Full set of September data made us revise downwards GDP forecast for 3q24 to 3.1% y/y, but we believe that consumption decelerated to a lesser extent than retail sales data suggest. Next Thursday will bring flash CPI estimate for October, which we see close to September reading.
WięcejW Dzienniku Ekonomicznym piszemy o lepszych nastrojach w niemieckim przemyśle, które zapanowały po wczorajszym odczycie wskaźnika PMI, oraz o pozostałych publikacjach PMI, w tym w strefie euro i USA. Cytujemy wypowiedzi bankierów centralnych z Polski, strefy euro i USA i wyczekujemy kolejnych danych o nastrojach wśród niemieckich przedsiębiorstw oraz amerykańskich konsumentów.
WięcejDane o koniunkturze konsumenckiej wskazały na pogorszenie nastrojów w październiku, w tym na osłabienie możliwości dokonywania ważnych zakupów. Stopa bezrobocia pozostała natomiast bez zmian we wrześniu na poziomie 5%. Podsumowujemy też szereg wypowiedzi bankierów centralnych na szczycie MFW w Waszyngtonie.
WięcejSprzedaż detaliczna we wrześniu spadła o 3,0% r/r po wzroście o 2,6% r/r w sierpniu. Wrześniowe dane znajdowały się pod negatywnym wpływem czynników kalendarzowych. Dodatkowo, negatywnie na dynamikę roczną działał efekt wysokiej bazy statystycznej w sprzedaży paliw i żywności. Podaż pieniądza M3 we wrześniu wzrosła o 6,5% r/r wobec 7,8% r/r w sierpniu. Deficyt fiskalny po 2q24 pogłębił się do 6,0% PKB z 5,1% po 1q24.
WięcejPodaż pieniądza M3 we wrześniu wzrosła o 6,5% r/r (kons.: 6,8% r/r, PKOe: 6,9% r/r) wobec 7,8% r/r w sierpniu. Słabszy od oczekiwań wynik to głównie efekt wyhamowania dynamiki agregatu M2 (w szczególności depozytów i innych zobowiązań do 2 lat) przy pewnym wzroście dynamiki agregatu M1 (szczególnie w przypadku depozytów i innych zobowiązań bieżących). Po stronie czynników kreacji pieniądza obserwujemy kontynuację wzrostów kredytów oraz zadłużenia netto jednostek rządowych.
Więcej