Makro Flash: Realny wzrost płac idzie na rekord

Pobierz raport

  • Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 wyniosło 7978,99 PLN, a jego wzrost minimalnie przyspieszył do 12,9% r/r z 12,8% r/r w styczniu zamiast oczekiwanego spowolnienia (kons. i PKOe: 11,3% r/r). W ujęciu realnym wzrost płac przyspieszył do najwyższego w historii poziomu 9,9% (rok po najgłębszym spadku realnych płac od transformacyjnej recesji i hiperinflacji z początku lat 90-tych).
  • Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w ujęciu miesięcznym był zbliżony do odnotowanego w lutym 2022-2023 i wyniósł 2,7%. Spodziewaliśmy się, że po hojnej podwyżce płacy minimalnej od stycznia (21,5% r/r), skala wzrostu wynagrodzeń w lutym będzie nieco słabsza niż wskazywałby trend sezonowy. W danych trudno doszukiwać się jednorazowych czynników, które mogłyby podbić wynik płac – to nie sekcje górnictwo ani rolnictwo i leśnictwo, które często są źródłem zaskoczeń, stanowiły główne motory wzrostu płac (dynamiki roczne ukształtowały się w nich poniżej średniej). Wygląda na to, że olbrzymia skala podwyżki płacy minimalnej spłaszcza siatkę wynagrodzeń, generując presję płacową wśród pracowników nieobjętych płacą minimalną. Sugeruje to, że efekty podwyżki płacy minimalnej w postaci podwyższonej presji płacowej będziemy obserwować jeszcze w kolejnych miesiącach. Wydaje się, że oddziaływanie wyższej płacy minimalnej zaczyna być widoczne w budownictwie (15,6% r/r w lutym), gdzie wzrost wynagrodzeń od początku roku utrzymuje się powyżej średniej dla całego sektora przedsiębiorstw (pod tym kątem 2023 był raczej słaby dla pracowników branży budowlanej). Wyraźnie dwucyfrowe wzrosty płac nadal dotyczą branż z relatywnie niskim poziomem wynagrodzeń (zakwaterowanie i gastronomia, działalność usługowa, administracja).
  • Przeciętne zatrudnienie w lutym spadło o 0,2% r/r (podobnie jak w styczniu), a skala jego redukcji była nieco większa niż zakładaliśmy (kons.: -0,2% r/r, PKOe: -0,1% r/r). W lutym kontynuowane były wcześniejsze tendencje, z wysokim wzrostem zatrudnienia obserwowanym przede wszystkim w zakwaterowaniu i gastronomii, przy najsilniejszych spadkach w ujęciu rocznym obserwowanych w pozostałej działalności usługowej, wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energ. elektr. oraz administracji.
  • Wzrost wynagrodzeń w ujęciu realnym przełożył się w marcu na powrót do trendu poprawy nastrojów konsumentów. W szczególności, bliska historycznych szczytów jest ocena możliwości oszczędzania pieniędzy. Nieco wolniej niż ocena przyszłej sytuacji finansowej poprawiają się plany dokonywania ważnych zakupów. Solidny realny wzrost płac stanowi istotny fundament naszego przekonania, że 2024 przyniesie wyraźne odbicie realnej dynamiki konsumpcji (drugie najsilniejsze w historii polskiej gospodarki – mocniejsze było tylko w post-pandemicznym 2021).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl