Od
Do

Wszystkie

2024-05-22

Dziennik Ekonomiczny: Co przyniesie drugi kwartał?

Dziś w centrum uwagi znajdą się krajowe dane za kwiecień, które wg nas wskażą, że gospodarka dobrze rozpoczęła 2q24. Zakładamy, że produkcja przemysłowa wzrosła w solidnym tempie 6,5% r/r, wspierana przez efekt dodatkowych dni roboczych. Oczekujemy, że skala spadku zatrudnienia pogłębi się do -0,3% r/r z -0,2% r/r w marcu, a tempo wzrostu wynagrodzeń nieco spowolni.

Więcej
2024-05-21

Dziennik Ekonomiczny: Kolejna obniżka stóp na Węgrzech?

Wczorajsze kalendarium makroekonomiczne było dość ubogie, na uwagę zasługiwały głównie wypowiedzi przedstawicieli Fed i EBC. Dziś czekamy na kolejną obniżkę stóp procentowych na Węgrzech.

Więcej
2024-05-20

Dziennik Ekonomiczny: Presja inflacyjna w strefie euro słabnie

Inflacja HICP w strefie euro ustabilizowała się w kwietniu na poziomie 2,4% r/r. W ubiegłym miesiącu, po raz pierwszy od listopada, obniżyła się dotychczas najbardziej uporczywa dynamika cen usług, inflacja w tej kategorii spadła do 3,7% z 4% w 5 poprzednich miesiącach.

Więcej
2024-05-17

Dziennik Ekonomiczny: Lekkie ochłodzenie w Stanach

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu spadła do 222 tys. wobec 232 tys. w poprzednim tygodniu. Jeżeli dotychczasowe wyniki za maj utrzymają się w kolejnych tygodniach, będzie to oznaczało istotne schłodzenie na rynku pracy, powinno negatywnie oddziaływać na wzrost wynagrodzeń i może przyspieszyć obniżki stóp Fed. Słabsze od oczekiwań były również amerykańskie dane o liczbie rozpoczętych budów domów oraz produkcji przemysłowej.

Więcej
2024-05-16

Dziennik Ekonomiczny: Inflacja w USA w punkt, wzrost PKB w Polsce nabiera tempa

Dziś czekamy na dane z USA, gdzie poznamy m.in. produkcję przemysłową, cotygodniowy raport o zasiłkach dla bezrobotnych oraz dane z rynku nieruchomości. W Polsce skupimy się na inflacji bazowej. W Dzienniku piszemy o odczycie inflacji CPI w Polsce w kwietniu, wzroście PKB w 24q1 oraz nowych prognozach Komisji Europejskiej.

Więcej

Kategoria