Dziennik Ekonomiczny: Dalszy spadek amerykańskiej inflacji

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Pozytywna niespodzianka w danych inflacyjnych z USA wzmocniła wczoraj wiarę w obniżkę stóp na wrześniowym posiedzeniu FOMC. Pomimo tego amerykańskie indeksy akcyjne spadły, wzrosły natomiast indeksy europejskie, w tym polski WIG. Dolar osłabił się względem euro, a notowania EURUSD zbliżyły się do 1,09. Kurs EURPLN oscylował wokół 4,26, zaś USDPLN obniżył się, przejściowo do 3,91. Rentowności krajowych obligacji obniżyły się, w szczególności na długim końcu krzywej, w ślad za rynkami bazowymi. Po publikacji danych o inflacji CPI w USA rentowności 10-letnich Treasuries spadły o 10pb. Dziś rano w Azji notowania spółek technologicznych obniżyły się, odzwierciedlając analogiczny ruch w USA, gdzie spowalniająca inflacja spowodowała spadek zainteresowania inwestorów spółkami Big Tech. Notowania jena cechowała podwyższona zmienność w obliczu spekulacji na temat interwencji walutowych.
  • Uzupełnieniem wczorajszych danych o inflacji CPI z USA będą dzisiejsze dane o inflacji PPI (również za czerwiec). Konsensus oczekuje jej nieznacznego wzrostu, do 2,5% r/r z 2,3% r/r w maju. Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan (za lipiec) może kontynuować ruch w dół po marginalnym spadku w czerwcu. W szczegółach badania warto zwrócić uwagę na oczekiwania inflacyjne konsumentów – w ostatnich miesiącach te krótkoterminowe spadały, a długoterminowe były stabilne. W Europie poznamy finalne dane inflacyjne za czerwiec z Francji i Hiszpanii, które powinny potwierdzić postępującą dezinflację.
  • W regionie EŚW dziś opublikowane zostaną dane z Rumunii – produkcja przemysłowa za maj powinna przyspieszyć do 3,6% r/r z 3,0% r/r. a wynagrodzenia wciąż będą rosły dwucyfrowo – w kwietniu ich dynamika wyniosła 14,3% r/r.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Inflacja w USA kontynuuje tendencję spadkową, w czerwcu obniżyła się do 3,0% r/r z 3,3% r/r w maju, a inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) do 3,3% r/r z 3,4% r/r miesiąc wcześniej. Obydwa odczyty były niższe od prognoz rynkowych. Do spadku inflacji przyczyniły się głównie ceny paliw oraz w kategorii schronienie. Uwzględniając ostatnie wypowiedzi Prezesa Fed J.Powella, prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych we wrześniu rośnie. Jeżeli w następnych miesiącach inflacja również spadnie, obniżka we wrześniu będzie nawet niemal przesądzona.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła 222 tys. – istotnie poniżej oczekiwań (kons.: 238 tys.) oraz danych z poprzedniego tygodnia (239 tys.). Obniżyła się również liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku, która wyniosła 1,852 mln, wobec 1,856 mln tydzień wcześniej (co stanowiło 2,5-letnie maksimum).
  • USA: M.Daly (Fed w San Francisco) oceniła, że w świetle ostatnich danych o inflacji, zatrudnieniu i wzroście gospodarczym, uzasadnione jest dostosowanie parametrów polityki pieniężnej. Członkini FOMC nie dała jednak żadnych wskazówek co do terminu prawdopodobnej obniżki stóp procentowych.
  • ROM: Inflacja CPI w czerwcu spadła do 4,9% r/r z 5,1% r/r w poprzednim miesiącu. Wynik był o 0,1pp wyższy od oczekiwań. Wszystkie trzy główne kategorie – żywność, produkty nieżywnościowe i usługi – przyczyniły się do ograniczenia inflacji w czerwcu, ale największy wpływ miały usługi. Wzrost cen usług spowolnił w czerwcu do 8,8% r/r z 9,3% r/r w maju, pozostał jednak najsilniejszy spośród wszystkich składowych. Inflacja bazowa spadła do 5,7% r/r z 6,3% r/r w maju. Implikacje czerwcowego odczytu CPI dla przyszłych decyzji banku Rumunii są pozytywne. Inflacja realizuje się poniżej prognoz NBR, co daje dodatkową przestrzeń do obniżek. Na perspektywach CPI ciąży jednak zmienność administrowanych cen energii (zwłaszcza cen gazu ziemnego) oraz implikacje podwyższonej dynamiki wynagrodzeń. Oczekujemy, że w sierpniu stopy procentowe zostaną ponownie obniżone o 25pb.
  • GER: Inflacja CPI w czerwcu spadła do 2,2% r/r z 2,4% r/r w maju, zgodnie z oczekiwaniami. Inflacja bazowa CPI spadła do 2,9% r/r wobec 3,0% r/r w maju, co oznaczało pierwszy wynik poniżej 3% r/r od lutego 2022. Ceny energii spadły o 2,1% r/r, a żywność zdrożała o 1,1% r/r. Ceny dóbr drożały o 0,8% r/r, a usług o 3,9% r/r.
  • POL: P.Henning-Kloska (MKiŚ) powiedziała, że ostateczną odpowiedź na pytanie, o możliwość przedłużenia działań osłonowych na rynku energii, a zwłaszcza ceny maksymalnej prądu dla gospodarstw domowych i innych podmiotów, da sytuacja na rynku elektroenergetycznym w końcówce roku. Wtedy będzie wiadomo, czy takie rozwiązanie będzie konieczne. Szacujemy, że przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej obniżyłoby przyszłoroczną ścieżkę inflacji o ok 1 pp względem naszego scenariusza bazowego, który zakłada jej szczyt na poziomie ponad 6% r/r w marcu 2025. Odnosząc się do spekulacji na temat znaczącej podwyżki akcyzy na tytoń w przyszłym roku, ministra pokreśliła, że obowiązuje umowa koalicyjna, do której na wniosek Polski 2050 wpisano, iż zmiany w podatkach są wprowadzane z 6-miesięcznym vacatio legis.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl