Dziennik Ekonomiczny: Wracają obawy o koniunkturę w strefie euro

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczoraj nastroje inwestorów giełdowych poprawiły się, rosły m.in. akcje spółek giełdowych powiązanych z kryptowalutami, kurs Bitcoina przekroczył na krótko psychologiczny poziom 35 tys. USD, co stało się pierwszy raz od 2022. Działania dyplomatyczne nakierowane na zmniejszenie napięć na Bliskim Wschodzie uspokoiły nieco sytuację na rynku surowcowym. Cena ropy Brent spadła poniżej 88 USD/bbl. Na krajowym rynku długu wczoraj trwało odreagowanie po wzrostach dochodowości z ostatnich dni. Spadki były wyraźne - wzdłuż całej krzywej sięgały kilkanaście pb. Złoty nieznacznie się osłabiał. Krajowej walucie nie sprzyjało umacnianie dolara oraz czynniki lokalne - m.in. niepewność dotycząca tempa utworzenia nowego rządu i odblokowania środków z KPO. Po decyzji węgierskiego banku centralnego o obniżce stóp o 75pb osłabiał się również forint.
  • Dziś najciekawszym elementem kalendarza makro jest wskaźnik Ifo za październik, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorstw w Niemczech. W ubiegłym miesiącu, po raz pierwszy od kwietnia, wskaźnik Ifo odnotował niewielką poprawę oczekiwań na przyszłość, nieśmiało sygnalizując poprawę popytu konsumpcyjnego i nadchodzący koniec dołka aktywności gospodarczej. Analitycy ankietowani przez Bloomberg oczekują niewielkiego wzrostu Ifo. I nie jest on wykluczony, biorąc m.in pod uwagę mniejszy pesymizm w przemyśle przetwórczym Niemiec, na który wskazał wczoraj wskaźnik PMI. Interesujące jest też, czy potwierdzi się sygnalizowane przez PMI pogorszenie nastrojów w sektorze usługowym.
  • Dzisiaj opublikowane zostaną również dane o podaży pieniądza ze strefy euro za wrzesień. Oczekiwane jest niewielkie pogłębienie się spadku w ujęciu rocznym. Byłby to 3. z rzędu miesiąc, kiedy podaż kształtowała się poniżej poziomu sprzed roku. W głównej mierze jest to efekt spadków agregatu M1 (obejmującego gotówkę w obiegu i depozyty płatne na żądanie), spowalnia też jednak dynamika kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
  • Ciekawe informacje napłyną też z amerykańskiego rynku nieruchomości. Mierzy się on ostatnio ze spadkiem dostępności finansowej oferty dla klientów, kurczy się też podaż mieszkań. Trwająca mimo wszystko od około roku wzrostowa tendencja sprzedaży nowych domów, przerwana została dopiero w sierpniu. Na koniec dnia dowiemy się, czy we wrześniu nastąpiło oczekiwane niewielkie odbicie.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 5,0%, zgodnie z naszą prognozą i konsensusem. Od lipca wskaźnik pozostaje bez zmian, a liczba bezrobotnych od czerwca kształtuje się poniżej 800 tys. Względem sierpnia liczba bezrobotnych obniżyła się o 6,5 tys., co jak na wrzesień stanowi umiarkowaną skalę spadku. Odsezonowana stopa bezrobocia wyniosła 5,2% i była zbliżona do odnotowanej w sierpniu. Popyt na pracę pozostaje ograniczony, ale sytuacja na rynku pracy jest wciąż korzystna. Liczba osób zwolnionych z przyczyn zakładu pracy jest historycznie niska. Systematycznie obniżają się też obawy konsumentów w tym zakresie.
  • POL: We wrześniu nowe zamówienia w polskim przemyśle pozostawały na poziomie wyraźnie niższym niż przed rokiem (-22,8% r/r), ale były też zdecydowanie wyższe niż przed miesiącem (15,6% m/m). Powakacyjny wzrost zamówień m/m jest wprawdzie typowy dla września, ale w tym roku pozytywnym sygnałem jest spory wzrost zamówień eksportowych (21,5% m/m). Branże eksportowe radzą sobie wciąż lepiej niż produkujące na rynek krajowy (tu spadek zamówień wyniósł 14,5% r/r).
