PKB per capita Polski wg parytetu siły nabywczej (PPP) w 2023 wyniósł 80% średniej unijnej wobec 79% rok wcześniej. Od 2019 omawiana relacja poprawiła się o 7pp, co oznacza piątą największą poprawę w UE. Grupa posłów złożyła w Sejmie wniosek o postawienie Prezesa NBP przed Trybunałem Stanu, co spotkało się z brakiem reakcji rynkowej.
WięcejW krajowej gospodarce obserwujemy rzadkie połączenie dwóch żywiołów: ognia (ożywienia gospodarczego) i wody (dezinflacji). Początek 2024 przyniósł gwałtowną poprawę realnych dochodów i ożywienie popytu konsumpcyjnego, a kontynuacja tego procesu podbije dynamikę PKB pod koniec tego roku do blisko 5% r/r.
WięcejWyniki firm niefinansowych w 4q23 uległy pogorszeniu ze względu na deflację cen w przemyśle oraz słabszą koniunkturę w końcówce roku. Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym utrzymała się na poziomie z początku roku, 5,4%. Regionalnie najciekawszym wydarzeniem będzie dziś posiedzenie węgierskiego banku centralnego.
WięcejDeflacja cen w przemyśle i ogólnie słabsza koniunktura w końcówce roku przełożyły się na pogorszenie wyników firm niefinansowych w 4q23. Podobnie jak w 3q23 roczna dynamika przychodów i kosztów była ujemna (odpowiednio: -1,3% r/r, -0,2% r/r). Rentowność sprzedaży netto (ROS) wyniosła 3,3% wobec 4,4% w 4q22 i 3,7% średnio w 4q w latach 2018-2022.
WięcejW piątek agencja Moody's potwierdziła długoterminowy rating kredytowy Polski na poziomie "A2", do czego przyczyniła się poprawa stosunków z UE od grudnia 2023. Przedstawiciele banków centralnych mówili o możliwych obniżkach stóp. Wydarzeniem tygodnia w kraju będzie publikacja inflacji za marzec, a globalnie uwagę zwrócą deflator PCE z USA.
Więcej