Rezerwa Federalna obniżyła przedział dla stopy fed funds o 25pb – zgodnie z oczekiwaniami – do poziomu 4,5-4,75%. Odnosząc się do wyniku wyborów prezydenckich, J.Powell powiedział, że w krótkim okresie pozostanie to bez wpływu na politykę pieniężną w USA. Prezes NBP A.Glapiński na konferencji po posiedzeniu RPP powiedział, że pierwsza obniżka stóp procentowych mogłaby nastąpić już w marcu 2025, jeśli prezentowana wtedy nowa projekcja inflacji wskaże na jej spadek w kolejnych kwartałach.
WięcejDzień zdominują dziś banki centralne, przede wszystkim wieczorne posiedzenie Fed, ale także spotkania decyzyjne wielu banków europejskich (BoE, Riksbank, Norges Bank, CNB). Wczoraj NBP nie zmienił stóp procentowych. Dziś o 15.00 odbędzie się konferencja prasowa A.Glapińskiego, na której Prezes wyjaśni przesłanki stojące za wczorajszą decyzją w sprawie stóp i być może poda więcej szczegółów dotyczących projekcji NBP.
WięcejRada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie – stopa referencyjna NBP już od 13 miesięcy, czyli od października 2023, wynosi 5,75%. W komunikacie, podobnie jak przed miesiącem, podkreślono jednak, że po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii oraz przy oczekiwanym spadku dynamiki wynagrodzeń, przy obecnym poziomie stóp procentowych, inflacja powróci do celu. Dlatego uważamy, że pomimo nieco wyższej ścieżki inflacji, w mocy pozostają zapowiedzi ze strony członków RPP o możliwej obniżce stóp procentowych w pierwszej połowie 2025.
WięcejW Dzienniku piszemy o wyborach prezydenckich w USA, które najprawdopodobniej wygrał D.Trump. Republikanie uzyskali też większość w Senacie. W kraju zapowiadamy posiedzenie RPP i nową projekcję PKB i inflacji.
WięcejWskaźnik PMI w polskim przetwórstwie w październiku wzrósł do 49,2 pkt. z 48,6 pkt. we wrześniu (konsensus: 48,4 pkt., prognoza PKO: 49,0 pkt.). Poprawę koniunktury ogranicza słaby popyt ze strefy euro. Dziś wszystkie oczy będą skierowane na odbywające się w USA wybory prezydenckie.
Więcej