Dziennik Ekonomiczny: Zaskoczeniami jesień się zaczyna

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Słabsze wyniki niektórych spółek stanowiły wczoraj kolejny czynnik – obok wydarzeń geopolitycznych – oddziałujący w kierunku pogorszenia nastrojów inwestycyjnych. Rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich wzrosły powyżej poziomu 5%, po raz pierwszy od 2007, by następnie obniżyć się do ok. 4,85%. Cena ropy Brent oddała część wzrostów, obniżając się do 90 USD/bbl wobec natężenia działań dyplomatycznych nakierowanych na zmniejszenie napięcia na Bliskim Wschodzie. Dolar osłabił się, a EURUSD wzrósł z nieco poniżej 1,06 na początku dnia do 1,067 pod koniec amerykańskiej sesji. Złoty podlegał niewielkim wahaniom względem euro oraz umocnił się nieznacznie względem dolara na bazie ruchu EURUSD. Na fali globalnego trendu, rentowności krajowych obligacji rosły na długim końcu krzywej.
  • Dziś dzień upłynie pod znakiem wskaźników PMI. Indeksy dla sektora wytwórczego w strefie euro i Niemczech mogą nieznacznie wzrosnąć, ale wciąż będą wskazywać na spadek produkcji i nowych zamówień. Konsensus pokazuje nieznaczny spadek indeksu w USA, choć nastroje producentów za oceanem są i tak dużo lepsze niż w Europie. PMI usługowy najpewniej potwierdzi, że popyt na usługi w strefie euro obniża się, choć coraz wolniej.
  • Na Węgrzech spodziewamy się dziś obniżki stóp procentowych. Zakładamy, że nastąpi ruch o 75pb, co MNB może motywować realnie dodatnią stopą procentową (nawet w ujęciu ex post), umocnieniem forinta w ostatnim czasie (nota bene, na fali euforii po wyborach w Polsce), a także odnotowanym w sierpniu spadkiem cen w kategoriach bazowych o 0,2% m/m (sygnał wyraźnej dezinflacji). Bilans czynników ryzyka jest odchylony w stronę mniejszej obniżki, o 25-50pb, biorąc pod uwagę, że zmienność rynkowa stanowi istotny element funkcji reakcji MNB.
  • Oficjalne dane GUS pokażą dziś zapewne, że krajowa stopa bezrobocia we wrześniu pozostała bez zmian na poziomie 5%. Słabnący popyt na pracę był dotychczas równoważony przez zmiany po stronie podażowej (niekorzystna demografia, słabnący napływ migrantów). Rozpoczęte ożywienie popytu konsumpcyjnego i oczekiwane dalsze odbicie ogólnej aktywności gospodarczej ogranicza przestrzeń dla wzrostu stopy bezrobocia.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Dynamika produkcji budowlano-montażowej we wrześniu była wyższa od oczekiwań i wyniosła 11,5% r/r (kons. i PKO: 5,9% r/r). Wzrost aktywności obserwowano we wszystkich trzech głównych segmentach. W szczególności, produkcja w zakresie budowy budynków wzrosła po raz pierwszy od października 2022 (o 3,9% r/r), co zapewne odzwierciedla ożywienie w budownictwie mieszkaniowym. Głównym motorem napędowym produkcji budowlanej ogółem była jednak nadal budowa obiektów inżynierii lądowej (wzrost o 17,9% r/r), która jest napędzana przez realizację projektów w ostatnim roku obowiązywania poprzedniej perspektywy unijnej. W efekcie, produkcja dla robót o charakterze inwestycyjnym wzrosła o 36,8% r/r, przy spadku robót remontowych o 23,7% r/r. W średnim terminie spodziewamy się zmiany motorów napędowych produkcji budowlano-montażowej. Okres przejściowy między dwiema perspektywami unijnymi pogorszy koniunkturę w zakresie inżynierii lądowej, podczas gdy niższe stopy procentowe i wzrost realnych dochodów będą stymulować popyt na mieszkania, czyli wspierać segment budowy budynków. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania we wrześniu była wyraźnie niższa niż przed rokiem, ale widać ożywienie po stronie mieszkań, których budowę rozpoczęto – ich liczba wzrosła o 20,4% r/r i 6,1% m/m. Po publikacji kompletu miesięcznych wskaźników aktywności gospodarczej za wrzesień, nasz nowcast dla dynamiki PKB przesunął się w górę do 0,4% r/r, co jest zgodne ze scenariuszem prognostycznym nakreślonym w ostatnim Kwartalniku Ekonomicznym. Pierwszy szacunek wzrostu gospodarczego w 3q23 poznamy 14 listopada.
  • POL: Dynamika podaży pieniądza M3 we wrześniu zaskoczyła w górę i wzrosła do 8,3% r/r z 7,3% r/r (kons: 7,3% r/r; PKOe: 7,4% r/r). W czynnikach kreacji pieniądza widać ponowny wzrost znaczenia aktywów zagranicznych netto oraz kolejny miesiąc kreacji pieniądza przez sektor publiczny. Negatywny wpływ kredytów na proces kreacji pieniądza zmalał. Więcej w Makro Flashu: „Ruszyła sprzedaż kredytów mieszkaniowych”.
  • POL: GUS opublikował zrewidowany szacunek PKB wg kwartałów za lata 2022-2023, potwierdzając dynamikę PKB w 1q23 i 2q23 na poziomie odpowiednio -0,3% r/r i -0,6% r/r. Najsilniej zrewidowano dane o popycie konsumpcyjnym w 2022 (rewizja w górę o ok. 2pp w każdym kwartale). Na uwagę zasługuje fakt, że dynamika popytu konsumpcyjnego w całym 2022 była dodatnia, co może wyjaśniać uporczywość inflacji bazowej. W I połowie 2023 dużo szybciej niż wcześniej szacowano rosły inwestycje.
  • POL: Deficyt sektora finansów publicznych po 2q23 w relacji do PKB pogłębił się do 4,7% z 3,9% po 1q23. W strukturze wydatków wyróżniają się m.in. wydatki zbrojeniowe i związane z tarczą energetyczną. Po stronie dochodowej widać stopniowe odbicie związane ze zniesieniem części tarcz antyinflacyjnych, a także mocne wpływy z podatków dochodowych (CIT). Relacja długu publicznego do PKB (wg unijnej metodologii ESA obejmującej zadłużenie funduszy pozabudżetowych) wzrosła do 48,4% z 48,1% w 1q23.
  • POL: Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że wykorzystanie środków na dopłaty w programie „Bezpieczny Kredyt 2%” jest dalekie od osiągnięcia ustawowych limitów. Zgodnie z ustawą limit wydatków przewidzianych na ten program wynosi 8 mln PLN w 2023 i 941 mln PLN w 2024 (wydatki udzielone w 2023 zostaną rozliczone w 2024), a łączna kwota udzielonych dopłat do rat kredytów w latach 2024-2033 wyniesie ponad 12,2 mld PLN. Niedawno Ministerstwo informowało, że od lipca w ramach programu Pierwsze Mieszkanie złożono ponad 67 tys. wniosków kredytowych, co poskutkowało podpisaniem 21 tys. umów kredytowych.
  • POL: Rząd w projekcie ustawy przedłużającej wakacje kredytowe na 2024 proponuje uwzględnienie kryterium dochodowego i ograniczeń związanych z wysokością kredytu. Według projektu wakacje kredytowe mają przysługiwać kredytobiorcom, których kwota kapitału udzielonego kredytu nie przekraczała 400 tys. PLN. W przypadku gdy kwota udzielonego kredytu zawiera się między 400 a 800 tys. wakacje kredytowe miałyby przysługiwać tym kredytobiorcom, których rata kredytu w relacji do średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego przekracza 50%.
  • CZE: Członek Zarządu CNB, Procházka, ocenił, że oczekiwania rynkowe wskazujące na dwie obniżki stóp procentowych w tym roku oraz spadek głównej stopy do 3,5% pod koniec 2024 są przedwczesne, a ich skala za duża.
  • EUR: Według wstępnych danych nastroje konsumentów w strefie euro były w październiku jedynie nieznacznie słabsze niż we wrześniu (wskaźnik obniżył się do -17,9 pkt. z -17,8 pkt.). Jednocześnie sentyment konsumencki kształtuje się wyraźnie poniżej wieloletniej średniej. Odczyt flash nie zawiera szczegółowych danych odnośnie do oceny sytuacji finansowej, czy ogólnej sytuacji gospodarczej. Odczyt wrześniowy wskazywał jednak na pogorszenie oceny tej pierwszej oraz mniejsze możliwości dokonywania ważnych zakupów.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl