CNB zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe o 25pb, w tym 2W repo do poziomu 4,25%. Riksbank obniżył stopy procentowe o 25pb do poziomu 3,25%. Szwedzki bank centralny zapowiedział, że do końca 2024 jest przestrzeń na jeszcze 2 obniżki stóp procentowych. W USA najistotniejsze mogą okazać się dziś wypowiedzi przedstawicieli Fed, w tym prezesa J.Powella oraz J.Williamsa (NY Fed).
WięcejWrześniowy indeks Ifo dla Niemiec, podobnie jak PMI, negatywnie zaskoczył i obniżył się do 85,4 pkt. z 86,6 pkt. w sierpniu. Koniunktura mierzona indeksem Ifo pogarsza się nieprzerwanie od czerwca, a najgwałtowniejsze spadki obserwujemy w przetwórstwie przemysłowym, zmagającym się ze spadkiem zamówień (koniunktura jest tu najgorsza od czerwca 2020). Negatywnie zaskoczyły też dane o nastrojach konsumentów w USA, które pogorszyły się najsilniej od 3 lat, m.in. na fali obaw związanych z rynkiem pracy. Dziś z USA poznamy dane o sprzedaży nowych domów za sierpień (oczekiwany jest niewielki spadek względem lipca), a w Europie w centrum uwagi znajdą się banki centralne – decyzję w sprawie stóp podejmą Bank Czech oraz szwedzki Riksbank (oczekujemy obniżek o 25pb.)
WięcejBank centralny Chin ogłosił zaskakujący, rozbudowany pakiet, mający na celu wsparcie gospodarki, w tym rynku nieruchomości. Sierpniowe wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej w Polsce były słabsze od oczekiwań. Wstępne indeksy PMI dla Europy pokazują piętrzące się wyzwania przed przetwórstwem i coraz gorszą sytuację w Niemczech.
WięcejWrześniowe badanie GUS wskazuje na ogólną stabilizację koniunktury w gospodarce. Agencja Moody’s w ramach okresowego przeglądu podtrzymała dotychczasowy rating Polski na poziomie „A2” z perspektywą stabilną. Globalnie najważniejszą publikacją tygodnia będzie amerykański deflator PCE, który poznamy dopiero w piątek. Na ten tydzień zaplanowano też wystąpienia wielu przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Uwagę przyciągną też Niemcy – indeks koniunktury Ifo (wt.) i aktualizacja prognoz PKB przez czołowe niemieckie instytucje (czw.).
WięcejDziś w Dzienniku piszemy o ważnych danych z polskiego rynku pracy oraz o stagnacji w krajowym przemyśle. Ponadto opisujemy decyzje banków centralnych Norwegii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Chin i Japonii oraz wypowiedzi przedstawicieli RPP oraz EBC.
Więcej