Makro Flash: Październik zwiastuje poprawę w przemyśle

  • Wskaźnik koniunktury PMI w przetwórstwie w październiku wzrósł drugi miesiąc z rzędu do 44,5 pkt z 43,9 pkt. we wrześniu, zgodnie z oczekiwaniami (PKOe: 44,4 pkt; kons: 44,5 pkt). Podobnie jak przed miesiącem poprawę warunków gospodarczych w sektorze przemysłowym może zwiastować wzrost wskaźnika prognozowanej produkcji na kolejne 12 miesięcy, który jest najwyższy od 2022.
  • Dekoniunktura w przemyśle trwa, choć jej skala się osłabia. Liczba nowych zamówień w październiku znacząco obniżyła się, choć tempo spadku było najsłabsze od 4 miesięcy, co w dużej mierze odpowiadało za wzrost wskaźnika PMI o 0,6 pkt. Zamówienia eksportowe spadają od 20 miesięcy, choć najwolniej od maja. Utrzymujący się słaby popyt przełożył się na najsilniejszy od listopada 2022 spadek produkcji. Pomimo słabego popytu i dostosowania po stronie produkcji, zapasy gotowych produktów wzrosły po raz pierwszy od pół roku, co z kolei może oddziaływać w kierunku spadku produkcji w kolejnych miesiącach. W tych warunkach dostosowywano również zatrudnienie, choć skala jego redukcji była najsłabsza od czerwca.
  • Słaby popyt globalny przekładał się na kontynuację poprawy sytuacji w łańcuchach dostaw. W szczególności 6. miesiąc z rzędu poprawił się czas dostaw, a firmy raportowały nadmiar zapasów u dostawców. Miało to korzystne przełożenie na kształtowanie się procesów cenowych – ceny czynników produkcji obniżały się 7. miesiąc z rzędu, choć tempo spadku wyhamowało. Niższe niż przed miesiącem były również ceny produktów gotowych, w warunkach wzmożonej konkurencji o klienta.
  • W komentarzu do danych zwrócono uwagę na pierwszą w 2023 serię dwóch kolejnych miesięcy wzrostu PMI, która wraz z poprawą oczekiwań dotyczących produkcji w perspektywie roku, daje nadzieję na wychodzenie przemysłu z dołka. Również „twarde” dane sygnalizują, że taki scenariusz może się materializować – odsezonowany poziom produkcji wzrósł we wrześniu drugi miesiąc z rzędu.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl