Dziennik Ekonomiczny: Jak daleko stąd, jak blisko

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wiara, w bliskie (czerwcowe) obniżki stóp procentowych głównych banków centralnych wspierała nastroje na rynkach giełdowych, które w USA odnotowały nowe szczyty. Pozytywny wpływ na nastroje miało posiedzenie EBC, po którym Ch.Lagarde zasygnalizowała możliwość dostosowania stóp w czerwcu, oraz wypowiedź J.Powella, który ocenił, że Fed jest „niedaleko” osiągnięcia pewności niezbędnej do rozpoczęcia obniżek. Oczekiwania na cięcia stóp obniżyły rentowności obligacji skarbowych w USA i Niemczech. Dolar osłabił się względem euro – po przejściowym spadku poniżej 1,09 kurs EURUSD zakończył sesję na poziomie 1,093. Notowania EURPLN były względnie stabilne powyżej 4,30, a USDPLN obniżył się do 3,93. Rentowności krajowych obligacji lekko wzrosły.
  • Wydarzeniem dnia będzie raport z amerykańskiego rynku pracy. W lutym oczekiwane jest wyhamowanie przyrostu liczby etatów w sektorze pozarolniczym do 200 tys., po zaskakująco mocnych danych za styczeń (353 tys. i rewizje w górę za listopad i grudzień). Stopa bezrobocia powinna pozostać bez zmian (3,7%), a miesięczna dynamika płac godzinowych wyhamować do 0,2% m/m z 0,6% m/m w styczniu.
  • Cennych informacji o lutowej presji inflacyjnej w regionie dostarczy nam dziś wskaźnik CPI z Węgier. Oczekiwany jest wzrost inflacji do 4,2% r/r z 3,8% r/r w styczniu.
  • Interesujące będą również dane z niemieckiego przemysłu, gdzie oczekiwane jest niewielkie odbicie produkcji po grudniowym spadku oraz zmniejszenie skali spadku cen (deflacji PPI).
  • Dziś opublikowane będą też minutes z lutowego posiedzenia RPP oraz kolejny szacunek PKB za 4q23 ze strefy euro.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Prezes NBP A.Glapiński na konferencji prasowej stwierdził, że NBP cieszy się z powrotu inflacji do celu. Jednocześnie decyzja o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian w marcu wynikała z niepewności, która zdaniem prezesa NBP jest obecnie najistotniejszym czynnikiem wpływającym na decyzje Rady. RPP obawia się, że spadek inflacji nie będzie trwały, co skłania ją do ostrożności. Prezes A.Glapiński jest przekonany, że inflacja CPI w 2h24 wzrośnie, m.in. za sprawą prawdopodobnego powrotu stawki VAT na żywność do 5% (podbicie inflacji o 0,9pp r/r) i częściowego odmrożenia cen nośników energii. RPP czeka na szczegółowe decyzje rządu w tym zakresie, a następnie przedstawi ocenę ich wpływu na inflację. W scenariuszu pełnego wycofania tarcz, NBP szacuje, że inflacja w 4q24 wzrośnie do 8,4% r/r, a w całym 2024 do 5,7% wobec odpowiednio 3,4% i 3,0% w scenariuszu utrzymania tarcz bez zmian (por. wykres na pierwszej stronie). W horyzoncie projekcji (2026) w obu scenariuszach inflacja CPI znajdzie się w przedziale odchyleń od celu (1,5%-3,5%). Innym obszarem niepewności jest przyszła koniunktura, w szczególności w Niemczech które są obecnie dotknięte poważnymi problemami gospodarczymi. Prezes zauważył, że jeśli PKB Polski będzie rosnąć szybciej niż 3%, będzie to nasilać presję inflacyjną. Daleko idąca niepewność dotyczy również sytuacji geopolitycznej, cen energii oraz cen żywności. W odniesieniu do kursu walutowego A.Glapiński ocenił, że dotychczasowe umocnienie złotego NBP odbiera pozytywnie, jako wsparcie w walce z inflacją (wg szacunków 10-procentowe umocnienie PLN obniża inflację o 0,8-1pp r/r). Zgodnie z dotychczasowym zwyczajem nie sugerował jednak żadnych poziomów kursu, które miałyby zaniepokoić NBP. Zaznaczył tylko, że NBP reaguje gdy zmiany kursu są zbyt gwałtowne. Prezes A.Glapiński stwierdził, że oczekiwany napływ środków unijnych, jeśli byłby wymieniany na rynku, a nie w NBP, mógłby skutkować dalszym umocnieniem złotego. Według prezesa NBP sytuacja dotycząca stóp procentowych wydaje się całkowicie klarowna i jasna do końca czerwca, a druga połowa roku mogłaby przynieść potrzebę zmiany. Prof. Glapiński stwierdził też, że ewentualne decyzje Fed i EBC o obniżkach stóp nie będą automatyczną przesłanką do obniżek stóp NBP, choć prawdopodobnie umocni to złotego. Podtrzymujemy prognozę stabilizacji stóp NBP w najbliższym czasie ze względu na sygnalizowane jastrzębie nastawienie Rady. Zakładamy natomiast możliwość obniżki stóp o 25pb w listopadzie, po zapoznaniu się przez Radę z kolejną projekcją inflacyjną.
