Dziś w Dzienniku piszemy o ważnych danych z polskiego rynku pracy oraz o stagnacji w krajowym przemyśle. Ponadto opisujemy decyzje banków centralnych Norwegii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Chin i Japonii oraz wypowiedzi przedstawicieli RPP oraz EBC.
WięcejProdukcja przemysłowa w sierpniu ponownie rozczarowała i spadła o 1,5% r/r (kons.: 0,0% r/r, PKOe: -0,7% r/r) wobec wzrostu o 5,2% r/r w lipcu. W ostatnich miesiącach dynamika roczna jest bardzo wahliwa, co wynika m.in. z różnic w liczbie dni roboczych. Dominujący trend produkcji to wciąż stagnacja lub lekki spadek. W sierpniu, po odsezonowaniu, produkcja obniżyła się o 0,8% m/m, co wskazuje, że sierpniowa słabość to nie był tylko efekt niesprzyjającego kalendarza (-1 dzień roboczy r/r).
WięcejPrzeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu wyniosło 8189,74 PLN, co oznacza nominalny wzrost o 11,1% r/r, czyli blisko oczekiwań. Źródło negatywnego zaskoczenia stanowią dane o zatrudnieniu, które obniżyło się o 0,5% r/r. Moment ożywienia popytu na pracę systematycznie przesuwa się w czasie, na jego wyraźnie sygnały najpewniej przyjdzie poczekać do 2025.
WięcejFed rozpoczął cykl obniżek stóp ostrym cięciem stóp o 50pb, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Ponadstandardowy ruch we wrześniu nie jest zapowiedzią, że obniżki będą kontynuowane w tej skali. Fed spodziewa się jeszcze obniżek o 50pb na dwóch pozostałych tegorocznych posiedzeniach i o 100pb w 2025. Decyzja i prognozy Fed wpisują się w scenariusz miękkiego lądowania. Poza Fedem na uwagę zasługiwały wczoraj krajowa koniunktura konsumencka i inflacja HICP w UE.
WięcejIndeks ZEW dla Niemiec spadł we wrześniu do 3,6 pkt. z 19,2 pkt. w sierpniu, znacznie silniej od oczekiwań. Sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA zaskoczyły pozytywnie. Dziś wszystkie oczy zwrócone będą na FOMC, który dokona pierwszej w tym cyklu obniżki stóp procentowych. Jedyną niewiadomą wydaje się skala ruchu – my zakładamy standardową obniżkę o 25pb, jednak wyceny rynkowe zaczęły w ostatnich dniach wskazywać na przeważające prawdopodobieństwo ruchu o 50pb.W cieniu posiedzenia FOMC znajdą się dane z amerykańskiego rynku budowlanego oraz drugi szacunek sierpniowej inflacji HICP ze strefy euro. W kraju czeka nas publikacja koniunktury konsumenckiej za wrzesień.
Więcej