Dziennik Ekonomiczny: Lepsze niż złe, gorsze niż spodziewane

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Nastroje inwestycyjne pozostają względnie dobre. Indeks S&P500 kontynuował w poniedziałek wzrost, a rentowności amerykańskich obligacji lekko spadły. W trakcie azjatyckiej sesji apetyty na ryzyko nadał lekko rósł dzięki informacjom o kolejnych działaniach stymulujących chińską gospodarkę. Ceny ropy rosły odzwierciedlając napiętą sytuację w rejonie Morza Czerwonego. Krajowe dane makro nie wpłynęły istotnie na złotego. EURPLN pozostawał w okolicy 4,36, a USDPLN w pobliżu 4,00. Na krajowym rynku długu widoczny był niewielki spadek rentowności. W dalszej części tygodnia wydarzenia na krajowym rynku powinny zależeć głównie od wydarzeń zewnętrznych, ze szczególnym znaczeniem przekazu EBC w czwartek.
  • Dziś brak istotnych wydarzeń w kalendarium makro. Publikacja wstępnych danych o koniunkturze konsumenckiej w strefie euro w styczniu raczej nie wzbudzi większych emocji. Chociaż panuje ostrożny optymizm, a zaufanie producentów i konsumentów ostatnio nieznacznie wzrosło, miara ogólnych nastrojów pozostaje poniżej długoterminowej średniej. Oczekuje się, że dzięki perspektywie spadku inflacji i obniżek stóp procentowych, wskaźnik zaufania konsumentów ponownie wykaże niewielką poprawę.

 

 PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Produkcja przemysłowa w grudniu obniżyła się o 3,9% r/r. To wynik lepszy od oczekiwań (kons.: -5,4% r/r). Główną przyczyną spadku była niekorzystna różnica dni roboczych. Po odsezonowaniu poziom produkcji wzrósł o 2,9% m/m, po dwóch miesiącach spadków. Tempo wzrostu produkcji budowlanej wyraźnie przebiło oczekiwania (+4,9% r/r) i wyniosło 14,0% vs 3,9% r/r w listopadzie, pomimo negatywnego wpływu dni roboczych oraz pogody. Więcej w Makro Flashu: „Słodko-gorzki grudzień w produkcji”.
  • POL: Sprzedaż detaliczna w grudniu zaskoczyła negatywnie i spadła o 2,3% r/r, po spadku o 0,3% r/r w listopadzie (kons.: +1,2% r/r). Naszym zdaniem apetyt na wydatki konsumentów może być ograniczany przez chęć odbudowy oszczędności, co jednak nie wyklucza wzrostu konsumpcji w 4q23. Podobnie jak w poprzednim kwartale wydatki na usługi były najpewniej relatywnie silniejsze niż na towary. Komplet miesięcznych danych za 4q23 (sprzedaż, produkcja przemysłowa i budowlana) potwierdza, że wzrost gospodarczy pod koniec 2023 przyspieszył do ok. 1,5% r/r wobec 0,5% r/r w 3q23. Ostateczny wynik PKB w 4q23 zależy jednak od nieobserwowanego z częstotliwością miesięczną sektora usługowego. Więcej w Makro Flashu: „Niższa temperatura świątecznych zakupów”.
  • POL: Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu wyniosło 8033 PLN, co oznacza spowolnienie wzrostu do 9,6% r/r (PKOe: 12,2% r/r, kons: 11,6% r/r) z 11,8% r/r miesiąc wcześniej. W ujęciu realnym tempo wzrostu wynagrodzeń spadło do 3,3% r/r z ponad 5% r/r w listopadzie. W grudniu nastąpiło zmniejszenie rozbieżności poziomu płac między sekcjami, ponieważ w sekcjach z relatywnie najniższymi płacami nastąpił najwyższy wzrost wynagrodzeń. Popyt na pracę pozostaje nadal stłumiony – przeciętne zatrudnienie spadło o 0,1% r/r, ale skala jego redukcji była nieco słabsza niż powszechnie oczekiwano (-0,2% r/r). Spadek nastąpił już trzeci miesiąc z rzędu. Więcej w Macro Flashu: "Wynagrodzenia przebijają granicę 8 tysięcy".
  • POL: Zagregowany (szacunek PKO) wskaźnik koniunktury w Polsce wzrósł w styczniu po grudniowym spadku. Najsilniejszą poprawę odnotowano w budownictwie (+2,8 pkt., sa) i nie był to jednorazowy wzrost, a kontynuacja tendencji obserwowanej od listopada 2022. Początek roku przyniósł też odbicie koniunktury w przemyśle (+1,1 pkt.), a także, w mniejszym stopniu, w transporcie i handlu hurtowym. Pogorszyła się natomiast koniunktura w handlu detalicznym oraz branży hotelarskiej i IT.
  • POL: Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w grudniu o 1,0% m/m, co oznacza spadek rocznej dynamiki do -19,6% z -18,6% w listopadzie. Staniały głównie zboża - średnio o 40% r/r. Spadły również ceny żywca rzeźnego (średnio -11% r/r) oraz mleka (-23% r/r), a podrożały ziemniaki (+12,9% r/r), co było skutkiem ubiegłorocznej suszy. Od maja obserwujemy nieprzerwany, przybierający na sile trend deflacyjny w cenach produktów rolnych. Możemy na tej podstawie oczekiwać dalszych spadków dynamiki cen żywności w ujęciu CPI.
  • POL: Tyrowicz z RPP powiedziała, że będzie głosować za podwyżką stopy referencyjnej do 7,75% dopóki stabilne osiągnięcie celu nie będzie możliwe w rozsądnym horyzoncie. Według członkini RPP, modele NBP wskazują na brak trwałego spadku inflacji w Polsce do celu przy głównej stopie 6,75% i 5,75%. J.Tyrowicz dodała, że z modelowania wynika, że przy stopie 7,75% mielibyśmy znacznie większe szanse sprowadzić inflację do celu.
  • POL: Minister Finansów A.Domański powiedział, że nowelizacja tegorocznego budżetu jest możliwa, a resort finansów musi najpierw dokonać przeglądu dochodów i wydatków.
  • JPN: Bank Japonii (BoJ) nie zmienił wysokości stóp procentowych. Główna stopa wynosi nadal -0,1%, a docelowy poziom rentowności dla 10-letnich obligacji jest nadal równy 0,0%. BoJ obniżył prognozę inflacji na kolejny rok fiskalny (do 2,4% z 2,8%) i zapowiedział, że będzie utrzymywał łagodne nastawienie tak długo, jak będzie to konieczne. Taka decyzja była zgodna z oczekiwaniami, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia gospodarcze, takie jak trzęsienie ziemi w Japonii w Nowy Rok.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl