Od
Do

Wszystkie

2024-09-24

Dziennik Ekonomiczny: Chiny wracają do gry

Bank centralny Chin ogłosił zaskakujący, rozbudowany pakiet, mający na celu wsparcie gospodarki, w tym rynku nieruchomości. Sierpniowe wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej w Polsce były słabsze od oczekiwań. Wstępne indeksy PMI dla Europy pokazują piętrzące się wyzwania przed przetwórstwem i coraz gorszą sytuację w Niemczech.

Więcej
2024-09-23

Dziennik Ekonomiczny: Jesień w gospodarce

Wrześniowe badanie GUS wskazuje na ogólną stabilizację koniunktury w gospodarce. Agencja Moody’s w ramach okresowego przeglądu podtrzymała dotychczasowy rating Polski na poziomie „A2” z perspektywą stabilną. Globalnie najważniejszą publikacją tygodnia będzie amerykański deflator PCE, który poznamy dopiero w piątek. Na ten tydzień zaplanowano też wystąpienia wielu przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Uwagę przyciągną też Niemcy – indeks koniunktury Ifo (wt.) i aktualizacja prognoz PKB przez czołowe niemieckie instytucje (czw.).

Więcej
2024-09-20

Dziennik Ekonomiczny: Stagnacja w krajowym przemyśle

Dziś w Dzienniku piszemy o ważnych danych z polskiego rynku pracy oraz o stagnacji w krajowym przemyśle. Ponadto opisujemy decyzje banków centralnych Norwegii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Chin i Japonii oraz wypowiedzi przedstawicieli RPP oraz EBC.

Więcej
2024-09-19

Dziennik Ekonomiczny: Ostre cięcie

Fed rozpoczął cykl obniżek stóp ostrym cięciem stóp o 50pb, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, wbrew oczekiwaniom ekonomistów. Ponadstandardowy ruch we wrześniu nie jest zapowiedzią, że obniżki będą kontynuowane w tej skali. Fed spodziewa się jeszcze obniżek o 50pb na dwóch pozostałych tegorocznych posiedzeniach i o 100pb w 2025. Decyzja i prognozy Fed wpisują się w scenariusz miękkiego lądowania. Poza Fedem na uwagę zasługiwały wczoraj krajowa koniunktura konsumencka i inflacja HICP w UE.

Więcej
2024-09-18

Dziennik Ekonomiczny: 25pb czy 50pb?

Indeks ZEW dla Niemiec spadł we wrześniu do 3,6 pkt. z 19,2 pkt. w sierpniu, znacznie silniej od oczekiwań. Sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA zaskoczyły pozytywnie. Dziś wszystkie oczy zwrócone będą na FOMC, który dokona pierwszej w tym cyklu obniżki stóp procentowych. Jedyną niewiadomą wydaje się skala ruchu – my zakładamy standardową obniżkę o 25pb, jednak wyceny rynkowe zaczęły w ostatnich dniach wskazywać na przeważające prawdopodobieństwo ruchu o 50pb.W cieniu posiedzenia FOMC znajdą się dane z amerykańskiego rynku budowlanego oraz drugi szacunek sierpniowej inflacji HICP ze strefy euro. W kraju czeka nas publikacja koniunktury konsumenckiej za wrzesień.

Więcej

Kategoria