  • GER: Według wstępnego szacunku, w październiku PMI w niemieckim przemyśle wzrósł do najwyższego poziomu od 5 miesięcy, wyniósł 40,7 pkt. i był wyższy od oczekiwań (kons.: 40 pkt.). Jednocześnie poniżej progu 50 pkt. obniżył się usługowy PMI – spadł do 48 pkt. z 50,3 pkt. we wrześniu.
  • EUR: Koniunktura w przemyśle strefy euro w październiku pogorszyła się. Wskaźnik PMI spadł do 43 pkt. z 43,4 pkt. we wrześniu. Przemysłowy PMI, mimo poprawy w Niemczech, nieco rozczarował m.in. za sprawą słabszych nastrojów we francuskich firmach. Nasilają się obawy, że dekoniunktura w przemyśle przeniesie się na sektor usług. Znalazły one potwierdzenie w spadku usługowego PMI do 47,8 pkt. z 48,7 pkt. we wrześniu, co jest najniższym poziomem od 32 miesięcy. Wraz ze spadkiem popytu obniża się presja cenowa w strefie euro, a wzrost cen oferowanych towarów i usług spowalnia.
  • EUR: Lagarde (Prezes EBC) zwróciła uwagę na to, że gospodarka strefy euro stoi w obliczu stagnacji, a ryzyka dla wzrostu PKB koncentrują się po negatywnej stronie. Walka z inflacją przebiega natomiast pomyślnie. Przekonanie Ch.Lagarde o postępach dezinflacji nieco kontrastuje z jej wcześniejszymi wypowiedziami, w których mówiąc o dezinflacji dodawała, że inflacja jest jednak wciąż zbyt wysoka. To wyraźny sygnał, że maleje skłonność EBC do wznowienia podwyżek stóp procentowych.
  • HUN: MNB obniżył główną stopę procentową o 75pb do 12,25%, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Bilans czynników ryzyka odchylony był w stronę mniejszej obniżki (o 25-50pb), a analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga spodziewali się obniżki o 50pb. Za dużą skalą redukcji stóp przemawiał wzrost realnej stopy procentowej powyżej zera, umocnienie forinta w ostatnim czasie, a także odnotowany w  sierpniu spadek cen w kategoriach bazowych o 0,2% m/m.
  • USA: Październikowe wskaźniki PMI z USA zaskoczyły pozytywnie, zarówno w sektorze usługowym, jak i przemysłowym. PMI w przemyśle wzrósł do 50 pkt. (poziomu najwyższego od 6 miesięcy) i przestał sygnalizować pogorszenie nastrojów. Poprawiła się też koniunktura w firmach z sektora usługowego, gdzie PMI wzrósł do poziomu 50,9 pkt. (z 50,1 we wrześniu).
  • POL: Litwiniuk (RPP) ocenił, że obecnie nie ma podstaw do kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce. Natomiast o tym, „czy będą podstawy do tego, aby zaostrzać politykę dowiemy się z projekcji listopadowej". P.Litwiniuk spodziewa się, że zobaczymy w niej pierwsze zwiastuny odbicia gospodarczego, a ścieżka dezinflacji będzie mniej ostra niż zakładano w lipcowej projekcji. Dodał, że na kształtowanie się inflacji w średnim terminie duży wpływ mogą mieć ceny paliw, niepewna sytuacja geopolityczna, a także kwestia tarcz osłonowych, co do których obecnie nie wiadomo, czy będą przedłużone i ewentualnie w jakim kształcie. Wyłączenie skutków cen administrowanych i innych działań regulacyjnych wpływających na niektóre ceny może wg Litwiniuka spowodować wzrost inflacji CPI nawet o 2-3pp.
  • POL: Kancelaria Premiera poinformowała, że łączna wartość nadpłat kapitału dla kredytów objętych wakacjami kredytowymi (dokonanych od momentu objęcia danego kredytu wakacjami kredytowymi do 30 czerwca br.) wyniosła 19,1 mld PLN. – to 129% łącznej wartości rat kapitałowych i odsetkowych, które zostały zawieszone, a byłyby wymagane do 30 czerwca 2023.

 

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl