Pierwszy astronomiczny dzień wiosny przyniósł słabe dane o aktywności w przemyśle i budowlance w lutym oraz spadku dynamiki wynagrodzeń, co jak wskazuje I.Dąbrowski (RPP) oznacza wygasanie presji inflacyjnej. BoE i Riksbank utrzymali stopy procentowe, natomiast stopy obniżył szwajcarski SNB. Istotną poprawą wykazał się sektor nieruchomości w USA.
WięcejW Dzienniku piszemy przede wszystkim o decyzji Rezerwy Federalnej, która utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie oraz opublikowanych jednocześnie prognozach członków FOMC. Opisujemy również kondycję polskiej koniunktury konsumenckiej w marcu, dezinflację w strefie euro i przytaczamy wypowiedzi członków RPP. Dziś w kraju najważniejsze będą dane z rynku pracy oraz o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, zaś zagranicą decyzje banków centralnych - Riskbanku, BoE oraz SNB.
WięcejNiemiecki parlament zatwierdził kluczowy pakiet wydatków, otwierając drogę do zwiększenia inwestycji w obronność i infrastrukturę. Prezydenci D.Trump i W.Putin zgodzili się na rozpoczęcie negocjacji odnośnie do pokoju na Ukrainie. Z kolei indeks ZEW dla Niemiec wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch lat. Dziś w centrum uwagi będzie wieczorne posiedzenie Fed.
WięcejInflacja bazowa w Polsce obniżyła się do 3,7% r/r w styczniu oraz 3,6% r/r w lutym, wobec 4,0% r/r w grudniu 2024. Deficyt budżetu państwa po lutym wyniósł 36,3 mld PLN, a deficyt rachunku obrotów bieżących w styczniu zmniejszył się do 168 mln EUR. Dziś globalnie ważne będą amerykańskie dane o produkcji przemysłowej. W Europie istotne będzie posiedzenie niemieckiego Bundestagu, w którym głosowany ma być pakiet fiskalny oraz reforma konstytucji.
WięcejW tym tygodniu globalna uwaga skoncentruje się na decyzjach banków centralnych. W środę ogłoszone zostaną stanowiska Fed i Banku Japonii, a w czwartek decyzje o stopach procentowych podejmą banki Anglii, Szwecji i Szwajcarii. W Polsce w centrum zainteresowania znajdą się dane o bilansie płatniczym i inflacji bazowej (dziś) oraz o aktywności w przemyśle, budownictwie i na rynku pracy (w czw.). Na piątek zaplanowany jest przegląd ratingu Polski przez agencję Moody’s (nie oczekujemy zmiany ratingu ani jego perspektywy).
Więcej