Według danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 w Polsce na 1 tysiąc mieszkańców przypada 398 mieszkań. W 2021 oddano do użytku 234,7 tys. mieszkań wobec 220,8 tys. w 2020. Jak wygląda ta statystyka na tle innych krajów, a w szczególności jak wygląda porównywanie jakości zasobu mieszkaniowego w Polsce do zasobu zamożniejszych krajów? Te pytanie postawiliśmy sobie przystępując do analizy, której wyniki prezentujemy w niniejszym Pulsie Nieruchomości.
WięcejPo kilku latach boomu rynek mieszkaniowy w 2022 prawdopodobnie wkroczy w fazę spowolnienia. Najważniejszymi przyczynami schłodzenia rynku są podwyżki stóp procentowych oraz spadek dostępności mieszkań po silnych wzrostach cen w ostatnich latach. Spowolnienie może mieć różną skalę w ujęciu regionalnym, w zależności od specyficznych uwarunkowań podażowych i popytowych.
WięcejPo opuszczeniu rodzinnego gniazda i usamodzielnieniu się każdy człowiek na kolejnym etapie swojego życia ma różne potrzeby mieszkaniowe. Jakimi kryteriami kierujemy się w wieku 20, 30 czy 40 lat i na co ostatecznie się decydujemy? O tym w najnowszym Pulsie Nieruchomości. Zapraszamy do lektury.
WięcejUtrzymujące się wysokie tempo wzrostu cen nieruchomości stało się zarzewiem dyskusji, czy na rynku powstała bańka czy nie. W naszej analizie spojrzeliśmy na rynek koncentrując się szczególnie na roku 2007, 2012 oraz pierwszej połowie 2021. Z czego wynika wzrost cen mieszkań i do jakich wniosków doszliśmy? O tym przekonacie się w naszej najnowszej publikacji.
WięcejUłatwienia w budowie domów, gwarantowany kredyt mieszkaniowy, wsparcie dla gospodarstw domowych w trudniejszej sytuacji finansowej oraz reforma podatkowo-składkowa - przyglądamy się rynkowi nieruchomości mieszkaniowych przez pryzmat zmian przewidywanych w rządowym programie Polski Ład.
Więcej