Od
Do

Wszystkie

2025-04-25

CEE Macro Weekly: Downward revisions to growth forecasts

IMF has slashed its 2025 GDP forecasts for the CEE region due to global trade disruptions. Meanwhile CEE countries ended 2024 with high fiscal deficits, driven by defense spending, social commitments, and slowing revenue growth. Plans for 2025 point to continued high deficits, especially in Romania and Poland.

Więcej
2025-04-25

Dziennik Ekonomiczny: Pesymizm konsumentów

Kwiecień w Polsce przyniósł pogorszenie koniunktury konsumenckiej, natomiast w Niemczech nastroje przedsiębiorców poprawiły się. P.Litwiniuk (RPP) zadeklarował, że złoży wniosek o obniżkę stóp w maju, członkowie EBC są podzieleni co do oceny wpływu niepewności na sytuację w strefie euro, a przedstawiciele Fed wskazują na możliwości obniżek jeszcze w 1h25. Chiny planują wprowadzenie zmian celnych deeskalujących wojnę handlową.

Więcej
2025-04-24

Dziennik Ekonomiczny: USA rozważają obniżkę ceł dla Chin

W Dzienniku piszemy m.in. o sprzedaży detalicznej w Polsce, której spadek przesądza o obniżce stóp procentowych w maju. Opisujemy również wskaźniki PMI w Niemczech, strefie euro i USA, wypowiedzi członków RPP, a także kolejne doniesienia w sprawie polityki handlowej głównych gospodarek świata - USA sugerują złagodzenie ceł nałożonych na import z Chin, zaś Chiny proponują Kanadzie partnerstwo przeciwko USA.

Więcej
2025-04-23

Makro Flash: Aktywność kredytowa firm coraz lepsza

Podaż pieniądza M3 w marcu wzrosła o 10,3% r/r, po wzroście o 9,1% r/r w lutym, nieco szybciej od naszych oczekiwań. Wzrost kredytów dla przedsiębiorstw spowolnił do 3,4% r/r z 5,1% r/r w lutym i (wraz z przyspieszeniem w ujęciu m/m) wpisuje się w ożywienie kredytowe obserwowane w segmencie korporacyjnym.

Więcej
2025-04-23

Makro Flash: Sprzedaż nie taka słaba jak ją malują

Sprzedaż detaliczna w marcu spadła o 0,3% r/r – to wynik lepszy od naszej prognozy, choć niższy od konsensusu. Kluczowym czynnikiem oddziałującym na sprzedaż w marcu był efekt kalendarzowy – w ub.r. Wielkanoc wypadła w marcu, co silnie obniżyło sprzedaż. W strukturze sprzedaży najwyższy wzrost odnotowano w kategorii samochodów o 18,4% r/r. Perspektywy na kolejne miesiące są ostrożnie optymistyczne. Dane za 1q24 pokazują, że wzrost PKB mógł być nieco słabszy niż zakładaliśmy.

Więcej

Kategoria