Wzrost PKB Polski w 4q24 wzrósł o 3,2% r/r, zgodne z wstępnym szacunkiem. Poprawiły się nastroje gospodarcze w strefie euro. Prezydent D.Trump zapowiedział, że zawieszone 25% cła na import z Meksyku i Kanady zaczną obowiązywać 4 marca, oraz że nałoży dodatkowe cła 10% na produkty z Chin. Dziś uwaga skupi się na podpisaniu umowy między USA a Ukrainą dotyczącej wspólnego rozwoju ukraińskich zasobów naturalnych.
WięcejW Dzienniku piszemy o potwierdzonej przez Prezydentów USA i Ukrainy umowie o partnerstwie, zapowiedziach amerykańskich ceł na import z UE, a także niższej sprzedaży nowych domów w USA i pogorszeniu nastrojów konsumentów w Niemczech. Dziś poznamy szczegółowe dane o wzroście PKB Polski w 4q24, który zgodnie ze wstępnym odczytem wyniósł 3,2% r/r. Poza tym czekamy na dane o PKB z USA i wskaźniki koniunktury ze strefy euro.
WięcejBank Węgier utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Płace negocjowane w strefie euro w 4q24 wzrosły o 4,1% r/r, hamowanie presji płacowej wpisuje się w oczekiwania dalszych obniżek stóp EBC. Ukraina i USA osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego rozwoju ukraińskich zasobów naturalnych. Izba Reprezentantów USA przegłosowała budżet zakładający obniżkę podatków o 4,5 bln USD oraz ograniczenie wydatków o 2 bln USD w ciągu najbliższej dekady.
WięcejSprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 4,8% r/r względem 1,9% r/r w grudniu, wyraźnie powyżej prognoz. Najsilniejsze wzrosty odnotowano w sprzedaży samochodów (21,9% r/r) oraz mebli, RTV i AGD (13,6% r/r). Kredyty ogółem (skor. o FX) wzrosły w styczniu o 5,3% r/r, a depozyty o 10,5% r/r, głównie dzięki silnemu wzrostowi depozytów instytucji rządowych. Relacja kredytów do depozytów spadła do 64,8%, najniższego poziomu w historii, co odzwierciedla wysoką płynność sektora niefinansowego, ograniczenia regulacyjne mające wpływ na podaż kredytu oraz słaby popyt na finansowanie. Dziś GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny, w którym warto zwrócić uwagę na styczniową stopę bezrobocia oraz nowe zamówienia przemysłowe.
WięcejWybory w Niemczech dały zwycięstwo CDU/CSU i spore szanse na stworzenie koalicji z SPD. W reakcji na nie zyskują europejskie aktywa. Badania koniunktury z USA pokazują rosnące obawy Amerykanów o kondycję gospodarki w obliczu turbulentnej polityki gospodarczej. Apetyty polskich przedsiębiorstw na inwestycje są wciąż mizerne. W Polsce dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej i podaży pieniądza w styczniu.
Więcej