Dzień minie pod znakiem inflacji – tej najistotniejszej globalnie, czyli amerykańskiej oraz tej wartej uwagi regionalnie, czyli czeskiej. W styczniu inflacja CPI w USA powinna się utrzymać w okolicy grudniowego poziomu (2,9% r/r), przy inflacji bazowej na poziomie 3,2% r/r (również bez zmian względem grudnia). Wolne postępy w obniżaniu inflacji przy niepewności generowanej dynamiczną polityką D.Trumpa mogą opóźnić obniżki stóp Fed, co sygnalizują wypowiedzi przedstawicieli FOMC.
WięcejNa konferencji prasowej premier D.Tusk oraz minister finansów A.Domański przedstawili plan rozwoju gospodarki w najbliższych latach. Zgodnie z zapowiedziami premiera inwestycje w polskiej gospodarce w 2025 mają wynieść około 650-700 mld PLN. Prezydent D.Trump nałożył 25% cła na importowaną stal i aluminium. Nowe taryfy objęły Kanadę, Meksyk, Brazylię, Unię Europejską, Japonię i Wielką Brytanię.
WięcejZatrudnienie według NFP wzrosło w styczniu o 143 tys., słabiej od oczekiwań, jednak dane za ostatnie miesiące 2024 zostały skorygowane w górę, co stawia styczniowy wynik w lepszym świetle. W tym tygodniu w centrum globalnego zainteresowania znajdą się kolejne decyzje D.Trumpa w zakresie nowych ceł.
WięcejPrezes NBP, A.Glapiński, podtrzymał jastrzębią retorykę i ocenił, że nie ma obecnie żadnych przesłanek do zmiany stóp procentowych. Bank Anglii i Bank Czech obniżyły wczoraj stopy procentowe (o 25 pb.). Dziś w centrum uwagi znajdą się dane z amerykańskiego rynku pracy (NFP).
WięcejRPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tymczasem deficyt handlowy USA wzrósł do jednego z najwyższych poziomów w historii, podczas gdy rynek pracy nadal wykazuje odporność. Dodatkowo sektor usług w Stanach mierzy się z nowymi wyzwaniami – styczniowy indeks ISM zanotował spadek. Dziś uwaga rynków skierowana jest na decyzje Banku Anglii i Narodowego Banku Czech w sprawie stóp procentowych. Powszechnie oczekuje się obniżki o 25 pb, choć w przypadku Czech możliwe są niespodzianki, zwłaszcza w kontekście tamtejszej inflacji. W kraju z niecierpliwością wyczekujemy na konferencję prezesa NBP.
Więcej