Inflacja bazowa w Polsce obniżyła się do 3,7% r/r w styczniu oraz 3,6% r/r w lutym, wobec 4,0% r/r w grudniu 2024. Deficyt budżetu państwa po lutym wyniósł 36,3 mld PLN, a deficyt rachunku obrotów bieżących w styczniu zmniejszył się do 168 mln EUR. Dziś globalnie ważne będą amerykańskie dane o produkcji przemysłowej. W Europie istotne będzie posiedzenie niemieckiego Bundestagu, w którym głosowany ma być pakiet fiskalny oraz reforma konstytucji.
WięcejW styczniu deficyt rachunku obrotów bieżących wyniósł 168 mln EUR, eksport spadł trzeci miesiąc z rzędu, podczas gdy import przyspieszył najszybciej od dwóch lat. Stabilna nadwyżka w usługach częściowo łagodziła negatywny wpływ osłabienia eksportu towarów, a napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich osiągnął rekordowy poziom ponad 6 mld EUR. W kolejnych miesiącach kluczowe dla eksportu będą kondycja gospodarki Niemiec i napięcia handlowe, podczas gdy silna krajowa konsumpcja utrzyma wysoki poziom importu.
WięcejW tym tygodniu globalna uwaga skoncentruje się na decyzjach banków centralnych. W środę ogłoszone zostaną stanowiska Fed i Banku Japonii, a w czwartek decyzje o stopach procentowych podejmą banki Anglii, Szwecji i Szwajcarii. W Polsce w centrum zainteresowania znajdą się dane o bilansie płatniczym i inflacji bazowej (dziś) oraz o aktywności w przemyśle, budownictwie i na rynku pracy (w czw.). Na piątek zaplanowany jest przegląd ratingu Polski przez agencję Moody’s (nie oczekujemy zmiany ratingu ani jego perspektywy).
WięcejAt first glance it seemed like the latest NBP inflation projection could significantly postpone the discussion on interest rate cuts. However, we view the details of the projection and its assumptions as making our previous judgments still valid. In addition, February inflation surprised on a positive note.
WięcejInflacja w CPI w lutym wyniosła 4,9% r/r wobec oczekiwań (PKO i kons.) na poziomie 5,3% r/r. Coroczna aktualizacja wag koszyka inflacyjnego obniżyła inflację za styczeń o 0,4pp, i to właśnie efekt tej rewizji jest przyczyną sporego zaskoczenia w danych za luty.
Więcej