Inflacja CPI w październiku nieznacznie wzrosła, do 5,0% r/r z 4,9% r/r we wrześniu, zgodnie z naszą prognozą i konsensusem. Przyczyniły się do tego ceny żywności i paliw przy spadku inflacji bazowej. Szacujemy, że ta ostatnia obniżyła się do 4,1-4,2% r/r z 4,3% r/r we wrześniu.
WięcejW Dzienniku piszemy o szczegółach projektu nowelizacji ustawy budżetowej na 2024, danych o PKB w 3q24 w regionie EŚW, strefie euro i USA, decyzji Banku Japonii, a także niemieckiej inflacji CPI i europejskich wskaźnikach koniunktury. Dziś w centrum uwagi krajowa inflacja CPI za październik.
WięcejRząd przyjął projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2024 zakładający maksymalny deficyt w wysokości 240,3 mld PLN wobec 184,0 mld PLN w obecnie obowiązującej ustawie. Skala rewizji deficytu jest większa niż oczekiwaliśmy. Nowelizacja została uzasadniona znacząco niższym od założeń ustawy poziomem dochodów budżetu państwa (głównie podatkowych) przy większych obciążeniach (m.in. 10 mld PLN dodatkowego wsparcia dla samorządów).
WięcejVW chce zamknąć nie jedną, a trzy fabryki w Niemczech. Rośnie liczba pracujących w Polsce migrantów. Dziś w centrum uwagi dane z USA, w tym ankieta JOLTS i nastroje konsumentów.
WięcejBieżący tydzień będzie obfitował w publikacje danych istotnych z punktu widzenia perspektyw polityki pieniężnej Fed i EBC. W USA w czwartek opublikowana zostanie preferowana przez Fed miara inflacji – deflator PCE za wrzesień, a w piątek październikowe dane z rynku pracy. W strefie euro w centrum uwagi będą dane inflacyjne – czwartkowa publikacja inflacji HICP za październik, jak co miesiąc, zostanie poprzedzona danymi z Niemiec, Francji i Hiszpanii. Nie mniej istotne będą pierwsze szacunki PKB za 3q24 dla głównych gospodarek. W kraju w czwartek poznamy wstępny szacunek inflacji CPI za październik (wg nas utrzymała się w okolicy 5,0% r/r).
Więcej