Od
Do

Wszystkie

2024-05-16

Dziennik Ekonomiczny: Inflacja w USA w punkt, wzrost PKB w Polsce nabiera tempa

Dziś czekamy na dane z USA, gdzie poznamy m.in. produkcję przemysłową, cotygodniowy raport o zasiłkach dla bezrobotnych oraz dane z rynku nieruchomości. W Polsce skupimy się na inflacji bazowej. W Dzienniku piszemy o odczycie inflacji CPI w Polsce w kwietniu, wzroście PKB w 24q1 oraz nowych prognozach Komisji Europejskiej.

Więcej
2024-05-15

Makro Flash: Inflacja prawie w punkt

Inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 2,4% r/r z 2,0% w marcu, zgodnie z szybkim szacunkiem GUS i była najbliżej celu NBP od lutego 2021. W ujęciu miesięcznym dane nieznacznie zrewidowano w górę – do 1,1% m/m z 1,0% m/m. Głównym czynnikiem stojącym za wzrostem inflacji był powrót 5% stawki VAT na żywność, który jednak nie w pełni został przełożony na ceny. Usługi zdrożały w kwietniu o 6,2% r/r (w marcu 6,6% r/r), a towary o 1,1% r/r (w marcu 0,4% r/r).

Więcej
2024-05-15

Makro Flash: Wzrost gospodarczy nabiera tempa

PKB w 1q24 wzrósł o 1,9% r/r po wzroście o 1,0% r/r w 4q23. Na szczegóły dotyczące składowych PKB musimy poczekać do końca miesiąca, jednak na podstawie dostępnych danych miesięcznych szacujemy, że motorem wzrostu była konsumpcja prywatna. Kolejne kwartały pokażą naszym zdaniem silne ożywienie wzrostu gospodarczego – jego motorem, obok konsumpcji, będą się stopniowo stawały inwestycje, wspierane przez uruchamiane projekty wspófinansowane przez UE oraz rosnące wydatki zbrojeniowe.

Więcej
2024-05-15

Dziennik Ekonomiczny: Inflacja w Polsce i USA może zaskoczyć?

Dzisiaj poznamy najważniejsze dane tygodnia – w skali globalnej będzie to inflacja w USA za kwiecień, a w Polsce pierwszy szacunek PKB za 1q24 oraz finalne dane o kwietniowej inflacji. W marcu krajowa nadwyżka na rachunku obrotów bieżących utrzymała się, ale okres jej szybkiego wzrostu jest już za nami. Inflacja PPI w USA wzrosła do 2,2% w kwietniu.

Więcej
2024-05-14

Makro Flash: Kalendarz namieszał w handlu zagranicznym

W marcu utrzymała się nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, ale okres jej szybkiego wzrostu jest już za nami. W ujęciu płynnego roku nadwyżka obniżyła się do 1,2% PKB z 1,4% PKB po lutym. Kolejne miesiące przyniosą naszym zdaniem jej dalszy spadek, ale saldo utrzyma się „nad kreską”.

Więcej

Kategoria