Dziennik Ekonomiczny: Pat nad Sekwaną?

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Piątkowa publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy, potwierdzająca spadek dynamiki wynagrodzeń i wzrost bezrobocia, zwiększyła oczekiwania na szybsze rozpoczęcie obniżek stóp Fed. Rentowności Treasuries spadły na całej długości krzywej, a ceny akcji na Wall Street oscylowały w pobliżu rekordowych poziomów. Dolar pozostawał względnie stabilny wobec euro, spokój panował również na regionalnym rynku walutowym. Rentowności krajowych obligacji lekko spadły. Po wynikach wyborów we Francji euro nieznacznie się osłabiło wobec dolara, a kontrakty wskazywały na przecenę francuskich obligacji wobec wzrostu ryzyka realizacji kosztownych fiskalnie obietnic zwycięskiej lewicowej koalicji Nowego Frontu Ludowego.
  • W tym tygodniu kluczowy będzie szereg danych inflacyjnych ze świata. W USA (czw.) oczekuje się kontynuacji procesów dezinflacyjnych, natomiast w Chinach - wzrostu inflacji (śr.). Dane o czerwcowej inflacji napłyną także z Niemiec (czw.), Czech (śr.), Węgier (wt.) i Rumunii (cz.). Dodatkowo, poznamy stan sektora przemysłowego w regionie EŚW oraz minutes z czerwcowego posiedzenia CNB (dziś) i MNB (śr.).
  • Oczekuje się, że inflacja CPI w USA spadnie w czerwcu do 3,1% r/r z 3,3% r/r w maju. Źródłem niepewności jest to, co stanie się z cenami w kategorii schronienie, która aktualnie ma największy wkład we wzrost inflacji. Jeżeli zrealizują się przewidywania konsensusu, będzie to wg nas wystarczające, aby Fed mógł myśleć o obniżkach stóp procentowych jesienią. Publikowane dzień później dane o inflacji PPI również będą ważne, ze względu na ich wspólne komponenty z PCE, preferowaną przez Fed miarą inflacji. Tutaj oczekuje się lekkiego odbicia w górę. We wt. Powell złoży półroczne zeznanie na temat polityki monetarnej przed Senacką Komisją Bankową.
  • Procesy inflacyjne w Chinach zaczynają się piąć w górę, co jest dobrą informacją. Przez deflację w cenach producentów i bardzo niską inflację konsumencką przedsiębiorstwa osiągają niską rentowność, co przekłada się na słabą aktywność gospodarczą. Inflacja CPI (śr.) ma wzrosnąć do 0,4% r/r w czerwcu, co nie zapowiada znacznej poprawy, lecz wskazuje, że procesy przynajmniej zmierzają w odpowiednim kierunku.
  • W państwach regionu EŚW inflacja CPI w czerwcu również powinna się obniżyć względem majowych odczytów. W Węgrzech (wt.) oczekuje się spadku do 3,9% r/r - skala dezinflacji spowalnia z powodu rosnącego popytu, wysokich kosztów pracy oraz cen żywności. W Czechach (śr.) inflacja ma spaść do 2,4% r/r. Po osiągnięciu celu inflacyjnego w lutym, inflacja w pozostałej części roku będzie na wyższych poziomach, z powodu m.in. wygaśnięcia efektów bazowych, czy ożywienia gospodarczego. Z zapowiedzi bankierów centralnych wynika, że zależy im na obniżeniu inflacji docelowo nawet poniżej celu banku, co oznacza, że walka z inflacją jeszcze będzie trwała. W Rumunii, która charakteryzuje się jednym z najwyższych poziomów inflacji w UE, inflacja również zaczyna spadać do docelowych poziomów, co znalazło odzwierciedlenie w ostatniej decyzji banku centralnego o obniżce stóp. Inflacja w Rumunii powinna się obniżyć do poziomu 4,8% r/r. W Niemczech zakłada się, że finalny odczyt wskaże spadek inflacji do 2,2% r/r.
  • Pozytywne informacje powinny napłynąć z sektora przemysłowego naszego regionu. W Czechach (dziś) oczekuje się, że w maju produkcja w przemyśle spadła o 1% r/r, ale będzie to głównie efekt wysokiej bazy; w ujęciu m/m wzrost powinien być podobny do kwietnia (+0,4%). W Rumunii (pt.) rozwój przemysłu powinien nadal przyspieszać, w maju do 3,6% r/r. Na Węgrzech (pt.) z tytułu mniejszej liczby dni roboczych, wynik przemysłu będzie pewnie ujemny, lecz po usunięciu tego efektu najpewniej pokaże wzrost.
