Makro Flash: Na tarczowym rozdrożu

  • Inflacja CPI w październiku spadła do 6,5% r/r z 8,2% we wrześniu. Skala dezinflacji ponownie była silniejsza od prognoz (kons.: 6,6% r/r, PKOe: 6,7% r/r). W ujęciu m/m poziom cen zwiększył się po raz pierwszy od kwietnia br., o 0,2%. Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się do 8,0% r/r z 8,4% r/r. Dane wspierają nasz scenariusz kolejnej obniżki stóp NBP o 25pb na posiedzeniu w listopadzie.
  • W październiku za spadkiem inflacji ponownie stały wszystkie główne kategorie. Najsilniejsze oddziaływanie dezinflacyjne miały ceny żywności i napojów, których roczna dynamika cen wyhamowała z 10,4% we wrześniu do 7,9% i pierwszy raz od 1,5 roku była jednocyfrowa. W październiku ceny żywności przerwały okres 4 miesięcy spadków m/m i wzrosły o 0,4% m/m, zgodnie z sezonowym wzorcem. Spadek rocznej dynamiki cen tej kategorii odzwierciedla wysoką bazę sprzed roku, kiedy ceny żywności wzrosły aż o 2,7% m/m. Ten czynnik statyczny także w listopadzie powinien prowadzić do dalszego obniżenia dynamiki cen żywności, choć w nieco mniejszej skali.
  • Głównym źródłem zaskoczenia są dla nas ceny paliw, które wg GUS obniżyły się w październiku o 4,2% m/m. Obserwacje danych ze stacji wskazywały, że od połowy miesiąca ceny paliw rosły, a ich średniomiesięczny poziom był „jedynie” o 2% niższy niż we wrześniu – tu widzimy przestrzeń do ewentualnej rewizji danych w górę.
  • Ceny energii w październiku wzrosły o 0,2% m/m, co sugeruje, że w przeciwieństwie do 2022 tegoroczna jesień nie przynosi istotnego wzrostu cen opału i ciepła systemowego. W efekcie, roczna dynamika cen energii spadła z 9,9% do 8,3% i była najniższa od 2 lat.
  • Szacujemy, że po silnym spadku we wrześniu (efekt pogody i zmian administracyjnych), w październiku ceny bazowe wzrosły o ok. 0,6% m/m. Impet pozostaje jednak korzystny, wskazując na przestrzeń do dalszego obniżania się inflacji bazowej (CPI bez żywności i energii), która wg nas w październiku wyniosła 8% r/r.
  • W listopadzie oddziaływanie efektów bazy będzie już mniejsze, dodatkowo spodziewamy się dalszego wzrostu cen paliw. Październikowy spadek inflacji był więc prawdopodobnie ostatnim tak dużym ruchem w trendzie dezinflacyjnym, który w ostatnich miesiącach roku wyhamuje.
  • Kluczowe znaczenie dla trendów inflacyjnych na początku 2024 będą miały decyzje administracyjne (VAT na żywność i skala „mrożenia” cen energii elektrycznej i gazu). W bazowym scenariuszu oczekujemy przedłużenia rozwiązań ochronnych, co otwierałoby przestrzeń do spadku inflacji CPI w 1q24 w kierunku 4%. W alternatywnym scenariuszu inflacja CPI w 1q24 nieznacznie wzrośnie.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl