Dziś w Dzienniku Ekonomicznym piszemy o oczekiwanych przez rynek wzrostach inflacji w Niemczech, Czechach i na Węgrzech, a także o wzroście popytu na pracę w Polsce i wskaźniku WIRF, który ma zastąpić WIBOR. Cytujemy również członka RPP. Dziś w centrum globalnej uwagi dane o inflacji CPI z USA, a w regionie inflacja CPI w Rumunii.
WięcejNastroje niemieckich inwestorów w grudniu osiągnęły najniższy poziom od ponad roku. Kluczowym czynnikiem odpowiadającym za spadek nastrojów jest sytuacja bieżąca. Przy recesyjnych nastrojach w Niemczech mocno spadł też indeks Sentix dla całej strefy euro. Dziś skupimy się na listopadowej inflacji u naszych sąsiadów - Niemiec, Węgier i Czech. We wszystkich państwach spodziewany jest wzrost inflacji.
WięcejLiczne wypowiedzi członków RPP wskazują na zróżnicowane opinie dotyczące terminu obniżki stóp procentowych. W tym tygodniu na pierwszym planie będą dane inflacyjne z USA (śr.) oraz decyzje EBC i SNB (obie w czw. z oczekiwaniami na obniżki stóp o 25 pb). W Polsce najważniejsze publikacje (inflacja CPI oraz bilans płatniczy) zaplanowane są na piątek.
WięcejDecember brought an unexpected shift in the forward guidance of the MPC, more specifically of the NBP’s governor. Yet, recent data and comments from other MPC members do not rule out a discussion on resumption of rate cuts starting from March.
WięcejW wystąpieniu na konferencji po posiedzeniu RPP, Prezes NBP A.Glapiński powiedział, że perspektywa obniżek stóp procentowych przesunęła się na 2026, w związku z przyjęciem ustawy dot. mrożenia cen energii do końca września 2025. Dziś globalna uwaga będzie skoncentrowana na raporcie z amerykańskiego rynku pracy za listopad (dane NFP).
Więcej