Sytuacja na polskim rynku inwestycyjnym pod względem płynności w 1q24 pogarszała się zarówno w ujęciu r/r, jak i 4q skum r/r. W 1q24 krajowy rynek odnotował spadek wolumenu r/r o 53%. Był to wynik, który bardzo negatywnie kontrastował z niewielkimi wzrostami jaki odnotowano w Europie oraz w samym regionie CEE.
WięcejCeny mieszkań w 1q24 pozostawały w trendzie wzrostowym. Jest to konsekwencja ograniczonej podaży mieszkań (której zwiększenie wymaga czasu) przy nadal relatywnie wysokim popycie. Popyt, choć znacząco mniejszy po zamknięciu programu Bezpieczny Kredyt 2%, pozo-stał relatywnie wysoki z uwagi na wzrost realnych wynagrodzeń, niższe o ok. 1pp r/r oprocentowanie kredytów jak i obawy potencjalnych nabywców przed dalszym wzrostem cen mieszkań.
WięcejOd 28 kwietnia 2023 nieruchomość mieszkaniowa powinna posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej przy sprzedaży lub wynajmie. Liczba wydawanych świadectw idzie zatem w parze z transakcyjnością rynku mieszkaniowego. Wprowadzenie obowiązkowych świadectw mocno „popsuło” statystyki standardu energetycznego budynków względem okresu, gdy świadectwa były nieobowiązkowe. Standard energetyczny istniejącego zasobu jest daleki od wymagań stawianych przed nowym budownictwem.
WięcejPod koniec 2023 zaobserwowaliśmy zmianę trendu liczby wydawanych pozwoleń na budowę na rosnący. Deweloperzy do większej aktywności motywowani są spadkiem inflacji, a w ślad za nim oczekiwaniem na obniżki stóp procentowych i większy popyt na nieruchomości. To wydanie Pulsu Nieruchomości poświęcamy właśnie rynkowi gruntów.
WięcejW 2023 na rynku umocniły się negatywne trendy (zarówno po stronie podażowej, jak i popytowej), jakie zaczęły być już widoczne pod koniec 2022. W konsekwencji r/r nowa podaż w 2023 spowolniła o 16%, a powierzchnia pustostanów wzrosła o 90%. ...
Więcej