Inflacja CPI w listopadzie obniżyła się do 4,6% r/r z 5,0% r/r w październiku, zgodnie z naszą prognozą i nieco poniżej konsensusu. W grudniu inflacja CPI ponownie wzrośnie do poziomu około 5% r/r, a przejściowy spadek w listopadzie to w dużej mierze zasługa efektu bazy. W tym tygodniu globalna uwaga będzie skoncentrowana na piątkowym raporcie z amerykańskiego rynku pracy za listopad. Dzisiejsze kalendarium zdominują dane o listopadowej koniunkturze w przemyśle (PMI z Polski, rewizje PMI ze strefy euro i USA oraz ISM z USA). W środę poznamy analogiczne indeksy z Europy i USA dot. koniunktury w usługach. W Polsce wydarzeniem tygodnia będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych (śr.), a następnie konferencja Prezesa NBP (czw.).
WięcejGDP growth in 3q24 slowed down to 2.7% y/y from 3.2% y/y in 2q24. Breakdown of GDP growth is a major disappointment with stagnant consumption and investment, but we expect a re-acceleration of economic growth in Poland in the final quarter of this year and in 2025.
WięcejInflacja CPI w listopadzie obniżyła się do 4,6% r/r z 5,0% r/r w październiku, zgodnie z naszą prognozą i nieco poniżej konsensusu (4,7% r/r). Przyczyniły się do tego przede wszystkim ceny paliw i, w mniejszym stopniu, ceny żywności, przy niewielkim wzroście inflacji bazowej, którą szacujemy na 4,2% r/r wobec 4,1% r/r w październiku.
WięcejW 3q24 wzrost krajowego PKB spowolnił do 2,7% r/r, a poziom aktywności gospodarczej obniżył się o 0,1% q/q. Struktura PKB była rozczarowująca – konsumpcja prywatna spowolniła gwałtownie do 0,3% r/r, inwestycje wzrosły jedynie o 0,1% r/r, a wzrost został wygenerowany przez przyrost zapasów, których wkład do wzrostu miał 3,2pp. Inflacja CPI w Niemczech w listopadzie wzrosła do 2,2% r/r z 2,0% r/r. Indeks ESI dla Polski w listopadzie wzrósł do 99,1 pkt. Za wzrostem stały lepsze nastroje w przetwórstwie i nieco lepsze nastroje konsumentów.
WięcejWzrost PKB w cenach stałych roku poprzedniego w 3q24 spowolnił do 2,7% r/r z 3,2% r/r w 2q24, zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS. Struktura PKB okazała się dużym rozczarowaniem. Dynamika konsumpcji prywatnej, dotychczasowego istotnego motoru wzrostu, znacząco spowolniła, do 0,3% r/r z 4,6% r/r. Drugie źródło rozczarowania stanowią inwestycje, które były bliskie stagnacji w ujęciu r/r. Pomimo rozczarowania, dane za październik (sprzedaż det., produkcja przemysłowa) dały nadzieję, że słaba dynamika PKB w 3q24 może być tylko chwilową zadyszką.
Więcej