W tym tygodniu globalna uwaga skoncentruje się na decyzjach banków centralnych. W środę ogłoszone zostaną stanowiska Fed i Banku Japonii, a w czwartek decyzje o stopach procentowych podejmą banki Anglii, Szwecji i Szwajcarii. W Polsce w centrum zainteresowania znajdą się dane o bilansie płatniczym i inflacji bazowej (dziś) oraz o aktywności w przemyśle, budownictwie i na rynku pracy (w czw.). Na piątek zaplanowany jest przegląd ratingu Polski przez agencję Moody’s (nie oczekujemy zmiany ratingu ani jego perspektywy).
WięcejAt first glance it seemed like the latest NBP inflation projection could significantly postpone the discussion on interest rate cuts. However, we view the details of the projection and its assumptions as making our previous judgments still valid. In addition, February inflation surprised on a positive note.
WięcejInflacja w CPI w lutym wyniosła 4,9% r/r wobec oczekiwań (PKO i kons.) na poziomie 5,3% r/r. Coroczna aktualizacja wag koszyka inflacyjnego obniżyła inflację za styczeń o 0,4pp, i to właśnie efekt tej rewizji jest przyczyną sporego zaskoczenia w danych za luty.
WięcejW Dzienniku piszemy przede wszystkim o konferencji po posiedzeniu RPP oraz wypowiedziach członków Rady w nawiązaniu do ostatniego posiedzenia i marcowej projekcji NBP. Dziś w centrum uwagi znajdzie się krajowa inflacja CPI za luty oraz możliwa rewizja danych za styczeń, a także publikacja projekcji PKB i inflacji NBP.
WięcejNiepokój na rynku amerykańskim wywołany wojnami celnymi nieco przyćmiły dane o niższej od oczekiwań inflacji CPI w USA. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Kierunek rewizji prognozy odsuwa naszym zdaniem moment dyskusji o obniżkach stóp procentowych w Polsce.
Więcej