Inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 2,4% r/r z 2,0% w marcu, zgodnie z szybkim szacunkiem GUS i była najbliżej celu NBP od lutego 2021. W ujęciu miesięcznym dane nieznacznie zrewidowano w górę – do 1,1% m/m z 1,0% m/m. Głównym czynnikiem stojącym za wzrostem inflacji był powrót 5% stawki VAT na żywność, który jednak nie w pełni został przełożony na ceny. Usługi zdrożały w kwietniu o 6,2% r/r (w marcu 6,6% r/r), a towary o 1,1% r/r (w marcu 0,4% r/r).
WięcejPKB w 1q24 wzrósł o 1,9% r/r po wzroście o 1,0% r/r w 4q23. Na szczegóły dotyczące składowych PKB musimy poczekać do końca miesiąca, jednak na podstawie dostępnych danych miesięcznych szacujemy, że motorem wzrostu była konsumpcja prywatna. Kolejne kwartały pokażą naszym zdaniem silne ożywienie wzrostu gospodarczego – jego motorem, obok konsumpcji, będą się stopniowo stawały inwestycje, wspierane przez uruchamiane projekty wspófinansowane przez UE oraz rosnące wydatki zbrojeniowe.
WięcejDzisiaj poznamy najważniejsze dane tygodnia – w skali globalnej będzie to inflacja w USA za kwiecień, a w Polsce pierwszy szacunek PKB za 1q24 oraz finalne dane o kwietniowej inflacji. W marcu krajowa nadwyżka na rachunku obrotów bieżących utrzymała się, ale okres jej szybkiego wzrostu jest już za nami. Inflacja PPI w USA wzrosła do 2,2% w kwietniu.
WięcejW marcu utrzymała się nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, ale okres jej szybkiego wzrostu jest już za nami. W ujęciu płynnego roku nadwyżka obniżyła się do 1,2% PKB z 1,4% PKB po lutym. Kolejne miesiące przyniosą naszym zdaniem jej dalszy spadek, ale saldo utrzyma się „nad kreską”.
WięcejW 1q24 przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8147,38 PLN i było o 14,4% wyższe r/r. Skokowy (o ponad 5 pp) wzrost dynamiki realnych dochodów w 1q24 względem końca 2023 powinien zaowocować wyraźną poprawą dynamiki konsumpcji zwłaszcza, że poza pracownikami w podobnej skali objął także emerytów i rencistów. Dziś w centrum uwagi znajdą się dane o kwietniowej inflacji PPI z USA oraz o bilansie płatniczym Polski w marcu. W tle będą dane z Niemiec (kolejny szacunek kwietniowej inflacji CPI i HICP oraz majowy indeks ZEW), a także informacje z regionu (inflacja i produkcja przemysłowa w Rumunii).
Więcej