Od
Do

Wszystkie

2024-05-14

Dziennik Ekonomiczny: Realne wynagrodzenia rosną coraz szybciej

W 1q24 przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8147,38 PLN i było o 14,4% wyższe r/r. Skokowy (o ponad 5 pp) wzrost dynamiki realnych dochodów w 1q24 względem końca 2023 powinien zaowocować wyraźną poprawą dynamiki konsumpcji zwłaszcza, że poza pracownikami w podobnej skali objął także emerytów i rencistów. Dziś w centrum uwagi znajdą się dane o kwietniowej inflacji PPI z USA oraz o bilansie płatniczym Polski w marcu. W tle będą dane z Niemiec (kolejny szacunek kwietniowej inflacji CPI i HICP oraz majowy indeks ZEW), a także informacje z regionu (inflacja i produkcja przemysłowa w Rumunii).

Więcej
2024-05-13

Dziennik Ekonomiczny: Polityka szkodzi gospodarce

Agencje ratingowe Fitch i S&P utrzymały długoterminowy rating Polski, ale wskazują na negatywne skutki gospodarcze napięć politycznych, które mogą zmniejszyć skuteczność rządu i spowolnić wdrażanie reform. Prezes NBP A.Glapiński wskazał z kolei, że warunki do rozpoczęcia dyskusji o obniżkach stóp mogłyby pojawić się w 1q25.

Więcej
2024-05-10

Poland Macro Weekly: Poland after 20 years of EU membership

The Polish MPC has kept interest rates unchanged again.The governor A.Glapinski, said that interest rates need to remain at the current level due to an elevated core inflation, adding that it is not the right time to lower interest rates, however, discussion on cuts may take place in early 2025. May marks the 20th anniversary of the Poland’s accession to the European Union. On this occasion we decided to summarize this undoubtedly successful period in 20 charts.

Więcej
2024-05-10

Dziennik Ekonomiczny: Stopy ponownie bez zmian

Najwyższa od sierpnia liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA była kolejnym impulsem do wzrostu oczekiwań na obniżki stóp Fed. W Polsce RPP, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe bez zmian, z referencyjną równą 5,75%. Dziś w centrum uwagi w kraju znajdzie się konferencja prezesa NBP oraz przegląd ratingu Polski przez agencje S&P i Fitch.

Więcej
2024-05-09

Makro Flash: RPP zachowuje ostrożność

RPP, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe bez zmian, z referencyjną równą 5,75%. Było to już 7. posiedzenie z rzędu, na którym Rada nie zdecydowała się na zmianę wysokości stóp procentowych.

Więcej

Kategoria