w centrum uwagi mogą być kwestie fiskalne. We wtorek rząd ma się zająć średnioterminowym planem budżetowo-strukturalnym na lata 2025-28 i być może zaprezentuje plany konsolidacji fiskalnej, które pozwoliłyby uniknięcia przekroczenia przez dług publiczny poziomu 60% PKB. W środę odbędzie się natomiast pierwsze czytanie projektu budżetu na 2025. W tym tygodniu może zostać też podjęta decyzja o ewentualnej nowelizacji tegorocznego budżetu.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym we wrześniu wzrosło o 254 tys. (kons.: 143 tys., PKOe: 190 tys.), stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła do 4,1% z 4,2% w sierpniu, a wzrost płac przyspieszył do 4,0% r/r z 3,9% r/r przed miesiącem. Wskaźnik recesji Sahm Rule przestał przekraczać wartość krytyczną i wyniósł równo 0,5. W górę zrewidowano dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach za sierpień. Raport z rynku pracy okazał się lepszy nie tylko od naszej optymistycznej prognozy, ale także wszystkich szacunków z ankiety Bloomberga. Dane NFP podlegają wahaniom, ale ostatnio obserwowane tendencje potwierdzają, że obawy o sytuację na rynku pracy były przesadzone. Przed następnym posiedzeniem bankierzy będą mieli do dyspozycji jeszcze jeden raport, za październik. Niewielkie zaskoczenie (w górę bądź w dół) nie powinno jednak zmienić bieżącego obrazu stabilizacji na rynku pracy, który uległ schłodzeniu, ale nie zmierza w kierunku recesji, co raczej wyklucza obniżkę stóp w październiku w większej skali niż 25 pb.
  • POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu pozostała na poziomie 5,0% wg wstępnego szacunku MRPiPS. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 1,3 tys. m/m i o 5 tys. r/r. W większości powiatów, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej, stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie z wcześniejszego miesiąca lub spadła. Dane były zgodne z oczekiwaniami, choć minimalnie gorsze niż wynikałoby ze wzorca sezonowego. W ostatniej dekadzie we wrześniu przeważnie (z wyjątkiem 2020 i 2023) obserwowaliśmy niewielkie sezonowe spadki stopy bezrobocia.
  • ROM: Bank centralny Rumunii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym główną stopę w wysokości 6,50%. Według obecnych szacunków banku roczna stopa inflacji będzie spadać do końca 2024, przy czym będzie ona zmienna i wyższa niż ta przedstawiona w średnioterminowej prognozie z sierpnia. Brak obniżki stóp NBR uzasadnił podwyższoną niepewnością dla prognoz inflacji, której źródłem są polityka fiskalna rządu i wzrost napięć geopolitycznych. W komunikacie zwrócono jednak uwagę, że znaczenie dla dalszych ruchów NBR będą miały także decyzje Fed, EBC i banków regionu.
  • UE/CHN: Państwa członkowskie UE zgodziły się na wprowadzenie ceł (do 45%) na chińskie samochody elektryczne w związku z subsydiowaniem produkcji przez Pekin. Decyzja nie była jednogłośna, przeciwko wprowadzeniu ceł były Niemcy, chcące zachować dobre relacje z Chinami w obawie o utratę swojego rynku zbytu, oraz Węgry, Malta, Słowenia i Słowacja. Od głosu wstrzymały się: Belgia, Czechy, Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Cypr, Luksemburg, Austria, Portugalia, Rumunia, Szwecja i Finlandia. Pozostałe kraje UE, w tym Polska, poparły cła. Oznacza to, że propozycja Komisji Europejskiej otrzymała wystarczające poparcie, aby KE mogła wprowadzić stałe cła na samochody elektryczne z Chin na pięć lat. Do zablokowania tego rozwiązania potrzebna była kwalifikowana większość 15 krajów członkowskich reprezentujących 65 proc. populacji UE.
  • EUR: M.Centeno (EBC) powiedział, że inflacja w strefie euro jest obecnie bardzo bliska 2% celu a głównym problemem staje się wzrost gospodarczy z potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami dla rynku pracy. Wypowiedź wpisuje się w prezentowane wcześniej przez M.Centeno stanowisko, że konieczne są obniżki stóp procentowych EBC. Z kolei, L.de Guindos stwierdził, że jest zbyt wcześnie, aby ogłosić zwycięstwo w walce z inflacją, bo silny jest wciąż wzrost cen w usługach. W jego ocenie, wiele będzie zależało od ewolucji płac i produktywności, które należy szczególnie monitorować.
  • POL: Z minutes z wrześniowego posiedzenia RPP wynika, że w ocenie Rady jednym z czynników ryzyka dla perspektyw inflacji jest kształt polityki fiskalnej. Zwracano uwagę, że inflacja bazowa w najbliższych miesiącach może wzrosnąć. Jednocześnie część członków Rady podkreślała, że bieżąca inflacja jest niższa od poziomu stopy referencyjnej NBP.
  • HUN: Produkcja przemysłowa w sierpniu obniżyła się o 0,5% m/m po stabilizacji w lipcu. W efekcie była o 4,1% niższa niż przed rokiem.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl