W 2h22 wzrost cen gruntów pod zabudowę mieszkaniową spowolnił, szczególnie w największych miastach. W sytuacji silnego spadku popytu na mieszkania zmalała presja na szybki zakup gruntów budowlanych. Nadal utrzymywało się duże zainteresowanie działkami w mniejszych ośrodkach i na obszarze poza miastami.
Więcej2022 rozpoczął się bardzo pozytywnie dla rynku z rosnącymi wolumenami inwestycyjnymi zbliżonymi do lat przedpandemicznych. Druga połowa roku zarówno w Polsce, jak i globalnie wskazuje na silne spadki płynności, rosnące stopy kapitalizacji oraz silnie pogarszające się nastroje rynkowe.
WięcejSpowolnienie wzrostu r/r cen transakcyjnych mieszkań, wzrost udziału zakupów gotówkowych i nadwyżka podaży mieszkań nad popytem to główne trendy na rynku w 4q22. Jest to efekt w dalszym ciągu niskiego popytu kredytowego na mieszkania w warunkach drogiego kredytu przy wysokich stopach procentowych i mało elastycznej podaży mieszkań. W perspektywie roku (1q23-4q23) oczekujemy stabilizacji cen mieszkań, choć w 1h23 ceny będą niższe względem 1h22.
WięcejChoć na rynku mieszkaniowym transakcji jest o połowę mniej niż rok temu, to relatywnie lepiej rynek zachowuje się w największych aglomeracjach. Udział powiatów ziemskich w transakcjach ogółem na rynku mieszkaniowym zmalał o jedną czwartą, podczas gdy udział sześciu największych aglomeracji wzrósł o jedną trzecią.
WięcejZałamanie popytu mieszkaniowego w 2h22 w konsekwencji wysokich stóp procentowych i restrykcyjnych regulacji ostrożnościowych zasadniczo zmieniło warunki działalności deweloperskiej. Ograniczenia po stronie popytu stały się kluczowym problemem, a głównym wyzwaniem dostosowanie rozmiarów produkcji do nowej sytuacji. Presja ograniczeń podażowych w krótkim okresie przestała być barierą.
Więcej