Inflacja CPI w USA w październiku wzrosła do 2,6% r/r z 2,4% r/r we wrześniu, zgodnie z oczekiwaniami. Deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski we wrześniu był niższy niż w sierpniu (1,434 mld EUR vs 2,731 mld EUR) oraz zbliżony do oczekiwań. Dziś kluczowa będzie publikacja krajowego PKB za 3q24.
WięcejWedług I.Dąbrowskiego (RPP) najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest rozpoczęcie dyskusji o obniżce stóp procentowych w 3q25. Komisja Europejska zatwierdziła pozytywną ocenę wniosku Polski o płatność drugiej i trzeciej transzy w ramach KPO na kwotę 9,4 mld EUR. Indeks ZEW mierzący oczekiwania analityków co do wzrostu gospodarczego Niemiec spadł w listopadzie do najniższego poziomu od pandemii.
WięcejBieżący tydzień zapowiada się spokojnie, a globalną uwagę koncentrują głównie dane o inflacji CPI w USA. Przewiduje się, że we wrześniu dynamika cen konsumentów wzrosła z powodu efektów bazy, co prawdopodobnie nie wpłynie na decyzje Fed, a tym samym pozostawi otwartą drogę do dalszych obniżek stóp, w tym do kolejnego ruchu w grudniu. W kraju opublikowany zostanie PKB za 3q24, gdzie oczekiwane jest spowolnienie rocznej dynamiki, głównie z powodu osłabienia dynamiki konsumpcji i utrzymujących się problemów Niemiec, ciążących na wynikach eksportu. Z kolei rachunek obrotów bieżących za wrzesień powinien wskazać na zmniejszenie deficytu, częściowo dzięki sezonowej nadwyżce eksportu nad importem.
WięcejRezerwa Federalna obniżyła przedział dla stopy fed funds o 25pb – zgodnie z oczekiwaniami – do poziomu 4,5-4,75%. Odnosząc się do wyniku wyborów prezydenckich, J.Powell powiedział, że w krótkim okresie pozostanie to bez wpływu na politykę pieniężną w USA. Prezes NBP A.Glapiński na konferencji po posiedzeniu RPP powiedział, że pierwsza obniżka stóp procentowych mogłaby nastąpić już w marcu 2025, jeśli prezentowana wtedy nowa projekcja inflacji wskaże na jej spadek w kolejnych kwartałach.
WięcejDzień zdominują dziś banki centralne, przede wszystkim wieczorne posiedzenie Fed, ale także spotkania decyzyjne wielu banków europejskich (BoE, Riksbank, Norges Bank, CNB). Wczoraj NBP nie zmienił stóp procentowych. Dziś o 15.00 odbędzie się konferencja prasowa A.Glapińskiego, na której Prezes wyjaśni przesłanki stojące za wczorajszą decyzją w sprawie stóp i być może poda więcej szczegółów dotyczących projekcji NBP.
Więcej