Rynek powierzchni handlowych w 1-3q24 wskazuje na poprawę pod względem obrotów, sprzedaży jak i spadających pustostanów. Wzrost zasobów w 1-3q24 był wysoki, lecz nie jest to trend długotrwały, a większość przyrostu stanowią parki handlowe głównie w mniejszych ośrodkach. Sytuacja na rynkach Europy Zachodniej również się poprawia, a w 2025 odwiedzalność CH może powrócić do stanu z 2019. Długoterminowa przyszłość części obiektów handlowych nadal stoi pod znakiem zapytania. Obiekty marginalne mogą nie przetrwać transformacji.
WięcejOferta dużych mieszkań w największych miastach jest ograniczona. Ich ceny za metr kwadratowy są często wyższe niż mieszkań o średniej powierzchni. W Warszawie kategoria mieszkań o powierzchni 90-119 m2 jest nawet droższa (za metr kwadratowy) niż kategoria mieszkań najmniejszych. ...
WięcejCeny transakcyjne mieszkań w 3q24 w wielu miastach ustabilizowały się, co oznacza dalsze obniżenie ich rocznej dynamiki. Wyhamowywaniu wzrostu cen sprzyja rekordowa oferta mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego (korzystny poziom cen dla sprzedających). Jednocześnie popyt jest znacznie słabszy z uwagi na drogi kredyt oraz oczekiwanie części nabywców na spadek cen mieszkań, programy wsparcia i niższe stopy procentowe. W perspektywie roku (4q24-3q25) oczekujemy stabilizacji rocznej dynamiki cen mieszkań w okolicy zera. Złoży się na to z jednej strony słabość popytu, a z drugiej ograniczenie przyrostu podaży. W przypadku realizacji scenariusza braku obniżek stóp procentowych w 2025 dostrzegamy ryzyko spadku cen.
WięcejW 1h24 odnotowano poprawę absorpcji w ujęciu r/r, jednak mimo to (zwłaszcza w 1q24) widoczne było pogorszenie wskaźników takich jak współczynnik pustostanów, czy też popyt brutto. Rynek jest obecnie stabilizowany poprzez szybkie wysychanie strony podażowej, które zwłaszcza w regionach ma znamiona trwałości.
WięcejRynek najmu niejedno ma oblicze. Choć kojarzymy go głównie z rynkiem długoterminowym, ostatnie lata, z uwagi na sprzyjające warunki makroekonomiczne, przyniosły silny rozwój rynku krótkoterminowego. Tymi sprzyjającymi uwarunkowaniami były długi okres niskich stóp procentowych oraz wiele lat silnego wzrostu dochodów i konsumpcji. W takich warunkach nowe apartamenty na wynajem powstawały jak grzyby po deszczu, jednak obecnie inwestorzy muszą jednak przypomnieć sobie, jak działa rynek najmu w warunkach dodatnich realnych stóp procentowych, gdy wzrost popytu konsumpcyjnego nie jest już tak silny.
Więcej