Opisujemy pozytywną niespodziankę inflacyjną w Polsce i Niemczech, poprawę nastrojów w Chinach, wyniki kwartalnej Ankiety Makroekonomicznej oraz dane o kolejnym wzroście długu publicznego w Polsce.
WięcejW tym tygodniu najistotniejsze globalnie publikacje makroekonomiczne to dane z amerykańskiego rynku pracy. W centrum uwagi będą również wstępne dane inflacyjne za marzec z kraju (które poznamy już dziś) i z Europy (Niemcy, strefa euro, Czechy). W środę poznamy decyzję RPP, ale nie spodziewamy się zmiany poziomu stóp procentowych.
WięcejNastroje inwestorów pozostawały pod wpływem nałożonych przez D.Trumpa ceł na import samochodów i w trybie oczekiwania na dzisiejsze dane inflacyjne z USA. Według konsensusu deflator PCE ustabilizował się w lutym na poziomie 2,5% r/r. Jednocześnie deflator w wersji bazowej prawdopodobnie wzrósł do 2,7% r/r z 2,6% r/r miesiąc wcześniej. Deficyt USA w handlu towarami zmniejszył się w lutym po raz pierwszy od 4 miesięcy, spadając o 4,9% m/m do 147,9 mld USD. Redukcja deficytu była oczekiwana, ale jej skala okazała się znacznie mniejsza niż zakładano.
WięcejW Dzienniku opisujemy m.in. kolejny pakiet amerykańskich ceł podpisany przez D.Trumpa, wypowiedź I.Dąbrowskiego (RPP) dotyczącą obniżek stóp w Polsce, a także deklaracje ministra finansów dotyczące cen energii w 2025 oraz podniesienia kwoty wolnej od PIT do 60 tys. PLN. Dziś w centrum uwagi amerykański bilans handlowy oraz rewizja PKB w 4q24, zaś w Europie decyzja Norges Banku oraz podaż pieniądza M3 w strefie euro.
WięcejWartość kosztorysowa rozpoczętych inwestycji w 4q24 wzrosła o 57,7% r/r, co sygnalizuje nadchodzące ożywienie aktywności inwestycyjnej. Jednocześnie GUS wskazał, że stopa bezrobocia wcale nie wzrosła w lutym, tylko pozostała bez zmian na poziomie 5,4%. Opisujemy też decyzję węgierskiego MNB i nową projekcję banku oraz wskaźniki koniunktury - rosnące w Niemczech, spadające w USA. Przedstawiamy też założenia porozumienia Ukrainy z Rosją.
Więcej