EBC zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe o 25pb, ale sugeruje, że zmniejsza się przestrzeń do dalszych cięć stóp. D.Trump częściowo wycofał się z największych od ok. 100 lat podwyżek ceł, ale nie uspokoiło to rynków finansowych. Jednocześnie Raport Challengera wskazuje na wysoki wzrost planowanych zwolnień w USA.
WięcejEcha globalnej polityki ponownie wstrząsnęły wczoraj rynkami. Plany masowej ekspansji wydatków na obronę wywołały najsilniejszy od 1990 wzrost rentowności 10-letnich Bundów (o 30 pb) i umocniły euro względem dolara. Dziś EBC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Oczekujemy kolejnej obniżki o 25 pb, zgodnie z konsensusem i sugestiami członków Rady Prezesów. Dla reakcji rynkowej ważniejsze od samej decyzji będą nowe projekcje EBC oraz wskazania co do przyszłości.
WięcejPrzewodnicząca KE U.von der Leyen przedstawiła pięciopunktowy plan „Rearm Europe”, który ma pozwolić na zwiększenie wydatków wojskowych w Europie. Podczas pierwszego wystąpienia przed Kongresem w drugiej kadencji D.Trump podkreślił, że jego administracja „dopiero zaczyna”. Niemcy rozważają odblokowanie setek miliardów EUR na wydatki zbrojeniowe i infrastrukturalne. Dziś dowiemy się czy D.Trump zimniejszy poziom ceł na Kanadę i Meksyk. Po za tym w centrum uwagi prywatny raport ADP o rynku pracy w USA.
WięcejW lutym PMI dla przetwórstwa w Polsce wzrósł do 50,6 pkt. z 48,8 pkt., sygnalizując powrót sektora na ścieżkę wzrostów po raz pierwszy od niemal 3 lat. W strefie euro inflacja spadła do 2,4% r/r przy ograniczeniu presji cenowej w usługach. Prezydent D.Trump nakazał wstrzymanie wszelkiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, dopóki nie uzna, że przywódcy Ukrainy wykazują zaangażowanie w dążeniu do pokoju. OPEC+ zdecydował się na zwiększenie wydobycia ropy od kwietnia. Dzisiejszym tematem numer jeden jest decyzja administracji USA o nałożeniu ceł na Meksyk, Kanadę i Chiny. Prezydent D.Trump potwierdził wczoraj, że wejdą one w życie dziś. Plan zakłada 25% cła na wszystkie produkty z Kandy i Meksyku, z wyjątkiem energii importowanej z Kanady, dla której przewidziano stawkę 10% oraz dodatkowe 10% cła na produkty z Chin. W odpowiedzi Chiny nałożyły cła w wysokości do 15% na niektóre amerykańskie produkty rolne i dodały 10 firm z USA do listy niewiarygodnych podmiotów. Kanada ogłosiła 25% cła na towary z USA.
WięcejFiasko rozmów USA-Ukraina podniosło awersję do ryzyka. USA podtrzymują zapowiedź ceł na Kanadę i Meksyk a UE i Chiny grożą odwetem za amerykański protekcjonizm. Firmy starają się wyprzedzić cła, co pcha w górę chińskie indeksy PMI. Inflacyjne dane z USA i Europy pokazują powrót do dezinflacji. W tym tygodniu kluczowe dane to piątkowe publikacje z rynku pracy w USA. Dziś poznamy m.in. PMI dla polskiego przetwórstwa.
Więcej