Deweloperzy Mieszkaniowi 1q25: Deweloperzy mieszkaniowi dostosowują się do trudnego otoczenia

  • Rok 2024 rozpoczął się w warunkach wysokiego popytu na mieszkania i rosnącej liczby rozpoczynanych projektów, do czego inwestorów zachęcały spadek oferty i silna tendencja wzrostowa cen mieszkań. Kolejne kwartały przyniosły wyhamowanie popytu, na które złożyły się zamknięcie BK2%, odległa perspektywa obniżek stóp procentowych NBP (kluczowego czynnika aktywności na rynku mieszkaniowym) i wysoka oferta na rynku. Osłabienie popytu skutkowało wyhamowaniem wzrostu cen mieszkań i słabszymi wynikami sprzedażowymi deweloperów.
  • Dostosowanie deweloperów do nowej sytuacji rynkowej polega na redukcji produkcji w toku i portfela projektów przygotowanych do realizacji. Przy założeniu dwuletniego okresu budowy mieszkania deweloperskiego w 4q24 w budowie było ok. 267 tys. mieszkań (230 tys. w 4q23), a deweloperzy dysponowali ok. 330 tys. pozwoleń. Ta pula pozwala na szybkie zwiększenie aktywności, przy powrocie sprzyjających warunków rynkowych.
  • W 2024 utrzymywał się silny wzrost kosztów robocizny w budownictwie przy stabilizacji kosztów materiałów. Napięcia mogą się pojawić w 2025-2026, gdy w pełnym wymiarze ruszą projekty z dofinansowaniem z KPO.
  • W 2025 rynek deweloperski w dalszym ciągu będzie rynkiem kupującego. Popyt na mieszkania będzie słabszy, a wysoka oferta mieszkań będzie maleć powoli. Konsekwencją tej sytuacji będzie stabilizacja cen z możliwymi spadkami cen mieszkań mniej atrakcyjnych, długo pozostających na rynku czy o peryferyjnej lokalizacji.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.nieruchomosci@pkobp.pl