  • Dla osób śledzących politykę pieniężną w regionie warte wspomnienia są protokoły z posiedzeń banków CNB (dziś) oraz MNB (śr.), które mogą dostarczyć wskazówek co do dalszych działań obydwu banków.
  • Indeks Sentix (dziś), mierzący nastroje inwestorów w strefie euro, w lipcu najprawdopodobniej się obniżył, utrzymując serię rozczarowujących odczytów wskaźników wyprzedzających.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • FRA: Wbrew sondażom, Zjednoczenie Narodowe nie wygrało II tury wyborów parlamentarnych we Francji, zajmując dopiero 3. miejsce, ze 143 mandatami w 577 osobowej izbie. Wynik partii M.Le Pen i tak znacząco wzmacnia pozycję tego ugrupowania, które dotychczas miało 88 deputowanych. Największe poparcie (182 mandaty) zdobyła lewicowa koalicja Nowy Front Ludowy. Obóz prezydenta E.Macrona był drugi i uzyskał 168 mandatów (wobec około 250 dotychczas). Porażka Zjednoczenia Narodowego to efekt mobilizacji wyborców przeciwnych prawicy (ponownie rekordowa frekwencja) oraz decyzji lewicy i bloku E.Macrona, aby w okręgach, gdzie do II tury dostało się 3 kandydatów, nie rywalizować ze sobą i zjednoczyć siły w sprzeciwie wobec Zjednoczenia Narodowego. W nowym parlamencie żadna z sił nie zdobyła samodzielnej większości, a zbudowanie koalicji będzie trudne. Lider Nowego Frontu Ludowego określił wynik wyborów jako dowód porażki E.Macrona, wezwał prezydenta, aby powierzył lewicy zadanie zbudowania rządu i odrzucił możliwość zbudowania koalicji z jego obozem. Jednocześnie podtrzymał formułowane w trakcie kampanii postulaty wyborcze (m.in. cofnięcie reformy emerytalnej, podniesienie płacy minimalnej, wprowadzenie limitów cenowych na podstawowe towary żywnościowe i nośniki energii). Prezydent nie skomentował wyniku wyborów i zapowiedział, że wstrzyma się z decyzjami, aż znany będzie pełny obraz przyszłego parlamentu. Dotychczasowy premier G.Attal zapowiedział, że dzisiaj poda się do dymisji, a jego rząd będzie funkcjonował do czasu powołania nowego gabinetu.
  • POL: NBP opublikował szczegóły lipcowej projekcji. Przewiduje w niej wyższą niż w marcu inflację w 2025 (w wyniku pełnego uwolnienia cen energii) i nieznacznie niższą w 2026. W 2025 inflacja ma wzrosnąć do 5,2% z 3,7% w 2024, a następnie spaść do 2,7% w 2026. Wzrost PKB został skorygowany w dół, do 3,8% w 2025 i 3,1% w 2026. NBP przewiduje utrzymywanie się ujemnej luki popytowej oraz stopniowe spowolnienie dynamiki płac. Oczekujemy, że ewentualne obniżki stóp procentowych mogą nastąpić najwcześniej w 2h25, chociaż uważamy, że patrząc na kondycję gospodarki i kształt procesów inflacyjnych, istnieje przestrzeń do szybszych ruchów. Więcej w Makro Flashu: Projekcja z wyższą inflacją, głównie przez ceny energii.
  • USA: Liczba nowych miejsc pracy poza rolnictwem w czerwcu wzrosła o 206 tys., nieco silniej niż oczekiwano (kons.: 190 tys.). Jednocześnie w dół skorygowano bardzo mocne dane z maja. Wzmocnienie wzrostu popytu na pracę odnotowano jednak przede wszystkim w sektorze rządowym. Stopa bezrobocia wzrosła do 4,1% (powyżej konsensusu 4,0%) i znajduje się coraz bliżej wskazania recesji wg tzw. Sahm Rule (zgodnie z którą recesja w USA jest spójna ze wzrostem średniej 3-miesięcznej stopy bezrobocia o 0,5pp względem minimum za ostatnie 12 miesięcy). W czerwcu wskaźnik ten wzrósł do 0,43. Do najwyższego od lutego 2022 poziomu wzrósł również czas potrzebny na znalezienie pracy (do 9,8 tyg. wobec 8,9 tyg. w maju). Kolejnym sygnałem schłodzenia koniunktury na rynku pracy w czerwcu były dane o płacach godzinowych, których wzrost – zgodnie z oczekiwaniami – spowolnił do 3,9% r/r z 4,1% r/r w maju. Czerwcowy raport NFP wpisuje się w scenariusz zmniejszenia popytu na pracę skutkującego ograniczeniem presji płacowej. Potwierdzają go ankiety JOLTS i bieżące dane o rosnącej (choć wolno) liczbie osób pobierających zasiłki dla bezrobotnych. Dla Fed mogą to być istotne argumenty za przyspieszeniem obniżek stóp procentowych – nadal oczekujemy, że w tym roku Fed obniży stopy dwukrotnie, we wrześniu i grudniu.
