Niemiecki przemysł wzrósł o 2,9% m/m (sca). Produkcja pojazdów silnikowych, przyczep i naczep wzrosła w sierpniu o 19,3% m/m (sca). Rząd przyjął Średniookresowy plan budżetowo-strukturalny na lata 2025-2028, który określa ścieżkę wyjścia z unijnej procedury nadmiernego deficytu. Realizacja planu ma zapewnić redukcję nominalnego deficytu sektora GG z poziomu 5,5% PKB, który jest prognozowany na 2025 do 2,9% PKB w 2028.
WięcejSprzedaż detaliczna w regionie EŚiW solidnie rosła w sierpniu, a w strefie euro widzimy nadzieję na zakończenie stagnacji. Poprawiły się też nastroje europejskich inwestorów. Istotność zaplanowanych na dziś publikacji jest raczej drugorzędna.
WięcejWrześniowy raport z amerykańskiego rynku pracy był zdecydowanie lepszy od oczekiwań, co ogranicza szanse na cięcia stóp Fed głębsze niż o 25pb. W Polsce stopa bezrobocia pozostała bez zmian (5%), podobnie jak stopa procentowa w Rumunii (6,50%). W tym tygodniu najistotniejsza będzie inflacja CPI z USA, w kraju uwaga zwrócona może być na politykę fiskalną.
WięcejWczoraj notowania amerykańskich akcji wzrosły po publikacji pozytywnych danych o kondycji sektora usług w USA, jednak obawy związane z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie szybko pogorszyły nastroje, co ostatecznie doprowadziło do spadków. Dziś globalna uwaga skupi się na publikacji raportu dotyczącego sytuacji na rynku pracy w USA. Wczoraj Prezes A.Glapiński na konferencji po posiedzeniu RPP powtórzył, że pierwsza obniżka stóp może nastąpić, gdy inflacja CPI będzie stabilna (przestanie rosnąć), a projekcja będzie wskazywać na jej spadek w kolejnych kwartałach.
WięcejRPP, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W USA zatrudnienie w sektorze prywatnym we wrześniu wzrosło (wg ADP) o 143 tys. Wrześniowe dane ADP, choć są pozytywnym sygnałem, nie świadczą jeszcze o przełamaniu tendencji na rynku pracy. M.Centeno (EBC, Bank Portugalii) stwierdził, że oczekiwania inflacyjne w strefie euro są już zakotwiczone na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym.
Więcej