Nastroje inwestorów pozostawały pod wpływem nałożonych przez D.Trumpa ceł na import samochodów i w trybie oczekiwania na dzisiejsze dane inflacyjne z USA. Według konsensusu deflator PCE ustabilizował się w lutym na poziomie 2,5% r/r. Jednocześnie deflator w wersji bazowej prawdopodobnie wzrósł do 2,7% r/r z 2,6% r/r miesiąc wcześniej. Deficyt USA w handlu towarami zmniejszył się w lutym po raz pierwszy od 4 miesięcy, spadając o 4,9% m/m do 147,9 mld USD. Redukcja deficytu była oczekiwana, ale jej skala okazała się znacznie mniejsza niż zakładano.
WięcejRelacja inwestycji do PKB (standardowo liczona stopa inwestycji) w Polsce jest na jednym z najniższych poziomów w UE, znacznie poniżej przeciętnej w gospodarkach naszego regionu. Naszym zdaniem faktyczna intensywność procesów inwestycyjnych nie jest jednak tak mała jak wskazuje standardowo liczona stopa inwestycji, która jest w Polsce zaniżana przez kształtowanie się cen dóbr inwestycyjnych, niski zasób kapitału i rosnące znaczenie eksportu netto po popytowej stronie PKB.
WięcejW Dzienniku opisujemy m.in. kolejny pakiet amerykańskich ceł podpisany przez D.Trumpa, wypowiedź I.Dąbrowskiego (RPP) dotyczącą obniżek stóp w Polsce, a także deklaracje ministra finansów dotyczące cen energii w 2025 oraz podniesienia kwoty wolnej od PIT do 60 tys. PLN. Dziś w centrum uwagi amerykański bilans handlowy oraz rewizja PKB w 4q24, zaś w Europie decyzja Norges Banku oraz podaż pieniądza M3 w strefie euro.
WięcejD.Trump burzy stary światowy porządek, zwiększając zmienność na rynkach i ogólną niepewność.
WięcejWartość kosztorysowa rozpoczętych inwestycji w 4q24 wzrosła o 57,7% r/r, co sygnalizuje nadchodzące ożywienie aktywności inwestycyjnej. Jednocześnie GUS wskazał, że stopa bezrobocia wcale nie wzrosła w lutym, tylko pozostała bez zmian na poziomie 5,4%. Opisujemy też decyzję węgierskiego MNB i nową projekcję banku oraz wskaźniki koniunktury - rosnące w Niemczech, spadające w USA. Przedstawiamy też założenia porozumienia Ukrainy z Rosją.
Więcej