  • ROM: Bank Rumunii zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe o 25pb, w tym główną stopę procentową do 6,75%. Decyzję wspierały postępująca dezinflacja, również w ujęciu bazowym, niższa prognoza inflacji na kolejne miesiące, a także pierwsza obniżka stóp procentowych w strefie euro. Stopa procentowa w Rumunii pozostawała na poziomie 7,00% od stycznia 2023 i dotychczas była najwyższą w regionie EŚW (ex aequo z Węgrami).
  • GER: Produkcja przemysłowa spadła w maju o 2,5% m/m, odbiegając znacząco od szacunków rynkowych zakładających wzrost o 0,3% m/m. Odczyt za poprzedni miesiąc zrewidowano w górę, ze spadku o 0,1% m/m na wzrost o 0,1% m/m. Tendencje spadkowe zaobserwowano w większości sektorów gospodarki – w szczególności negatywny wpływ na ogólne wyniki miały jednak spadki produkcji w przemyśle motoryzacyjnym oraz w segmencie maszyn i urządzeń.
  • EUR: Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 0,3% r/r w porównaniu do 0,6% r/r w kwietniu. Sprzedaż żywności wzrosła o 0,3% r/r, produktów nieżywnościowych (bez paliw) o 0,7% r/r, a sprzedaż paliw spadła o 0,6% r/r. Poprawa handlu detalicznego nie jest duża, ale wygląda na to, że dołek handlu już minął i dzięki dodatnim realnym wynagrodzeniom oraz wysokim zapasom, możliwa jest kontynuacja wzrostu w dalszej części roku.
  • HUN: Produkcja przemysłowa w maju spadła o 5,2% r/r, znacznie mocniej niż oczekiwano. Po skorygowaniu danych o liczbę dni roboczych spadek był nieznacznie mniejszy i wyniósł 4,9% r/r, zaś w ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa obniżyła się o 1,1%. Wolumen produkcji obniżył się w sektorze produkcji środków transportu, urządzeń elektrycznych, a także komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Jednocześnie wzrosła produkcja artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych.
  • HUN: Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 3,6% r/r, poniżej rynkowego konsensusu. W ujęciu miesięcznym sprzedaż nie zmieniła się. Wolumen sprzedaży żywności i napojów (w ujęciu rocznym) wzrósł o 6,3%, farmaceutyków, artykułów medycznych i kosmetyków o 8,1%, mebli i artykułów elektrycznych o 1,2%. Nie zmienił się wolumen sprzedaży tekstyliów, odzieży i obuwia, spadła natomiast sprzedaż w sklepach z książkami, sprzętem komputerowym i w innych wyspecjalizowanych sklepach (-2,3% r/r). Niższa niż przed rokiem była również sprzedaż na stacjach paliw (-0,7% r/r).
  • ROM: Dynamika sprzedaży detalicznej obniżyła się w maju do 6,1% r/r z 9,3% r/r w kwietniu. Sprzedaż żywności wzrosła o 4,9% r/r, obroty artykułami nieżywnościowymi zwiększyły się o 9,1% r/r, podczas gdy sprzedaż paliw samochodowych wzrosła o 1,6% r/r. Oczekujemy, że handel detaliczny będzie się nadal rozwijał, napędzany silnym wzrostem płac realnych, rosnącym zatrudnieniem, wzrostem kredytów konsumenckich oraz poprawiającym się zaufaniem konsumentów.
  • POL: Minutes z czerwcowego (przedostatniego) posiedzenia RPP pokazały, że Rada oczekiwała wtedy, że w 2h24 inflacja CPI wzrośnie przekraczając cel inflacyjny NBP. Członkowie Rady zaznaczali przy tym, że kształtowanie się cen energii w kolejnych kwartałach jest obarczone niepewnością, w tym związaną z przyszłymi decyzjami URE. Członkowie Rady zaznaczali również, że czynnikiem niepewności jest dalsze kształtowanie się wynagrodzeń, a także skala wpływu wzrostu płac na popyt konsumpcyjny. Wśród czynników ryzyka dla inflacji członkowie Rady wymieniali kształt polityki fiskalnej zależny m.in. od objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl