Podczas comiesięcznej konferencji prasowej Prezes NBP podkreślił, że chociaż na kwietniowym posiedzeniu RPP nie zmieniła stóp procentowych, to znacząco zmieniło się jej nastawienie i zapowiedział, że w najbliższym czasie RPP może obniżyć stopy procentowe. Prezes zadeklarował, że występuje na konferencji jako gołąb na czele gołębi. Liczba planowanych zwolnień w amerykańskiej administracji była najwyższa w dostępnej historii danych (od 2011), a łączna liczba planowanych zwolnień w gospodarce była trzecią najwyższą w historii (po kwietniu i maju 2020), przy dostępnej historii danych od 1989.
WięcejW Dzienniku Ekonomicznym opisujemy przede wszystkim dwa najważniejsze wydarzenia wczorajszego dnia: decyzję RPP i komunikat, który odczytujemy jako gołębi zwrot, a także wielki pakiet ceł ogłoszony wieczorem przez Prezydenta USA D.Trumpa i odpowiedzi na niego ze strony UE i Chin. Dziś w kalendarzu m.in. minutes EBC, inflacja PPI w strefie euro, wypowiedzi przedstawicieli EBC i Fed, a także tygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych w USA i dane o bilansie handlowym USA w lutym.
WięcejWskaźnik PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego wzrósł w marcu do 50,7 pkt. z 50,6 pkt. w lutym i tym samym jest najwyższy od prawie 3 lat, a od dwóch miesięcy utrzymuje się powyżej granicy 50 pkt. co wskazuje na ożywienie aktywności. Globalnie w centrum uwagi znajdą się dziś szczegóły dotyczące powszechnych ceł, które mają zostać ogłoszone podczas przemówienia D.Trumpa (o godz. 22 czasu polskiego). W Polsce wydarzeniem dnia będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Konsensus jednomyślnie zakłada ich utrzymanie na dotychczasowym poziomie.
WięcejOpisujemy pozytywną niespodziankę inflacyjną w Polsce i Niemczech, poprawę nastrojów w Chinach, wyniki kwartalnej Ankiety Makroekonomicznej oraz dane o kolejnym wzroście długu publicznego w Polsce.
WięcejW tym tygodniu najistotniejsze globalnie publikacje makroekonomiczne to dane z amerykańskiego rynku pracy. W centrum uwagi będą również wstępne dane inflacyjne za marzec z kraju (które poznamy już dziś) i z Europy (Niemcy, strefa euro, Czechy). W środę poznamy decyzję RPP, ale nie spodziewamy się zmiany poziomu stóp procentowych.
Więcej