Makro Flash: Przemysłowe rewizje, ostatecznie na plus

Pobierz raport

  • Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 3,3% r/r po wzroście o 2,9% r/r w styczniu (przed rewizją 1,6% r/r), silniej od oczekiwań (kons. 2,4% r/r, PKOe: 1,6% r/r). Wsparciem dla dobrego wyniku była korzystna różnica liczby dni roboczych (+1 r/r). W ujęciu odsezonowanym w styczniu i lutym w produkcji ogółem trwała stagnacja, ale w samym przetwórstwie przemysłowym nastąpiła poprawa. Dane dla części kategorii (np. energetyki) zostały istotnie zrewidowane, a istniejące niespójności powstałe po rewizji roku bazowego na 2021 między szeregami GUS i Eurostatu (por. wykres na drugiej stronie) sugerują, że w przyszłości mogą czekać nas kolejne rewizje.
  • Produkcja w przetwórstwie przemysłowym w lutym wzrosła o 3,8% r/r wobec 2,6% r/r w styczniu. W ujęciu odsezonowanym (przez nas) poziom produkcji, pomimo pewnej wahliwości, nie zmienił się istotnie od połowy 2023. Warto jednak zauważyć, że odnotowano wzrost aktywności w szeregu ważnych branż, borykających się wcześniej z problemami: w meblarstwie (4% r/r), produkcji metali (4,5% r/r), zależnej od popytu z budownictwa branży mineralnej (6,9% r/r), czy w branży maszynowej (1,7% r/r). Wyhamowanie odnotowano w  motoryzacji (13,9% r/r vs 21,0% r/r w styczniu) oraz produkcji pozostałego sprzętu transportowego (17,8% r/r vs 20,4% r/r w styczniu). Drugi miesiąc z rzędu produkcja spożywcza wzrosła o 5,5-6% r/r, po tym jak w ostatnim półroczu spadała bądź rosła maksymalnie o 1,8% r/r.
  • Istotnym źródłem wahliwości danych o produkcji przemysłu ogółem jest produkcja w energetyce, która w lutym spadła o 4,3% r/r, po tym jak w styczniu wzrosła o 9,5% r/r (po rewizji z +1,5% r/r). Niewykluczone, że w kolejnym miesiącu również te dane zostaną ponownie zrewidowane. Niemniej, w lutym to właśnie energetyka w największym stopniu obniżała dynamikę roczną produkcji ogółem względem stycznia. Niezmiennie trwa dekoniunktura w górnictwie, ze spadkiem produkcji w lutym o 2% r/r po spadku o 4,2% r/r w styczniu.
  • Deflacja PPI w lutym była jednocześnie głębsza i płytsza – głębsza, gdyż w dół zrewidowano dane za styczeń (z -9,0% r/r do -10,6% r/r), a płytsza, ponieważ deflacja w lutym zmalała i wyniosła „tylko” 10,1% r/r. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach skala deflacji będzie się zmniejszała, m.in. ze względu na stopniowe wzrosty poziomu cen w ujęciu miesięcznym, czego przedsmak widzieliśmy w lutym – ceny wzrosły w ujęciu m/m po raz pierwszy od września (o 0,1%).
  • Obecna koniunktura w przemyśle pozostaje umiarkowana, ale oczekujemy jej systematycznej i stopniowej poprawy w kolejnych miesiącach.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl