Consumer confidence indicator for November deteriorated contrary to expectations for a slight improvement. The disappointing result is largely a consequence of poorer assessments of the economic situation in Poland. Poland’s macro calendar is packed with monthly economic activity indicators for October, detailed GDP figures for 3q24 and the flash CPI for November.
WięcejBieżący wskaźnik koniunktury konsumenckiej w listopadzie spadł do -17,1 pkt. z -15,8 pkt. w październiku. Korekta wynika głównie z pogorszenia ocen sytuacji ekonomicznej kraju, potencjalnie m.in. na skutek niedawnej powodzi, napiętej sytuacji fiskalnej czy ponownie rosnącej niepewności geopolitycznej. Dziś uwaga rynków skupi się na wstępnych danych dotyczących koniunktury w przetwórstwie i usługach w kluczowych gospodarkach świata.
WięcejProdukcja budowlano-montażowa w październiku obniżyła się o 9,6% r/r, a skala spadku przerosła oczekiwania (kons. i PKOe: −6,8% r/r). Pogorszenie dynamiki względem września (−9,0% r/r), mimo korzystnego układu kalendarza, to efekt spadku odsezonowanej produkcji o 2,7% m/m. Do obniżenia produkcji ogółem w ujęciu rocznym przyczyniły się wszystkie działy budownictwa. Poprawę w budownictwie zaobserwujemy najpewniej w przyszłym roku, kiedy przyspieszą inwestycje współfinansowane z nowej perspektywy środków unijnych i KPO. Wspierać ją powinno także ożywienie w budownictwie mieszkaniowym, które zwiastują już dane o pozwoleniach na budowę.
WięcejWzrost płac negocjowanych w 3q24 nieoczekiwanie przyspieszył do 5,4% r/r (poziomu najwyższego w historii strefy euro od 1999) wobec 3,5% r/r w 2q24. Dziś w kraju czekamy na dane o produkcji budowlano-montażowej za październik i wskaźniki koniunktury konsumenckiej za listopad. W USA warto zwrócić uwagę na kolejne dane z rynku nieruchomości.
WięcejZapraszamy serdecznie do lektury raportu Bankowość Przedsiębiorstw – Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, przygotowanego przez Departament Analiz Ekonomicznych i Departament Strategii PKO Banku Polskiego.
Więcej