  • EUR: Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian (stopa refinansowa: 4,50%, stopa depozytowa: 4,0%). W czasie konferencji prasowej prezes Ch.Lagarde powiedziała, że podczas posiedzenia nie dyskutowano o obniżkach stóp, ale osiągnięto konsensus, że inflacja zmierza do 2%. Dalsze decyzje, tak jak dotychczas, będą uzależnione od napływających danych, prognoz i oceny siły transmisji monetarnej. EBC musi utwierdzić się w przekonaniu o trwałości procesów dezinflacyjnych i nie będzie się zobowiązywać do konkretnych terminów, tempa i skali zmian polityki monetarnej, nie będzie również czekać z obniżkami aż osiągnięty zostanie cel inflacyjny. Prezes Ch.Lagarde zasugerowała, że do kwietniowego posiedzenia wiedza a temat presji inflacyjnej będzie tylko nieznacznie większa niż obecnie, dużo pełniejszym zestawem kluczowych informacji EBC będzie dysponował w czerwcu. Więcej na ten temat w Makro Flash: Obniżki EBC możliwe w czerwcu.
  • USA: Powell podczas drugiego dnia przesłuchania przed Kongresem powiedział, że Rezerwa Federalna jest „niedaleko” osiągnięcia pewności, ze inflacja trwale obniży się do celu, która jest niezbędna do obniżek stóp procentowych. Zaznaczył ponadto, że cięcia stóp „mogą się zacząć i zaczną się w tym roku”, dodając jednocześnie, że bankierzy centralni są świadomi ryzyka związanego ze zbyt późnym rozpoczęciem cyklu obniżek.
  • USA: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła 217 tys. i nie zmieniła się w porównaniu z wcześniejszym okresem. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku w tygodniu, który zakończył się 24 lutego wzrosła natomiast do 1,906 mln ze zrewidowanych w dół 1,898 mln tydzień wcześniej. Od dołka osiągniętego we wrześniu 2022 liczba osób pobierających zasiłek wzrosła o ok. 600 tys. i znajduje się w lekkim trendzie wzrostowym, jednocześnie liczba nowych bezrobotnych jest względnie stabilna. Potwierdza to pewne schłodzenie warunków na amerykańskim rynku pracy – chociaż nie ma masowych zwolnień bezrobotni mają większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia.
  • GER: Skala spadku zamówień przemysłowych w styczniu (-11,3% m/m) przerosła nawet najbardziej pesymistyczne oczekiwania (wynik poniżej min. w ankiecie Bloomberga, kons.: -6% m/m). Dane rozczarowały też w kontekście środowych bardzo dobrych wyników niemieckiego eksportu, ale nie sygnalizują aż tak drastycznego pogorszenia popytu. Znaczny spadek to efekt normalizacji dużych zamówień po ich znacznym wzroście w grudniu przy – co w tym wypadku kluczowe - wyraźnej rewizji w górę danych z końca roku. Lepiej sytuacja wygląda, gdy spojrzymy na mniej zmienne średnie ruchome zamówień fabrycznych, które sugerują, że popyt w przemyśle pozostaje w trendzie spadkowym, ale tempo spadku wyhamowuje - w 3 ostatnich miesiącach zamówienia wzrosły (o 2,3%). Pozytywnym sygnałem jest też powrót do wzrostu zamówień w motoryzacji. W ujęciu r/r rozczarowanie styczniowymi danymi było już mniejsze (-6% r/r vs kons. ‑4,6% r/r).
  • USA: Wygłaszając ostatnie orędzie State of the Union przed listopadowymi wyborami, prezydent J.Biden wielokrotnie atakował swojego „poprzednika” za zbytnią pobłażliwość wobec Rosji i blokowanie dwustronnego porozumienia mającego na celu ograniczenie imigracji. J.Biden przedstawił także swoje plany na drugą kadencję, obejmujące m.in. wyższe podatki dla korporacji i osób zamożnych. Prezydencki plan zmierza do ograniczenia długu publicznego o 3 mld USD podczas kolejnej dekady. Obejmuje on m.in. podwyżkę minimalnej stawki podatku od korporacji z 15% do 21% oraz wprowadzenie 25-procentowego minimalnego podatku dla miliarderów. Propozycje te raczej nie zdobędą poparcia w Kongresie, mają jednak na celu odróżnienie postępowego programu J.Bidena od jego republikańskiego rywala D.Trumpa.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl