Od
Do

Wszystkie

2022-03-30

Kwartalnik Ekonomiczny: Gospodarcze wichry wojny

Ekonomiczne implikacje rosyjskiej agresji stanowią dla globalnej gospodarki szok o charakterze stagflacyjnym (więcej inflacji, mniej wzrostu). Fed sygnalizuje gotowość do bardziej zdecydowanych podwyżek stóp, ale EBC pozostaje ostrożny, ponieważ strefa euro jest bardziej zagrożona negatywnym wpływem wojny na gospodarkę. Chiny borykają się z pandemią, co może nasilić zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw, a także dodatkowo osłabić niemiecką gospodarkę dotkniętą relatywnie mocno skutkami wojny w Ukrainie.

Więcej
2021-12-22

Kwartalnik Ekonomiczny: Po omacku

Przed nami kolejny rok pod znakiem niepewności. Musimy z pokorą przyznać, że naszym przewidywaniom na 2022 towarzyszy dużo mniejsze przekonanie niż rok temu prognozom na 2021, mimo że były one wówczas skrajne na tle przedziału rynkowych oczekiwań. Źródłem niepewności jest nadal pandemia, ale także nieprzewidywalna dynamika procesów inflacyjnych oraz trudna do przewidzenia reakcja banków centralnych i jej implikacje.

Więcej
2021-10-13

Kwartalnik Ekonomiczny: Kosztowne ożywienie

Popandemiczne ożywienie w światowej gospodarce trwa, ale wytraca impet. Powszechne na początku roku przekonanie o wszechogarniającej reflacji ustępuje obawom o stagflację. Ograniczenia podażowe (czynnik ryzyka, na który zwracaliśmy uwagę w poprzedniej edycji Kwartalnika; tym razem więcej na ten temat w sekcji specjalnej) i wzrost kosztów tłumią odbudowę aktywności, a jednocześnie narasta inflacyjna fala.

Więcej
2021-06-29

Kwartalnik Ekonomiczny: Uodpornieni?

Trwa silne odbicie światowej gospodarki, ale na jego drodze stoją „wąskie gardła” i ryzyko kolejnych fal pandemii. Nadal przewidujemy, że najbliższe 6-8 kwartałów to okres boomu w krajowej gospodarce, napędzanego przez wszystkie trzy silniki wzrostu: eksport, konsumpcję prywatną i inwestycje. Ceną szybkiego ożywienia jest wysoka inflacja. Szybka odbudowa aktywności gospodarczej, wysoka inflacja i wpłata zysku NBP sprawiają, że sytuacja budżetu państwa jest komfortowa. Oczekiwania rynkowe zapowiadają rewolucję w krajowej polityce pieniężnej, ale bank centralny wyraźnie preferuje ewolucję.

Więcej
2021-03-30

Kwartalnik Ekonomiczny: Najciemniej jest tuż przed wschodem słońca

Perspektywy globalnej gospodarki poprawiają się i realizuje się reflacyjny scenariusz. Ożywienie na świecie sprzyja polskiej gospodarce napędzanej w dużej mierze przez eksport. W materiale przedstawiamy nasze prognozy dla Polski na najbliższe kwartały.

Więcej
  • Poprzednia
  • 122
  • 123
  • 124
  • 125
  • z126
  • Następna
  • Kategoria