Szczegółowe dane o krajowej inflacji CPI nie zaskoczyły - październik przyniósł jej wzrost do 5,0% r/r. G.Masłowska (RPP) wskazuje, że pierwsza obniżka stóp może nastąpić dopiero w II połowie 2025. Deficyt budżetowy po październiku wyniósł blisko 130 mld PLN. Z EBC płyną kolejne wezwania do obniżek stóp procentowych, a z Fed głosy podkreślające, że z obniżkami nie trzeba się spieszyć.
WięcejGDP figures for 3q24 from CEE economies have disappointed. While detailed data with growth breakdown will be released later this month, we believe the negative surprise in Poland is mostly due to weaker real consumption growth amid slowdown of real incomes and heightened uncertainty. However, Poland keeps outperforming the rest of the region and we still think it has relatively bright growth outlook for 2025-26.
WięcejInflacja CPI w październiku wzrosła do 5,0% r/r z 4,9% r/r we wrześniu, a ostateczne dane potwierdziły szybki szacunek GUS. Ceny towarów wzrosły o 4,3% r/r (wobec 4,2% r/r we wrześniu), a usług o 6,7% r/r (wobec 6,8% r/r miesiąc wcześniej). Prognozujemy, że zarówno inflacja CPI, jak i inflacja bazowa utrzymają się w okolicach obecnych poziomów do końca roku. Powrotu inflacji do szeroko rozumianego celu (1,5%-3,5% r/r) oczekujemy dopiero w 2h25.
WięcejW Dzienniku Ekonomicznym piszemy przede wszystkim o wzroście PKB w 3q24 w Polsce, ale również w strefie euro i Rumunii. Opisujemy wypowiedzi przedstawicieli RPP, EBC i Fed oraz zapowiadamy dzisiejszą publikację inflacji CPI.
WięcejWzrost gospodarczy w 3q24 okazał się słabszy od oczekiwań, wyniósł 2,7% r/r (kons: 2,9% r/r, PKOe: 3,1% r/r) wobec 3,2% r/r w 2q24. Największym zaskoczeniem jest jednak spadek PKB w ujęciu q/q o 0,2%. Wynik ten przekreśla szanse, że w całym 2024 wzrost wyraźnie przekroczy 3%. Oceniamy jednak, że spowolnienie ma wg nas charakter tymczasowy.
Więcej