Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła w ujęciu realnym o 6,1% r/r, podobnie jak w lutym. Dane, chociaż silne, były nieco gorsze od oczekiwań.
WięcejW kraju w centrum uwagi znajdą się dziś dane o sprzedaży detalicznej, które uzupełnią obraz aktywności gospodarczej po 1q24, oraz podaż pieniądza za marzec. Oczekujemy, że dane o krajowej sprzedaży detalicznej będą znacznie lepsze od opublikowanych wczoraj informacji z przemysłu i budownictwa. Produkcja przemysłowa w marcu spadła głębiej od oczekiwań – o 6% r/r. Produkcja budowlana tąpnęła aż o 13,3% r/r.
WięcejProdukcja przemysłowa w marcu spadła głębiej od oczekiwań – o 6% r/r (kons.: -1,0% r/r), kierunkowo zgodnie z naszą prognozą (-4,0% r/r), po wzroście o 3,3% r/r w lutym. Przyczyn słabego wyniku doszukujemy się w mniejszej liczbie dni roboczych (2 dni mniej r/r) oraz w bardzo niskim wyniku w segmencie wydobywania węgla kamiennego (-25,9% r/r). Wytwarzanie w cechującej się dużą wahliwością energetyce wzrosło o 0,1% r/r, po spadku o 4,2% r/r w lutym i nie zaburzyło istotnie łącznych danych o produkcji.
WięcejPrzeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 wyniosło 8408,79 PLN, a jego wzrost nominalny spowolnił do 12,0% z blisko 13-procentowych wzrostów odnotowywanych od początku roku. Dzięki spadkowi inflacji CPI do 2,0% r/r w marcu, wzrost realny płac utrzymał się na solidnym poziomie, zbliżonym do 10% r/r.
WięcejW tym tygodniu najważniejsze wydarzenia to czwartkowa publikacja wstępnych danych o PKB i inflacji PCE w USA za 1q24 oraz piątkowe dane o amerykańskiej inflacji PCE w marcu. Rynkowo istotne będą wyniki czterech spółek ze „Wspaniałej Siódemki”: Alphabetu, Microsoftu, Mety i Tesli. W Europie uwagę przyciągną wskaźniki wyprzedzające - kwietniowe indeksy PMI (wt.) i niemiecki Ifo (śr.). W kraju poznamy szereg danych za marzec (głównie dzisiaj), które pozwolą ocenić kondycję gospodarki w 1q24.
Więcej