W tym tygodniu najciekawsze globalnie publikacje to wstępne wyniki koniunktury w lutym z największych gospodarek: PMI w przemyśle i usługach (pt.), niemiecki ZEW (wt.), koniunktura konsumencka ze strefy euro (czw.) i finalny indeks Michigan z USA (pt.). Uwagę przyciągną także minutes Fed (śr.), które powinny potwierdzić że FOMC nie musi się spieszyć z kolejnymi obniżkami. W Polsce w czwartek poznamy styczniowe dane o produkcji przemysłowej, budowlanej oraz z rynku pracy a w środę opublikowane zostaną wyniki koniunktury konsumenckiej w lutym.
WięcejWzrost PKB w Polsce w 4q24 przyspieszył do 3,2% r/r z 2,7% r/r w 3q24. W ujęciu odsezonowanym poziom aktywności wzrósł o 1,3% q/q. W grudniu deficyt obrotów bieżących Polski wzrósł do 803 mln EUR, wobec 33 mln EUR w listopadzie. W USA ceny produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu wzrosły o 3,5% r/r wyraźnie przewyższając oczekiwania na poziomie 3,2% r/r. Dzisiaj duże zainteresowanie wzbudzą krajowe dane o inflacji CPI w styczniu, która wg naszej prognozy wzrosła do 5,2% r/r (kons.: 5,1% r/r) z 4,7% r/r w grudniu.
WięcejW Dzienniku piszemy o zaskakującym wzroście inflacji CPI w USA, który zredukował rynkowe wyceny obniżek stóp Fed w 2025 do zaledwie 25pb. Przytaczamy także wypowiedzi bankierów centralnych: J.Powella, R.Bostica (Fed) oraz F.Eldersona (EBC). Dziś w centrum uwagi znajdą się krajowe dane - PKB za 4q24 oraz bilans płatniczy za grudzień.
WięcejDzień minie pod znakiem inflacji – tej najistotniejszej globalnie, czyli amerykańskiej oraz tej wartej uwagi regionalnie, czyli czeskiej. W styczniu inflacja CPI w USA powinna się utrzymać w okolicy grudniowego poziomu (2,9% r/r), przy inflacji bazowej na poziomie 3,2% r/r (również bez zmian względem grudnia). Wolne postępy w obniżaniu inflacji przy niepewności generowanej dynamiczną polityką D.Trumpa mogą opóźnić obniżki stóp Fed, co sygnalizują wypowiedzi przedstawicieli FOMC.
WięcejNa konferencji prasowej premier D.Tusk oraz minister finansów A.Domański przedstawili plan rozwoju gospodarki w najbliższych latach. Zgodnie z zapowiedziami premiera inwestycje w polskiej gospodarce w 2025 mają wynieść około 650-700 mld PLN. Prezydent D.Trump nałożył 25% cła na importowaną stal i aluminium. Nowe taryfy objęły Kanadę, Meksyk, Brazylię, Unię Europejską, Japonię i Wielką Brytanię.
Więcej