Światowa gospodarka mija dno cyklu w trybie „miękkiego lądowania”, globalna dezinflacja nabiera tempa, a główne banki centralne finalizują cykle podwyżek stóp procentowych. Po obydwu stronach Atlantyku bankierzy odżegnują się od szybkich obniżek stóp procentowych, ale historia pokazuje, że zazwyczaj dochodziło do szybkich zwrotów w polityce pieniężnej.
WięcejOczekiwanie na nowe impulsy sprzyjało wczoraj korekcie apetytu na ryzyko. Główne indeksy akcyjne nieznacznie zniżkowały, odreagowując wcześniejsze wzrosty. Rentowności Treasuries lekko spadły. Nieco w dół przesunęły się również rentowności na innych rynkach bazowych. Rynek walutowy pozostawał spokojny, a na uwagę zasługuje osłabienie brytyjskiego funta. Złoty był stabilny, a rentowności krajowych obligacji nieznacznie spadły.
WięcejDzień wolny na amerykańskiej giełdzie (Dzień Wyzwolenia USA) spowodował, że uwaga inwestorów przeniosła się na rynek europejski, gdzie wczoraj indeksy akcyjne zniżkowały wobec słabych perspektyw gospodarczych i mocno jastrzębich sygnałów płynących z EBC. Kurs EURUSD był względnie stabilny nieco powyżej 1,09.
WięcejNastroje inwestycyjne na koniec minionego tygodnia nieco przygasły w obliczu niepokojów geopolitycznych (transfer rosyjskiej broni atomowej na Białoruś) oraz obaw o wpływ sytuacji gospodarczej w Chinach na zyski globalnych koncernów. Indeksy akcyjne w Europie wzrosły, ale w USA już spadły.
WięcejBack to current account surplus soon: In our new scenario we see a solid CAB surplus in relation to GDP at 0.8% in 2023. Next year we expect a further improvement.
Więcej