Pobierz raport Wskaźnik PMI w przetwórstwie w marcu minimalnie wzrósł, do 48 pkt. z 47,9 pkt. w lutym (PKO: 47,9 pkt., kons.: 47,9 pkt.). Indeks utrzymuje się poniżej neutralnej granicy już od 23 miesięcy, co oznacza, że obecny epizod dekoniunktury zrównał się z poprzednim najdłuższym, odnotowanym między wrześniem 2000 a lipcem 2002. ...
WięcejW kraju głównym wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie RPP. Na świecie uwagę przyciągną inflacyjne dane ze strefy euro, liczne wypowiedzi członków Fed oraz dane z amerykańskiego rynku pracy. Świąteczny poniedziałek przyniósł zaskakująco dobre dane z amerykańskiego przetwórstwa i potwierdzenie stopniowej poprawy koniunktury w Chinach.
WięcejInflacja CPI w marcu spadła do 1,9% r/r z 2,8% r/r i po raz pierwszy od początku 2021 była niższa od celu NBP. Inflacja jest obecnie najniższa od marca 2019. Do spadku inflacji w marcu przyczyniły się przede wszystkim ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które w ciągu miesiąca obniżyły się o 0,2%, wyraźnie poniżej wzorca sezonowego i wzrostów obserwowanych w poprzednich latach.
WięcejDziś kluczowym punktem jest publikacja wstępnych danych krajowej inflacji CPI za marzec. Prognozujemy, że obniżyła się ona do 2,0% r/r. Dla rynku globalnego kluczowa będzie publikacja amerykańskiego deflatora PCE za luty.
WięcejW dzienniku piszemy m. in. o poprawie koniunktury i wzroście kosztów pracy w UE. Dziś w centrum uwagi znajdą się dane z USA (wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, PKB, indeks Michigan).
Więcej