Od
Do

Wszystkie

2024-10-01

Dziennik Ekonomiczny: Różne oblicza inflacji

Inflacja CPI we wrześniu wzrosła do 4,9% r/r, zgodnie z naszą prognozą i nieznacznie silniej niż zakładał konsensus (4,8% r/r). Dziś poznamy indeks PMI dla polskiego przemysłu, który naszym zdaniem obniży się w ślad za pogorszeniem koniunktury w Europie, jednak dynamika zmian w Polsce powinna pozostać umiarkowana. W strefie euro w centrum uwagi znajdzie się też wstępny odczyt inflacji HICP i bazowej za wrzesień.

Więcej
2024-09-30

Dziennik Ekonomiczny: W drodze do 60

W centrum uwagi znajdą się w tym tygodniu dane z rynku pracy w USA i liczne wypowiedzi bankierów z EBC i Fed. W kraju dziś poznamy wrześniową inflację, a w śr. RPP podejmie decyzję o stopach procentowych. W weekend rząd dostosował projekt budżetu na 2025 do wymogów związanych z walką z powodzią i przedstawił Strategię Zarządzania Długiem. Według niej w 2026 dług EDP będzie stanowił ponad 60% PKB.

Więcej
2024-09-27

Dziennik Ekonomiczny: Obniżki, wszędzie obniżki

Szwajcarski SNB zgodnie z oczekiwaniami obniżył główną stopę procentową o 25pb, do poziomu 1,0%. PKB USA w 2q24 wrósł o 3,0% q/q saar. Dodatkowo zrewidowano w górę dane historyczne od 2018. L.Kotecki (RPP) wyraził nadzieję, że RPP zacznie obniżać stopy procentowe na początku przyszłego roku, spodziewając się, że inflacja osiągnie cel do końca 2025.

Więcej
2024-09-26

Dziennik Ekonomiczny: Kolejne banki tną stopy

CNB zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe o 25pb, w tym 2W repo do poziomu 4,25%. Riksbank obniżył stopy procentowe o 25pb do poziomu 3,25%. Szwedzki bank centralny zapowiedział, że do końca 2024 jest przestrzeń na jeszcze 2 obniżki stóp procentowych. W USA najistotniejsze mogą okazać się dziś wypowiedzi przedstawicieli Fed, w tym prezesa J.Powella oraz J.Williamsa (NY Fed).

Więcej
2024-09-25

Dziennik Ekonomiczny: Kolejne rozczarowanie w koniunkturze

Wrześniowy indeks Ifo dla Niemiec, podobnie jak PMI, negatywnie zaskoczył i  obniżył się do 85,4 pkt. z 86,6 pkt. w sierpniu. Koniunktura mierzona indeksem Ifo pogarsza się nieprzerwanie od czerwca, a najgwałtowniejsze spadki obserwujemy w przetwórstwie przemysłowym, zmagającym się ze spadkiem zamówień (koniunktura jest tu najgorsza od czerwca 2020). Negatywnie zaskoczyły też dane o nastrojach konsumentów w USA, które pogorszyły się najsilniej od 3 lat, m.in. na fali obaw związanych z rynkiem pracy. Dziś z USA poznamy dane o sprzedaży nowych domów za sierpień (oczekiwany jest niewielki spadek względem lipca), a w Europie w centrum uwagi znajdą się banki centralne – decyzję w sprawie stóp podejmą Bank Czech oraz szwedzki Riksbank (oczekujemy obniżek o 25pb.)

Więcej

Kategoria