Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 wyniosło 7978,99 PLN, a jego wzrost minimalnie przyspieszył do 12,9% r/r z 12,8% r/r w styczniu. W ujęciu realnym wzrost płac przyspieszył do najwyższego w historii poziomu 9,9% (rok po najgłębszym spadku realnych płac od transformacyjnej recesji i hiperinflacji z początku lat 90-tych).
WięcejProdukcja przemysłowa w lutym wzrosła o 3,3% r/r po wzroście o 2,9% r/r w styczniu (przed rewizją 1,6% r/r), silniej od oczekiwań (kons. 2,4% r/r, PKOe: 1,6% r/r). Wsparciem dla dobrego wyniku była korzystna różnica liczby dni roboczych (+1 r/r). W ujęciu odsezonowanym w styczniu i lutym w produkcji ogółem trwała stagnacja, ale w samym przetwórstwie przemysłowym nastąpiła poprawa.
WięcejDziś światowa uwaga jest zwrócona na posiedzenie FOMC, podczas którego zostanie podjęta decyzja o przyszłości stóp procentowych w USA. Swoje posiedzenie będzie też miał bank centralny Czech. W marcu nastroje gospodarcze w Niemczech poprawiły się znacząco, w związku z oczekiwaniami na obniżkę stóp procentowych EBC i pozytywnymi sygnałami z Chin.
WięcejW Polsce inflacja bazowa bez cen żywności i energii w styczniu i lutym kontynuowała trend spadkowy. W styczniu wyniosła 6,2% r/r (zgodnie z naszą prognozą) wobec 6,9% r/r w grudniu, a w lutym 5,4% r/r (PKO: 5,6% r/r). Dziś, po nocnej decyzji BoJ, w Niemczech poznamy marcowy indeks koniunktury Instytutu ZEW, a w USA dane z rynku nieruchomości.
WięcejPrzed nami tydzień bogaty w posiedzenia banków centralnych, z których najwięcej uwagi przykuje Fed i jego reakcja na połączenie wysokich danych inflacyjnych i rozczarowujących wyników ze sfery realnej. Dane z Chin wreszcie pozytywnie zaskoczyły - po lutym zarówno wyniki sprzedaży detalicznej, jak i produkcji przemysłowej były lepsze od prognoz.
Więcej