Według wstępnych danych inflacja CPI w maju spadła do 13,0% r/r z 14,7% r/r w kwietniu i była najniższa od kwietnia 2022 oraz o 5,4pp niższa niż w szczycie, w lutym br. Spadek inflacji w maju był silniejszy od oczekiwań (kons.: 13,2%, PKO: 13,1%). W ujęciu m/m poziom cen nie zmienił się. To znaczy, że w maju, pierwszy raz od 14 miesięcy, mierzone jako ogół ceny konsumpcyjne nie rosły.
WięcejWczoraj na rynkach królował apetyt na ryzyko, w tym zwłaszcza na spółki technologiczne, korzystające na boomie wywołanym przez komercjalizację rozwiązań sztucznej inteligencji. Optymizm w kwestii podniesienia limitu długu publicznego w USA sprawił, że krótkoterminowe instrumenty dłużne odrabiały wcześniejsze straty i rentowności obniżały się wzdłuż całej krzywej zarówno w USA, jak i w Europie.
WięcejWczorajsza sesja na rynkach przebiegała bez większych wrażeń wobec wolnego dnia m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Porozumienie między prezydentem USA, J.Bidenem, a przewodniczącym Izby Reprezentantów, K.McCarthym, w sprawie limitu zadłużenia przełożyło się na spadki rentowności obligacji w Europie, w tym 10-letnich Bundów o ponad 10pb.
WięcejInformacje o coraz bardziej prawdopodobnym zawarciu porozumienia w sprawie limitu długu poprawiły w piątek nastroje rynkowe, a dane makroekonomiczne pokazujące dużą odporność amerykańskiej gospodarki wsparły oczekiwania na utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej Fed.
WięcejApril macroeconomic data point to rather weak economic conditions at the start of 2q23, though consumer outlook has improved somewhat.
Więcej