W Dzienniku Ekonomicznym opisujemy przede wszystkim dwa najważniejsze wydarzenia wczorajszego dnia: decyzję RPP i komunikat, który odczytujemy jako gołębi zwrot, a także wielki pakiet ceł ogłoszony wieczorem przez Prezydenta USA D.Trumpa i odpowiedzi na niego ze strony UE i Chin. Dziś w kalendarzu m.in. minutes EBC, inflacja PPI w strefie euro, wypowiedzi przedstawicieli EBC i Fed, a także tygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych w USA i dane o bilansie handlowym USA w lutym.
WięcejRada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Stopa referencyjna NBP już 19. miesiąc z rzędu wynosi 5,75%. Dostrzegamy wyraźną zmianę w oficjalnej komunikacji Rady, co tylko zwiększa nasze przekonanie, że pierwsza obniżka stóp NBP nastąpi na posiedzeniu w lipcu (po zapoznaniu się z kolejną projekcją), a łączna skala obniżek w 2025 sięgnie 75pb. Więcej szczegółów co do bieżącego nastawienia RPP dostarczy jutrzejsza konferencja Prezesa NBP (godz. 15).
WięcejWskaźnik PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego wzrósł w marcu do 50,7 pkt. z 50,6 pkt. w lutym i tym samym jest najwyższy od prawie 3 lat, a od dwóch miesięcy utrzymuje się powyżej granicy 50 pkt. co wskazuje na ożywienie aktywności. Globalnie w centrum uwagi znajdą się dziś szczegóły dotyczące powszechnych ceł, które mają zostać ogłoszone podczas przemówienia D.Trumpa (o godz. 22 czasu polskiego). W Polsce wydarzeniem dnia będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Konsensus jednomyślnie zakłada ich utrzymanie na dotychczasowym poziomie.
WięcejWskaźnik PMI dla przetwórstwa przemysłowego wzrósł w marcu do 50,7 pkt. (PKOe: 50,9 pkt. kons.: 51,1 pkt.) z 50,6 pkt. w lutym i tym samym jest najwyższy od prawie 3 lat, a od dwóch miesięcy utrzymuje się powyżej granicy 50 pkt. Po raz pierwszy od ponad trzech lat wzrosły zamówienia eksportowe. Marcowy PMI sugeruje, że polski przemysł w większym stopniu wiąże nadzieję z rodzącym się na horyzoncie ożywieniem gospodarki UE, w szczególności Niemiec, niż obawia się globalnej dekoniunktury związanej z potencjalną, pełnoskalową wojną handlową.
WięcejOpisujemy pozytywną niespodziankę inflacyjną w Polsce i Niemczech, poprawę nastrojów w Chinach, wyniki kwartalnej Ankiety Makroekonomicznej oraz dane o kolejnym wzroście długu publicznego w Polsce.
Więcej