Set of monthly data from Poland for February align with our long-standing view that developments on the labour market should support disinflation this year, justifying rate cuts. Monetary policy will be in the spotlight next week. CNB will decide on interest rates on Wednesday, and we expect no change in the Czech monetary policy parameters. While a cut in Czechia cannot be entirely ruled out, any change in rates seems out of the question in Hungary.
WięcejPierwszy astronomiczny dzień wiosny przyniósł słabe dane o aktywności w przemyśle i budowlance w lutym oraz spadku dynamiki wynagrodzeń, co jak wskazuje I.Dąbrowski (RPP) oznacza wygasanie presji inflacyjnej. BoE i Riksbank utrzymali stopy procentowe, natomiast stopy obniżył szwajcarski SNB. Istotną poprawą wykazał się sektor nieruchomości w USA.
WięcejProdukcja przemysłowa w lutym spadła o 2,0% po spadku o 0,9% r/r w styczniu, a dane były gorsze od oczekiwań (kons.: -1,0% r/r, PKOe: -0,5% r/r). W lutym przemysłowi nie sprzyjał kalendarz (-1 dzień roboczy r/r), co częściowo tłumaczy słabe wyniki. Poziom odsezonowanej produkcji nie zmienił się istotnie (spadek o 0,2% m/m i wzrost o 0,1% r/r), co wskazuje, że przemysł pozostaje w letargu. Produkcja budowlana też rozczarowała – w lutym była w stagnacji (0,0% r/r) po wzroście o 4,3% r/r w styczniu i oczekiwaniach poprawy (kons.: 2,3% r/r, PKOe: 2,8% r/r).
WięcejPrzeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym wyniosło 8613,14 PLN, co oznacza nominalny wzrost o 7,9% r/r, znacznie poniżej oczekiwań (PKOe i kons: 8,7% r/r). W ujęciu realnym płace wzrosły jedynie o 2,9% r/r, podczas gdy przed rokiem realna dynamika wynosiła ok 10% r/r. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6451,5 tys. etatów co przekłada się na zgodny z oczekiwaniami spadek o 0,9% r/r (kons: −0,9% r/r; PKOe: −0,8% r/r) i niemal brak zmiany w ujęciu miesięcznym.
WięcejW Dzienniku piszemy przede wszystkim o decyzji Rezerwy Federalnej, która utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie oraz opublikowanych jednocześnie prognozach członków FOMC. Opisujemy również kondycję polskiej koniunktury konsumenckiej w marcu, dezinflację w strefie euro i przytaczamy wypowiedzi członków RPP. Dziś w kraju najważniejsze będą dane z rynku pracy oraz o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, zaś zagranicą decyzje banków centralnych - Riskbanku, BoE oraz SNB.
Więcej