Dziś w Dzienniku piszemy przede wszystkim o finalnym odczycie inflacji CPI we wrześniu, która zgodnie ze wstępnym szacunkiem wyniosła 4,9% r/r. Opisujemy również dane o produkcji przemysłowej w strefie euro, indeks ZEW w Niemczech, raport NBP o rynku nieruchomości oraz strategię migracyjną Polski na lata 2025-2030, którą wczoraj przyjął rząd. Czekamy na dane o inflacji bazowej, której główna miara wzrosła wg nas do 4,3% r/r.
WięcejWczorajsze dane o bilansie płatniczym pokazały głębszy od oczekiwań deficyt spowodowany, m.in spadkiem eksportu, związanym ze słabym popytem z Niemiec. Dziś w centrum uwagi znajdą się dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro i o nastrojach niemieckich inwestorów (ZEW). W kraju najistotniejszą publikacją będzie inflacja CPI za wrzesień.
WięcejW centrum uwagi w tym tygodniu znajdzie się posiedzenie EBC i spodziewana kolejna obniżka stóp procentowych. Napływające dane potwierdzą, że wzrost gospodarczy w Chinach osunął się poniżej pożądanego poziomu 5%, a Europa nadal boryka się ze stagnacją w przetwórstwie. W przeglądzie informacji dominują wieści inflacyjne - inflacja globalnie spada, a część gospodarek, m.in. Chiny, borykają się wręcz z ryzykiem deflacji. Rząd przedstawia nowe założenia polityki migracyjnej i zaktualizowany Plan na rzecz energii i klimatu.
WięcejDziś w Dzienniku piszemy m.in. o inflacji CPI w USA, która we wrześniu spadła słabiej od oczekiwań, inflacji CPI w regionie EŚW, minutes z wrześniowego posiedzenia EBC oraz rewizji polskiego PKB. Czekamy na inflacyjne dane z Niemiec i Rumunii oraz inflację PPI z USA.
WięcejMinutes z wrześniowego posiedzenia FOMC pokazały, że choć to jedynie M.Bowman głosowała za mniejszą skalą obniżki na ostatnim posiedzeniu, to przekonanie do takiego ruchu było silne również wśród pozostałych członków FOMC. Dziś oczy świata skupią się na publikacji amerykańskiej inflacji CPI za wrzesień, która według konsensusu i naszej prognozy obniżyła się do 2,3% r/r z 2,5% r/r w sierpniu. W Polsce odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na 2025.
Więcej