Podaż pieniądza M3 w sierpniu wzrosła o 7,8% r/r (kons. i PKOe: 8,0% r/r) wobec 8,3% r/r w lipcu. Dynamika roczna podaży M3 od połowy zeszłego roku znajduje się w przedziale 7,5-8,5% r/r (poza marcem 2024 z dynamiką 6,6% r/r). W sierpniu, kolejny miesiąc najszybciej rosła gotówka w obiegu (do 8,5% r/r), a nieco wolniej pozostałe, szersze agregaty monetarne.
WięcejSprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła realnie o 2,6% r/r, słabiej od oczekiwań. Szacunki bazujące na danych kartowych potwierdzają, że kolejny miesiąc z rzędu dynamika wydatków na usługi przewyższała tempo wydatków na towary. Konsumenci zdają się również odbudowywać nadwątlone w okresie wysokiej inflacji poduszki finansowe. Produkcja budowlano montażowa w sierpniu obniżyła się o 9,6% r/r wobec -1,4% r/r w lipcu.
WięcejGlobalna dezinflacja przesuwa uwagę banków centralnych na zagrożenia dla wzrostu gospodarczego. Krajowa gospodarka pozostaje na ścieżce przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 3,5% w 2024 i wyżej w 2025. Rynek pracy w Polsce nadal jest pełen paradoksów. Inflacyjne strachy tracą moc. Retoryka RPP uległa wyraźnemu złagodzeniu i po raz pierwszy od dawna można powiedzieć, że obniżki stóp NBP się przybliżają, a nie oddalają. Projekt budżetu na 2025 pogarsza prognozy fiskalne.
WięcejWrześniowe badanie GUS wskazuje na ogólną stabilizację koniunktury w gospodarce. Agencja Moody’s w ramach okresowego przeglądu podtrzymała dotychczasowy rating Polski na poziomie „A2” z perspektywą stabilną. Globalnie najważniejszą publikacją tygodnia będzie amerykański deflator PCE, który poznamy dopiero w piątek. Na ten tydzień zaplanowano też wystąpienia wielu przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Uwagę przyciągną też Niemcy – indeks koniunktury Ifo (wt.) i aktualizacja prognoz PKB przez czołowe niemieckie instytucje (czw.).
WięcejFlood in Lower Silesia, despite heavy devastation locally, should not have significant economic consequences on a macro scale.
Więcej